Snapdragon X55 jest modemem 5G drugiej generacji kalifornijskiej firmy Qualcomm. Oczywiście będzie on pozwalać na szybsze pobieranie danych za pośrednictwem sieci nowej generacji. Jednak równie ważne jest to, że nowy modem Qualcomma wprowadzi również obsługę jeszcze szybszych sieci LTE.

Podczas tegorocznych targów Mobile World Congress wszyscy mówią o 5G. Nie ma co się dziwić. Jeszcze w tym roku operatorzy z całego świata wystartują z pierwszymi komercyjnymi usługami korzystającymi z sieci nowej generacji. W natłoku tych wszystkich informacji można by pomyśleć, że LTE nie ma już przyszłości. Nic bardziej mylnego. Producenci stacji bazowych cały czas pracują nad dalszą ewolucją sieci LTE-Advanced Pro. To samo robi Qualcomm — największy producent chipsetów mobilnych na świecie. Dlatego nowy modem Snapdragonn X55 oprócz 5G będzie wspierać również starsze technologie, tj. 2G, 3G i 4G. Przy czym dla tej ostatniej wprowadza kilka nowości.

Snapdragon X55 to również modem LTE kategorii 22 oferujący 2,5 Gbit/s

Niedługo na rynku pojawią się pierwsze smartfony z chipsetem Snapdragon 855, który ma modem Snapdragon X24. Jest on urządzeniem LTE kategorii 20, czyli pozwala na pobieranie danych z prędkością do 2 Gbit/s. Możliwe jest to dzięki agregacji 7 nośnych z w sumie 20 warstwami. Z kolei Snapdragon X55 (kategoria 22) również agreguje 7 nośnych, ale obsługuje aż 24 warstwy. Akurat w Polsce żaden z operatorów nie posiada tyle licencji, żeby wykorzystać pełne możliwości nowych modemów.

Kolejne usprawnienie to FD-MIMO

Czy słyszeliście już o technologii Massive MIMO? Zazwyczaj mówi się o niej w kontekście sieci 5G. Jednak ma ona zastosowanie również w sieciach LTE. Z kolei termin FD-MIMO oznacza Full Dimensional MIMO. Jest to nowy tryb transmisji dla sieci LTE, który wymaga anten z przynajmniej 32 elementami promieniującymi (obecne mają co najwyżej 4). Dzięki temu antena stacji bazowej potrafi wypromieniować wąską wiązkę wycelowaną w konkretnego użytkownika. Przy czym wiązki dedykowane dla poszczególnych użytkowników nie zakłócają, co pozwala na zwiększenie pojemności sieci.

Źródło: Qualcomm

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.