Pojawienie się systemu Microsoft Windows 11 wywołało niemałe poruszenie na rynku IT. W sumie nic dziwnego. Gigant z Redmond nie raz zapowiadał, że system Windows 10 ma być już ostatnim systemem operacyjnym, jaki Microsoft wypuści. Okazało się jednak, że firma zmieniła najwyraźniej zdanie. O ile na początku, kiedy Windows 11 był tylko informacyjnym przeciekiem, użytkownicy myśleli, że to może żart, to kiedy system wyciekł do sieci, wyszło na jaw, że nie jest tylko głupim żartem. Od tego czasu, zapewne wiele osób zainstalowało go albo na maszynach wirtualnych, albo po prostu zrobiło upgrade do wersji z Insidera. Dzięki temu można na bieżąco oglądać zmiany, jakie firma Microsoft wprowadza z nowym Windows 11.

Dużym plusem systemu Windows zawsze było to, że pozwalał na sporą customizację wyglądu. Co prawda, nie na tak obszerną, jak w przypadku systemów Linuksa, ale na pewno większą, niż Apple daje użytkownikom systemu macOS. Istnieje też wiele aplikacji, które pomagają zmienić wygląd systemu Windows, a dla bardziej zaawansowanych użytkowników jest też własnoręczne grzebanie w rejestrze systemu. Okazuje się jednak, że w przypadku Windows 11 firma Microsoft zmieniła pewien aspekt. Chodzi mianowicie w Menu Start. Takowe zostało zmienione w nowym systemie i producenci usunęli możliwość korzystania ze starego systemu, znanego z Windows 10.

Microsoft Windows 11 może nie mieć możliwości wybrania Menu Start znanego z systemu Windows 10.

Zacznijmy może od tego, że nowy format Menu Start, w “jedenastce” jest bardzo elegancki i ładny. W ogólne zmiany związane z designem w nowym Windowsie mogą się podobać użytkownikom. Prawda jest jednak taka, że nie każdy lubi zmiany i na pewno znajdzie się grupa userów, która bardzo przyzwyczaiła się do poprzedniego stylu. Z tego powodu, zapewne wiele osób korzystałoby z chęcią z Windows 11, gdyby tylko Menu Start wyglądało bardziej niż znane im z “dziesiątki”. Co ciekawe, do tej pory zmiana Menu Start było jak najbardziej możliwa. Zresztą, nie od dziś Microsoft pozwalał na zamianę designu do znanej z wcześniejszej wersji systemu: w Windows XP była możliwość zmiany systemu na Windows 98, a w Windows 7, zmiana na wygląd z Windows XP itd.

Okazuje się jednak, że w Microsoft Windows 11 takich udogodnień już nie będzie.

Zaznaczy na początku, że Windows 11 otrzymuje bardzo dużo różnorodnych aktualizacji. W trakcie jednej z nich zabrano userom możliwość zmiany wyglądu Menu Start na te znane z Windows 10. Oczywiście, na usta nasuwa się pytanie, dlaczego Microsoft podjął tak dziwną decyzję? Możliwe, że jest to tylko jakiś test i w wersji finalnej funkcja się pojawi. Pamiętajmy bowiem, że Windows 11 jest na tę chwilę w wersji testowej i Microsoft wiele rzeczy przegląda i weryfikuje. Możliwe jest też, że zmiana do Menu z “dziesiątki” nigdy nie miała się w Windows 11 pojawić. W końcu Windows 11 jest obecnie dostępny dla Insiderów. Ich celem jest testowanie, co działa i oczywiście raportowanie tego do Microsoftu. Widocznie funkcjonalność okazał się zbędna.

Microsoft Windows 11
Menu Start w systemie Windows 11

Microsoft Windows 11 ma być systemem rewolucyjnym, więc normalne jest, że wprowadza pewne zmiany.

Rozumiem podejście użytkowników, którzy nie lubią zmian i przyzwyczaili się do designu z Windows 10. Zmiana systemu operacyjnego niesie za sobą pewne konsekwencje. Prędzej czy później, trzeba zostawić za sobą stare technologie. To tak, jakby ktoś dalej korzystał z aplikacji, które straciły już wsparcie. Co więcej, Windows 10 jeszcze jest wspieranym systemem i nikt nie zmusza do przejścia na “jedenastkę”. Jeżeli userzy ją mocno przywiązani do starego Menu Start — mogą korzystać z systemu Windows 10.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.