Prezentacja systemu Microsoft Windows 11 jest zdecydowanie najciekawszą informacją, która pojawiła się w tym roku. Po oficjalnej prezentacji tego systemu nie dowiedzieliśmy się, jednak kiedy system będzie dostępny na naszych komputerach w wersji stabilnej. Prawda jest taka, że premiera systemu Windows 11 zbliża się wielkimi krokami i zapewne każdy jest ciekawy, kiedy nastąpi. Najbardziej prawdopodobne jest, że będzie to końcówka tego roku, albo początek następnego. Czekamy jednak na jakieś oficjalne informacje. Okazuje się jednak, że pojawienie się pewnych dokumentów z firmy Intel mogą rzucić pewne światło na, to kiedy Windows 11 może się pojawić.

System Windows 10 jest naprawdę stabilnym i fajnym rozwiązaniem, ale “jedenastkę” może być najlepszym systemem od Microsoft w całej jego historii. Tak się przynajmniej wszystko zapowiada. Dlatego właśnie wielu użytkowników bardzo czeka na datę premiery i pojawienia się stabilnej wersji Windows 11. Zapowiedź Windowsa 11 była bez wątpienia jednym z największych wydarzeń ostatnich miesięcy. Do szczęścia potrzeba jeszcze wersji niedeweloperskiej.

Microsoft Windows 11 jeszcze nie ma oficjalnej daty premiery, ale są pewne przecieki dotyczące daty pojawienia się wersji stabilnej.

Wiele wskazuje na to, że takową datę przypadkowo zdradziła firma Intel. Okazuje się bowiem, że w dokumentacji dotyczącej pierwszych sterowników dla układów graficznych tego producenta kompatybilnych z nową “jedenastką”, odnaleziono informacje na temat tego, kiedy moglibyśmy spodziewać się rynkowego debiutu nowego systemu operacyjnego firmy z Redmond. Według tych dokumentów Intela system Windows 11 pojawi się na rynku jeszcze w tym roku, a dokładniej w październiku 2021. Nie będzie to jednak dotyczyć aktualizacji z systemu Windows 10. Firma Microsoft poinformowała już wcześniej, że takowa operacja będzie dostępna dopiero w roku 2022.

Microsoft Windows 11

Microsoft Windows 11 ma także posiadać wersję LTSC oferującą wydłużone wsparcie.

Wiemy już, że firma Microsoft planuje dla “jedenastki” tylko jedną aktualizację funkcji rocznie, zamiast dwóch, które wydaje dla Windowsa 10. Trzeba przyznać, że taki manewr zmienia trochę harmonogram wsparcia. W Windows 11 edycje Pro i Home mają po 24 miesiące wsparcia, natomiast Enterprise i Education – 36 miesięcy. Wsparcie LTSC zostanie jednak skrócone z dziesięciu do pięciu lat. Wprowadzone zmiany sprawią, że Windows 10 21H2 będzie oficjalnie obsługiwany do roku 2026 r. Będzie to tak samo długo, jak Windows 10 1607. Z kolei dla Windows 10 1809 wsparcie przewidziane jest do 2029 r, mimo że system ten został wydany wcześniej. Jeżeli chodzi o Windows 11 LTSC, wiadomo jedynie tylko tyle, że możemy go spodziewać się dopiero za około 3 lata.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.