Jakiś czas temu Plus pochwalił się planem na uruchomienie 5G w 7 polskich miastach. Z kolei Play odpowiedział na to zapowiedzią uruchomienia komercyjnych usług 5G w 16 miastach. Do tego plan jest taki, żeby użyć do tego celu łącznie 500 stacji bazowych. Najprawdopodobniej oznacza to uruchomienia sieci piątej generacji na częstotliwościach używanych przez LTE.

Wygląda na to, że dwaj polscy operatorzy (tj. Play i Plus) rozpoczęli wyścig o to, kto jako pierwszy zacznie świadczyć komercyjne usługi 5G na dość szeroką skalę. W obu przypadkach mamy do czynienia z uruchomieniem nowych usług na częstotliwościach, które są używane przez sieci LTE. W przypadku Plusa jest to pasmo TDD 2600 MHz. Operator posiada w nim rezerwację na blok o szerokości 50 MHz, który na początku pozwoli na pobieranie danych z prędkością do 500 Mbit/s. Oczywiście dzięki agregacji nośnych prędkość ta w przyszłości przekroczy barierę 1 Gbit/s.

UKE 2600 MHz

Z kolei Play uruchomił do tej pory komercyjną sieć 5G na częstotliwości FDD 2100 MHz w Trójmieście. W tym przypadku para bloków (2×15 MHz) współdzielona jest przez użytkowników wyposażonych w urządzenia 5G i 4G. Takie wdrożenie technologi 5G jest możliwe dzięki technice dynamicznego współdzielenia pasma DSS (Dynamic Spectrum Sharing).

UKE 2100 MHz

5G od Play w 16 miastach – gdzie i jak?

Play zapowiedział uruchomienie sieci 5G do końca lutego 2020 r. w 16 miastach na 500 stacjach bazowych. Operator wspomina również o “otrzymaniu pierwszych komercyjnych radiowych pozwoleń od UKE“. Najprawdopodobniej oznacza to, że we wszystkich 16 miastach będzie to taka sama sieć 5G, jak ta, która funkcjonuje w Trójmieście. Czyli działającą w paśmie 2100 MHz.

Zasięg sieci 5G od Play obejmie do końca lutego główne miasta, takie jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdynia, Gdańsk, a także miejscowości turystyczne, Sopot, Augustów, Zakopane, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Karpacz, Giżycko, Władysławowo, Mrągowo, Kołobrzeg, Ustka.

“Z dumą ogłaszam postępy Play we wdrożeniu sieci 5G. 500 stacji bazowych w 16 polskich miastach na początku roku jest potwierdzeniem dynamicznej rozbudowy sieci. Dzięki intensywnemu rozwojowi infrastruktury 5G oraz doświadczeniu zebranemu w Trójmieście, Toruniu, Sokołowie Podlaskim i Grójcu jesteśmy gotowi na komercjalizację 5G. Naszym celem jest udostępnienie polskim konsumentom najnowocześniejszej technologii i korzyści z niej wynikających, w tym samym czasie co najbardziej zaawansowane technologicznie kraje na świecie.” – powiedział Jean Marc Harion, Prezes Play.

Dodatkowo operator podzielił się informacją, że czeka na aukcję częstotliwości z pasma od 3480 MHz do 3800 MHz, na której chce nabyć jeden blok częstotliwości. Taki przekaz może świadczyć o tym, że Play (podobnie jak T-Mobile i Plus) popiera pomysł Prezesa UKE, który chce, żeby każdy z operatorów mógł nabyć tylko jeden blok częstotliwości z pasma C.

Źródło: Play

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.