Organizacja 3GPP (3rd Generation Partnership Project) ogłosiła wpływ zaistniałej sytuacji na prace standaryzacje kolejnych usprawnień dla sieci 5G. Okazuje się, że prace nad dwoma przyszłymi specyfikacjami (Release 16 i 17) są opóźnione o 3 miesiące. Z kolei wszystkie spotkania są organizowane zdalnie.

Koronawirus ma negatywny wpływ nie tylko na gospodarkę poszczególnych krajów, ale również na prace międzynarodowych grup standaryzacyjnych. Z jednej strony obecna sytuacja pokazuje, że tak naprawdę wszyscy potrzebujemy dostępu do szybkiego Internetu. Gdyby nie nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne, to skutki pandemii COVID-19 byłyby jeszcze bardziej dotkliwe. Jednak mało kto już dzisiaj myśli nad tym, jak będzie funkcjonował świat po pandemii. Na szczęście firmy zaangażowane w dalszy rozwój sieci 5G nie porzucają prac, które nie są bezpośrednio związane z rozwiązywaniem obecnych problemów. Dlatego też stowarzyszenie 3GPP nie zamroziło wszystkich działań związanych z nowymi standardami. Jednak brak możliwości organizowania tradycyjnych spotkań sprawił, że pojawią się one później, niż wynikałoby to z początkowych planów.

Czy koronawirus spowolni wdrażanie sieci 5G?

W ostatnich dniach pojawiło się wiele wypowiedzi przedstawicieli firm z rynku telekomunikacyjnego, którzy nie obawiają się negatywnego wpływu na wdrażanie sieci 5G. Aktualnie mamy do czynienia z ogromnym wzrostem zapotrzebowania na przesył danych. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby każdy z nas mógł korzystać z szybkiej sieci światłowodowej. Jednak takie podejście do kwestii cyfryzacji kraju nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Jest to szczególnie widoczne na obszarach wiejskich, gdzie poprowadzenie światłowodu do każdego z domów byłoby nieopłacalne. Tutaj z pomocą mogą przyjść rozwiązania bezprzewodowe, które wymagają doprowadzenia wydajnego łącza stacjonarnego (lub szybkiej linii radiowej) jedynie do jednego punktu. Dlatego też już niedługo możemy mieć do czynienia ze wzmożonymi inwestycjami w sieci komórkowe, co przyspieszy wdrażanie sieci 5G.

Jednakże musimy pamiętać o tym, że specyfikacje release’ów 16 i 17 mają zawierać istotne usprawnienia obecnych rozwiązań dla sieci 5G. Dlatego też możemy mieć do czynienia z sytuacją, w której za jakiś rok lub 2 lata zauważymy spowolnienie ewolucji sieci 5G. Przy czym dotyczy to jedynie tych krajów, które są liderami w tempie wprowadzania nowych rozwiązań sieci komórkowych.

Źródło: 3GPP

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.