Qualcomm zaprezentował ostatnio nową platformę, która będzie używana przez urządzenia 5G trzeciej generacji. Smartfony i routery wyposażone w modem Snapdragon X60 pojawią się na rynku dopiero w 2021 roku. Dlatego już teraz powinniście się zastanowić czy warto kupić urządzenie obecnej generacji, czy może warto się wstrzymać?

Na początek warto przypomnieć sobie, w jaki sposób ewoluuje portfolio Qualcomma. Pierwszym modemem obsługującym sieci 5G był Snapdragon X50. Według specyfikacji urządzenie to pozwala na pobieranie danych z maksymalną prędkością 5 Gbit/s. Przy czym jest potrzebne do tego pasmo milimetrowe z kanałem o szerokości 8x 100 MHz (8 kanałów po 100 MHz każdy). Dodatkowo układ ten ma jedną istotną wadę. Nie obsługuje on sieci 2G, 3G i 4G. Dlatego też Snapdragon X50 musi działać w tandemie z platformą obsługującą starsze technologie. Z kolei Snapdragon X55 obsługiwał już wszystkie sieci począwszy od 2G, a kończąc na 5G. Dodatkowo szczytowa prędkość pobierania danych wzrosła do 7,5 Gbit/s. Jednak układ ten dalej miał problem związany z dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Dlatego podczas prac nad jego następcą Qualcomm skupił się na nowym procesie technologicznym, który przyniósł zyski pod kątem oszczędności energii. Jakby tego było mało, to Snapdragon X60 wnosi na rynek obsługę agregacji wszelkiego typu pasm 4G i 5G. Oznacza to, że przyszłoroczne urządzenia 5G będą w stanie wycisnąć wszystkie soki z pobliskich stacji bazowych.

Qualcomm Snapdragon X60 – najważniejsze cechy

Architektura

Niskopoziomowa architektura nowego modemu jest tajemnicą firmą Qualcomma. Jednak producent chętnie dzieli się wysokopoziomowymi schematami, które obrazują zasadę działania nowej platformy.

Qualcomm Snapdragon X60 architektura

Ogólnie rzecz biorąc cały modem składa się z następujących komponentów:

 • SDX60 – właściwy modem 5G, czyli moduł baseband wykonany w technologi 5 nm,
 • mmWave module – moduł zawierający anteny i konwertery częstotliwości na pasmo milimetrowe,
 • RF Transceiver – układy nadawczo-odbiorcze na pasma do 6 GHz,
 • RF Front-End – zestaw wzmacniaczy, filtrów itp. na pasma do 6 GHz.

Teoretycznie producenci smartfonów mogą od Qualcomma kupić jedynie sam modem, a całą resztę dobrać od innych dostawców. Jednak wielu z nich decyduje się na dokupienie chociażby anten mmWave, które są w portfolio Qualcomma. Są nimi moduły QTM052 i QTM527.

Maksymalne prędkości pobierania i wysyłania danych

Modem Snapdragon X60 oferuje osiągi zbliżone do swojego poprzednika. Najważniejsze cechy związane z transmisją danych w sieciach 5G to:

 • maksymalna prędkość pobierania danych: 7,5 Gbit/s,
 • maksymalna prędkość wysyłania danych: 3 Gbit/s,
 • tryby transmisji: FDD, TDD, SA (standalone ) i NSA ( non-standalone),
 • wydajność mmWave: szerokość pasma 800 MHz, 8 nośnych, tryb 2×2 MIMO,
 • wydajność sub-6 GHz: szerokość pasma 200 MHz, tryb 4×4 MIMO,
 • obsługa 5G Dual SIM.

Qualcomm nie podał nigdzie szczegółów dotyczących możliwości komponentów odpowiedzialnych za LTE. Dlatego też możemy założyć, że Snapdragon X60 tutaj również oferuje dokładnie to samo, co jego poprzednik:

 • maksymalna prędkość pobierania danych: 2,5 Gbit/s,
 • maksymalna prędkość wysyłania danych: 316 Mbit/s,
 • liczba obsługiwanych strumieni: 24,
 • agregacja częstotliwości: do 7 nośnych po 20 MHz każda,
 • tryb transmisji: 4×4 MIMO,
 • modulacja: 1024 QAM.

Coś nowego, czyli agregacje częstotliwości

Jak do tej pory jedyną nowością względem drugiej generacji modemów jest wydajniejszy proces produkcyjny. Co prawda pozwala on na dużo efektywniejsze wykorzystanie energii elektrycznej. Jednak jest to zbyt mała korzyść względem poprzedniego układu. Qualcomm przyzwyczaił nas do tego, że co roku wypuszcza nowy modem, który pozwala na osiągnięcie szybszych transmisji danych. Jednak Snapdragon X60 i X55 oferują dokładnie takie same maksymalne prędkości pobierania danych. Czyżby trzecia generacja modemów 5G nie oferowała żadnego przyrostu prędkości? Na szczęście tak nie jest.

Qualcomm agregacja

To, czym odróżnia się Snapdragon X60 od swojego poprzednika, to obsługa agregacji częstotliwości 5G pomiędzy pasmami mmWave i sub-6 GHz. Funkcjonalność ta działa zarówno z pasmami FDD, jak i TDD oraz ich kombinacjami. W przypadku Polski jest to bardzo duża zaleta, ponieważ już dziś wiemy, że nasi operatorzy będą wdrażać sieci 5G na następujących częstotliwościach:

 • TDD 3,4 GHz – 3,8 GHz,
 • TDD 26 GHz (mmWave)
 • FDD 2100 MHz,
 • TDD 2600 MHz,
 • FDD 700 MHz.

Oczywiście część z tych częstotliwości będzie współdzielona z sieciami LTE (chodzi tutaj głównie o pasmo 2100 MHz). Dlatego też istotną rolę będzie odgrywać obsługa technika dynamicznego współdzielenia pasma DSS (Dynamic Spectrum Sharing).

Qualcomm Snapdragon X60 – czykać, czy nie?

Qualcomm zacznie wysyłać pierwsze próbki nowego modemu jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Dzięki temu producenci smartfonów będą mieli czas na integrację nowego rozwiązania ze swoimi urządzeniami. Przy czym pierwsze flagowce wyposażone w trzeciej generacji modem 5G pojawią się na rynku dopiero w 2021 roku. Urządzenia te będą faktycznie oferować szybszą transmisją danych dzięki agregacji różnych pasm 5G. Możemy również przypuszczać, że polscy operatory również uruchomią na swoich nadajnikach agregację pasm 5G. Dlatego też wstrzymanie się z zakupem smartfona 5G do przyszłego roku może być dobrą decyzją.

Źródło: Qualcomm (1), (2)

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.