Szok, Polkomtel, operator sieci Plus z Grupy Cyfrowy Polsat, nie chwalił się do tej pory żadnymi wynikami testów sieci 5G. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że Plus uruchomi w Polsce pierwszą komercyjną sieć 5G, która będzie pozwalać na pobieranie danych z prędkością powyżej 500 Mbit/s. A to dopiero początek. Przekroczenie 1 Gbit/s powinno być możliwe do końca tego roku.

Polscy operatorzy zaczęli korzystać z jednej z największych zalet sieci 5G. I wbrew pozorom nie jest nią możliwość osiągania zawrotnych prędkości pobierania danych. Mianowicie chodzi tutaj o zdolność działania na częstotliwościach, które były do tej pory używane przez sieci LTE. O ile pojedyncze pasmo FDD LTE niezbyt nadaje się na potrzeby sieci 5G, bo ogranicza je maksymalna szerokość 20 MHz, to w przypadku pasm TDD LTE jest zupełnie inaczej. W Polsce szczególnym przypadkiem jest pasmo 2600 MHz, w którym Grupa Cyfrowego Polsatu posiada rezerwację na ciągły blok o szerokości 50 MHz. Nie jest to dużo, ale jak zapewnia Plus, pozwala to na przekroczenie prędkości 500 Mbit/s.

UKE 2600 MHz

Plus zbuduje sieć 5G w 7 polskich miastach

Przedstawiciele Polkomtela byli do tej pory bardzo skromni, jeśli chodzi o wypowiedzi dotyczące planów operatora wobec technologi 5G. Wygląda na to, że Plus nie chciał tym razem uprawiać marketingu opartego na wizji przyszłości i wolał poczekać na ogłoszenie konkretów.

“Zawsze powtarzamy, że wolimy działać i mówić konkretnie o tym, co już robimy niż tylko opowiadać o planach czy zamierzeniach. Dzisiaj mamy dla Polaków konkretną informację – zakończyliśmy przygotowania i rozpoczynamy budowę pierwszej w Polsce sieci 5G. To już nie będą testy czy próby – będą to komercyjne usługi dostępne tak jak wszystkie inne w naszej ofercie” – mówi Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu S.A. i Polkomtel Sp. z o.o., operatora sieci Plus.

Operator w przesłanym dziś komunikacie wyraźnie zaznaczył, że w grudniu 2019 roku testował 5G i jest teraz gotowy na komercyjne wdrożenie tego rozwiązania w 7 miastach. Co ciekawe, informacjach o owych testach nie przedostała się do mediów. Dlatego też nie wiadomo czy Polkomtel testował 5G na 2600 MHz wyłącznie w laboratorium, czy może robił to też w rzeczywistych warunkach, ale nie potrzebował do tego zgody UKE. W końcu rezerwacje na częstotliwości z pasma 2600 MHz nie definiowały systemu, z jakiego powinien korzystać operator.

Polkomtel do budowy sieci 5G skorzysta z posiadanych modułów radiowych TDD 2600 MHz, które obsługują tryb 4×4 MIMO oraz modulację 256 QAM. Na początku (tj. do końca marca tego roku) operator uruchomi około 100 stacji bazowych 5G, które będą zlokalizowane w 7 miastach: Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Potrzebny sprzęt dostarczy Nokia oraz Ericsson. Pokazuje to, że 5G można uruchomić bez sprzętu Huawei i jego brak nie oznacza żadnych opóźnień.

Sieci 5G w paśmie 2600 MHz TDD działają już w USA i Chinach

Plus ma już pewne doświadczenia związane z działaniem sieci komórkowych w paśmie 2600 MHz TDD. Nieco ponad rok temu operator pochwalił się uruchomieniem w nim sieci LTE. Przy czym wtedy mieliśmy do czynienia z rozwiązaniem, które w paśmie TDD korzystało z jednej nośnej FDD (szerokość 20 MHz) oraz dwóch nośnych TDD (szerokość 2×20 MHz). Teraz Plus nie podał szczegółów technicznych związanych z konfiguracją stacji bazowych 5G. Jednak zadeklarowana prędkość (powyżej 500 Mbit/s) sugeruje, Plus będzie na potrzeby sieci 5G korzystać z całego bloku TDD, na który posiada rezerwację (od 2570 MHz do 2620 MHz).

Nokia i Ericsson na razie testują dynamiczne współdzielenie pasma pomiędzy sieciami 4G i 5G (DSS – Dynamic Spectrum Sharing). Dlatego też można spodziewać się, że na pierwszym etapie działania sieci 5G, Plus wyłączy na wybranych stacjach bazowych TDD LTE. Plus, w przeciwieństwie do operatorów ze Stanów Zjednoczonych i Chin, nie musi ograniczać wydajności swojej pierwszej sieci 5G. Operator posiada w paśmie 2600 MHz również blok FDD, więc klienci korzystający z sieci 4G nie powinni odczuć braku kanałów TDD. Oczywiście Plus może równie dobrze na wybranych stacjach ograniczyć szerokość bloku dla sieci 5G i dać więcej zasobów na sieć 4G. Tak właśnie zrobili niektórzy operatorzy ze Stanów Zjednoczonych i Chin.

Plus 5G zrzut

Docelowo możemy spodziewać się, że Plus uruchomi jeszcze w tym roku dynamiczne współdzielenie pasma 2600 MHz. Dzięki temu operator zapewni dostęp do szybkiego internetu mobilnego zarówno klientom wyposażonym w terminale 5G, jak i 4G. Oczywiście najwięcej do powiedzenia będą mieli w tej kwestii producenci stacji bazowych, którzy muszą jeszcze dopracować swoje oprogramowanie.

Plus vs Play: kto uruchomi pierwsze komercyjne 5G w Polsce?

Cóż, mamy teraz do czynienia z wyścigiem do pierwszej komercyjnej sieci 5G w Polsce. Plus uruchomi nową technologię w paśmie, które zapewnia dość szybkie prędkości pobierania danych. Z kolei Play zrobi to samo, ale w paśmie FDD 2100 MHz, które jest mniej wydajne. Szczegóły dotyczące planów Playa mamy poznać w przyszłym tygodniu. Jednak do tej pory operator miał ograniczać się do uruchomienia 5G w paśmie 2100 MHz jedynie na terenie Trójmiasta. Natomiast Plus nie dość, że zapewni szybszą sieć 5G, to zrobi to w 7 miastach równocześnie.

Jednak z technicznego punktu widzenia obaj operatorzy uruchomią sieci 5G, które zapewnią prędkości pobierania danych niemalże takie same jak sieci LTE-Advanced. Dlatego też większe znaczenie będzie miało to, jak obaj operatorzy połączą posiadane rozwiązania z nowymi częstotliwościami z pasma 3,4 GHz – 3,8 GHz, które wylicytują jeszcze w tym roku. Teoretycznie Plus ma tutaj większy potencjał, ponieważ posiada unikalny na skalę kraju blok TDD z pasma 2600 MHz. W praktyce wygra ten operator, który lepiej zagospodaruje posiadane bloki i zapewni swoim klientom szybsze prędkości pobierania danych.

T-Mobile oraz Orange wspominali do tej pory jedynie o uruchamianiu sieci 5G na nowych częstotliwościach. Nie wiemy, czy są oni zainteresowaniem wdrożeniem sieci 5G w pasmach, które są obecnie używane przez sieci LTE.

Źródło: informacja prasowa

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.