O tym, że Play oraz Orange zacieśniają ze sobą współpracę, było już wiadomo od dłuższego czasu. Chodzi tutaj oczywiście o to, że usługa roaming krajowego dla klientów sieci Play będzie głównie realizowana za pośrednictwem stacji bazowych Orange włączając w to „pomarańczową” sieć LTE. Część klientów „fioletowych” zauważyła, że LTE od Orange działało już pod koniec grudnia zeszłego roku. Teraz usługa ta jest dostępna dla wszystkich klientów Playa.

Na początek warto przypomnieć, że limit prędkości pobierania danych w roamingu krajowym na poziomie 3 Mbit/s również dotyczy LTE. Jednak 4G jest z reguły szybszą oraz wydajniejszą technologią od 3G, co przekłada się na szybsze ładowanie stron internetowych na smartfonie pomimo zastosowanego ograniczenia. Przy okazji część klientów sieci Play zaczęło otrzymywać SMS-y o następującej treści:

Wprowadziliśmy nowe ustawienia sieciowe żeby poprawić zasięg LTE w Twoim smartfonie. Wyłącz i włącz telefon żeby korzystać z większego zasięgu LTE.

Restart smartfona może być wymagany, żeby odblokować LTE od Orange.

Dział techniczny sieci Play rozesłał już do wszystkich klientów nowe ustawienia sieciowe, które odblokowują możliwość korzystanie z sieci 4G Orange w ramach roamingu krajowego. W większości przypadków nowe ustawienia zostały wczytanie automatycznie, jednak niektórzy muszą w tym celu zrestartować swoje smartfony. Spokojnie, wprowadzone zmiany nie blokują możliwości z korzystania sieci T-Mobile (oczywiście mowa tutaj tylko o 2G i 3G). Informacja ta została potwierdzona przez tzw. Pionu Techniki sieci Play.

Przy okazji przedstawiciele Playa pochwalili się nowymi miejscowościami, w których została uruchomiona sieć 4G LTE ULTRA, czyli LTE-Advanced z agregacją pasm częstotliwości.

miejscowość powiat województwo
Pasłęk elbląski warmińsko-mazurskie
Jasień żarski lubuskie
Jejkowice rybnicki śląskie
Kańczuga przeworski podkarpackie
Wielbark szczycieński warmińsko-mazurskie
Zbiersk kaliski wielkopolskie
Skomielna Biała myślenicki małopolskie
Lutcza strzyżowski podkarpackie
Śliwice tucholski kujawsko-pomorskie
Rytel chojnicki pomorskie
Lubomierz limanowski małopolskie
Czernin sztumski pomorskie
Przywidz gdański pomorskie
Dąbrowa Chełmińska bydgoski kujawsko-pomorskie
Siedliszcze chełmski lubelskie
Szufnarowa strzyżowski podkarpackie
Otorowo szamotulski wielkopolskie
Baligród leski podkarpackie
Stary Dzików lubaczowski podkarpackie
Jadów wołomiński mazowieckie
Teodorówka krośnieński podkarpackie
Taczanów Drugi pleszewski wielkopolskie
Siemkowice pajęczański łódzkie

Źródło: Play

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.