Wszyscy polscy operatorzy pracują nad poprawą zasięgu swoich sieci LTE. Nawet jeżeli któryś z nich osiągnął już zasięg ogólnopolski, to proces budowy (a dokładniej rozbudowy) sieci komórkowej i tak nigdy się nie kończy. Na obecnym etapie w Polsce pracuje się cały czas nad poprawą zasięgu oraz zwiększeniem pojemności sieci w miejscowościach turystycznych. Orange właśnie pochwaliło się swoimi pracami na stokach. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł wrzucić na Facebooka selfie albo relację na żywo z narciarskiego wypadu w góry.

Wszędzie tam, gdzie występują duże skupiska użytkowników, operatorzy muszą systematycznie rozbudowywać swoje sieci. Oznacza to instalację nowych stacji bazowych lub rozbudowę obecnych instalacji. Często odbywa się to poprzez dołożenie modułów obsługujących nowe pasma częstotliwości. Niestety góry nie są terenem, gdzie łatwo buduje się sieci komórkowe. Sygnał radiowy jest tłumiony przez wzniesienia oraz drzewa. Do tego operatorzy często są zmuszeni do podłączania stacji bazowych do swojej sieci szkieletowej za pomocą linii radiowych.

Oprócz tego Orange Polska stosuje tzw. maszty mobilne, czyli tymczasowe stacje bazowe.

W przypadku miejscowości turystycznych operatorzy muszą ostrożnie kalkulować koszty ponoszonych inwestycji. Mamy tutaj do czynienia z sezonowym wzrostem ruchu, który podczas okresu wypoczynkowego jest dużo większy, niż przez pozostałą część w roku. Dlatego w takich przypadkach operatorzy decydują się na tymczasowe dostawienie przewoźnych stacji bazowych, które później można użyć w innych miejscach. W tym roku Orange inwestowało w następujących miejscowościach: Sromowce Niższe, Bukowina Tatrzańska, Rajcza, Łysa Góra, Małastów. Natomiast w Karpaczu, Białce, Czarnej Górze, Zieleńcu i Jurgowie pojawiły się mobilne stacje bazowe. Z prowadzonych prac skorzystają również klienci sieci Play, ponieważ od pewnego czasu mogą oni korzystać z sieci LTE Orange w ramach roamingu krajowego. Dodatkowo powinni ucieszyć się też klienci T-Mobile, ponieważ rozbudowa realizowana jest także w ramach spółki Networks!.

Źródło: Orange

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.