OpenOffice.org

Kategoria: Biuro
Typ licencji: GNU LGPL (GNU Lesser General Public License)

OpenOffice.org to darmowy pakiet programów biurowych, który działa na różnych systemach operacyjnych. Bez żadnych opłat można z niego korzystać w domach, szkołach urzędach czy też firmach. Nad rozwojem pakietu czuwają wolontariusze z całego świata, którzy przygotowują różnorodne wersje językowe, poprawki i dodatki. OpenOffice jest jednym z najważniejszych konkurentów znanego użytkownikom i płatnego pakietu MS Office. Pakiet wspiera format OpenDocument (ODF) 1.2, a także .oxt oraz mdb oraz otwiera dokumenty MS Office 2007 i Office 2008 for Mac OS X (.docx, .xlsx, .pptx, etc.).

W skład OpenOffice.org wchodzą następujące aplikacje:
 
Baza danych - program do tworzenia baz danych, tabel, raportów, formularzy.
Arkusz kalkulacyjny - doskonały arkusz kalkulacyjny.
Rysunek - program graficzny, w którym stworzymy ilustracje i zadbamy o wizualną jakość naszych dokumentów.
Prezentacja - służy do tworzenia prezentacji, także w 3D.
Formuła - pozwala tworzyć wzory, formuły oraz równania naukowe. 
Dokument testowy - w pełni profesjonalna edycja tekstu.
 
Wszystkie elementy OpenOffice.org współpracują ze sobą, a także pozwalają na pracę z dokumentami pochodzącymi z pakietu MS Office. Pakiet jest obecnie wyposażony w polski słownik ortograficzny, słownik synonimów, odpowiednie zasady podziału wyrazów, polską dokumentację i pomoc, zasady autokorekty, a także korektor gramatyczny.
 
W związku z licencją GNU Lesser General Public License istnieje możliwość przetwarzania kodu źródłowego pakietu co sprawia, że OpenOffice jest stale rozwijany i z każdą wersją udostępnia coraz szerszy pakiet możliwości.
 

Strona programu: http://pl.openoffice.org/
Pobierz program: http://pl.openoffice.org/product.download.html#