Większość osób uważa, że nie można budować sieci 5G bez posiadania porządnej infrastruktury światłowodowej. Jednak są takie miejsca, gdzie operator nie może doprowadzić światłowodu. Dlatego niemiecki oddział T-Mobile pracuje razem z Ericssonem nad nowymi rozwiązaniami z zakresu linii radiowych. Aktualnie operatorowi udało się na takim łączu radiowym przekroczyć barierę 100 Gbit/s.

Operatorzy mają kilka sposobów na podłączenie swoich stacji bazowych do sieci szkieletowej. Większość telekomów preferuje tutaj rozwiązania przewodowe. Jednak znaczna część stacji bazowych nie może zostać podłączona do “szkieletu” za pomocą łącza światłowodowego. Wtedy operator nie ma innego wyjścia i decyduje się na zastosowanie linii radiowej. W wielkim skrócie jest to transmisja bezprzewodowa typu punkt-punkt, która używa mocno kierunkowych anten i bardzo wysokich częstotliwości. Rozwiązanie, które pozwoliło T-Mobile na przekroczenie 100 Gbit/s, korzysta z pasma milimetrowego 70/80 GHz. Prędkość szczytowa wyniosła 140 Gbit/s. Dzięki temu niemiecki operator będzie mógł podłączyć do swojej sieci stacje bazowe 5G, które będą wymagać bardzo wydajnego połączenia z siecią szkieletową.

T-Mobile linia radiowa
Linia radiowa, która jest szybsza od niejednego światłowodu.

T-Mobile i Ericsson pokazują, że radio może być szybsze od światłowodu

Oczywiście przepustowość to nie wszystko. Sieci 5G wymagają również bardzo niskich opóźnień. Na szczęście obie firmy już w styczniu tego roku pokazały, że linia radiowa może zapewnić opóźnienie poniżej 100 us (1/10 ms). Przy czym uzyskana wtedy prędkość wyniosła 40 Gbit/s. Teraz wiemy, że wydajność takiego rozwiązania można zwiększyć do 100 Gbit/s. Niemiecki oddział T-Mobile podał, że wymieniona prędkość jest możliwa do uzyskania z dostępnością na poziomie 99,995%. Odległość pomiędzy punktami wyniosła 1,5 km. Jak już jesteśmy przy kwestiach technicznych, to warto dodać, że Ericsson zmodyfikował swoje obecne rozwiązania w taki sposób, że dane można przesyłać w trybie 8×8 MIMO korzystając przy tym z bloku radiowego o szerokości 2500 MHz. Wydajność spektralna opisanego rozwiązania wynosi 55,2 bps/Hz. Dla porównania warto dodać, że wydajność spektralna sieci LTE-Advanced z 4×4 MIMO i 256 QAM wynosi około 20 bps/Hz.

Obecne komercyjnie dostępne rozwiązania Ericssona oferują pojemność 10 Gbit/s w kanale o pojemności 2000 MHz. Oznacza to, że mamy tutaj do czynienia z prawdziwym przełomem. Firmie udało się ponad dziesięciokrotnie przekroczyć wydajność aktualnie dostępnych urządzeń.

Źródło: T-Mobile

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.