Jak długo istnieją systemy operacyjne, tak długo walczymy z dziurami w systemach, a tym razem oberwał bufor wydruku w systemie Windows. Pojawiła się nowa luka i oczywiście firma Microsoft zaleca swoim klientom, aby uporali się z problemem. Problem nie wydaje się lapidarny i według firmy Microsoft nie warto go bagatelizować. Okazuje się bowiem, że dziura, która pojawiła się w systemie Windows, jest poważna. Umożliwia ona hakerom przeprowadzenie ataku poprzez drukarkę sieciową. Co prawda, użytkownicy prywatni mogą być mniej narażeni na ten problem, ponieważ mało kto posiada w domu drukarkę sieciową. Bardzo mogą jednak oberwać w tym momencie firmy, szczególnie te, które nie są uwrażliwione na dbanie o bezpieczeństwo infrastruktury IT.

Błąd wydaje się naprawdę poważny i wymagający natychmiastowej interwencji. Nie pierwszy raz bowiem bezpieczeństwo sieci jest zagrożone przez problemy związane z drukarką. Zwłaszcza że w przypadku tej luki, jest to już trzecia usterka bufora wydruku, która pojawiła się w ciągu zaledwie pięciu tygodni. Wydaje się, że drukowanie ma monopol na sianie błędami ostatnimi czasy. Wiadomo już, że łatka naprawiająca problem ma się na dniach pojawić, ale na tę chwilę najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest całkowite wyłączeni tegoż serwisu w systemie Windows. Trzeba jednak przyznać, że odbije się to bardzo negatywnie na pracy wielu firm. Przecież praktycznie każda większa firma korzysta z drukarek sieciowych. Mało kto już biega z nośnikami, aby drukować przy jednym, głównym komputerze. Najwyraźniej, do czasu załatania problemu trzeba będzie wrócić do korzeni.

Bufor wydruku sprawia problemy od co najmniej pięciu tygodni.

Trzeba przyznać, że nie jest to pierwsza luka tego typu. Najbardziej krytyczna luka pojawiła się w czerwcu tego roku i na szczęście została już załatana. Wiadomo także o błędzie, który został nazwany PrintNightmare, który wyszła na jaw zaraz po poprzednim problemie. Okazuje się, że ten błąd także został już załatany. Pojawienie się tej nowej, już trzeciej, luki jest frustrującą wiadomością zarówno dla klientów, jak i dla samej firmy Microsoft. Oczywiście, firma ostrzegła użytkowników przez nowym problemem:

Luka umożliwiająca podniesienie uprawnień występuje, gdy usługa Bufor wydruku systemu Windows niewłaściwie wykonuje uprzywilejowane operacje na plikach. Osoba atakująca, której uda się wykorzystać tę usterkę, może uruchomić dowolny kod z uprawnieniami SYSTEM, a następnie może następnie instalować programy, przeglądać, zmieniać lub usuwać dane, lub tworzyć nowe konta z pełnymi prawami administratora.

Okazuje się, że kluczowe teraz może być, aby całkowicie zatrzymać bufor wydruku w systemach Windows.

Jest to bardzo istotne w kwestii bezpieczeństwa komputerów, jak i całej struktury sieciowej. Usługa musi pozostać wyłączona do czasu pojawienia się łatki, która rozwiąże problem. Martwi mnie jedna, że skoro problemów z buforem wydruku pojawiło się już tyle, to może się okazać, że nie jest to ostatnia, luka tego typu, w tym roku. Zapewne zależy to od tego, czy kolejna wypłynie na wierzch w najbliższych dniach. Można też sobie z tego faktu pożartować. Jeżeli ktoś ma ochotę wkupić się w łaski firmy Microsoft i chce zasłynąć jako osoba, która znalazła jakąś lukę w systemie Windows, to rozwiązanie jest podane na tacy. Chyba już każdy wie, gdzie musi szukać w najbliższym czasie.

Jak zatrzymać bufor wydruku w systemie Windows?

Jeżeli nie jesteście biegli w administrowaniu systemem Windows, a posiadacie drukarkę sieciową i chcecie zatrzymać bufor w swoim systemie, to mamy dla was rozwiązanie, jak tego dokonać. Możesz tego dokonać za pomocą konsoli PowerShell. Konsolę tę uruchamiasz z poziomu Menu Start — zarówno w Windows 10, jak i Windows 11. Należy pamiętać, aby PowerShell uruchomić z prawami Administratora Systemu.

bufor wydruku, windows, microsoft, spooler,
Wyszukiwanie PowerShell w systemie Windows

W następnym kroku sprawdzasz usługę odpowiedzialną za drukowanie, która w systemie Windows nazywa się Spooler. Dzięki poniższej komendzie możesz sprawdzić jej status.

Get-Service -Name Spooler

bufor wydruku, windows, microsoft, spooler,
Sprawdzenie statusu usługi Spooler poprzez PowerShell

Jeżeli usługa ta jest uruchomiona, należy ją deaktywować. Za pomocą konsoli PowerShell możesz zatrzymać i wyłączyć usługę Spooler. Oczywiście, po wydaniu tych komend, możesz ponownie sprawdzić, jak prezentuje się status usługi i czy wydane komendy zadziałały poprawnie.

Stop-Service -Name Spooler -Force

Set-Service -Name Spooler -StartupType Disabled

bufor wydruku, windows, microsoft, spooler,
Wyłączenie i zatrzymanie usługi Spooler poprzez PowerShell

Pamiętajcie, by uruchamiać Windows PowerShell z uprawnieniami administratora. W przyciwnym wypadku, wykonanie powyższych komend pokaże wam błędy.

bufor wydruku, windows, microsoft, spooler,
Wykonanie komend BEZ praw administratora

Jeżeli nie lubicie PowerShell, to bufor wydruku możecie wyłączyć za pomocą narzędzia graficznego.

Musicie w tym celu uruchomić narzędzie Uslugi w systemie Windows. Wykonucie to poprzez wyszukanie narzedzia services.msg w Menu Start. To narzędzie także uruchamiamy z prawami Administratora.

bufor wydruku, windows, microsoft, spooler,
Wyszukanie narzędzia Usługi w systemie Windows

Na liście usług odnajdujemy BUFOR WYDRUKU i prawym przyciskiem myszy uruchmiamy listę działań, z której wybieramy zatrzymanie i wyłączenie serwisu.

bufor wydruku, windows, microsoft, spooler,
Zatrzymanie usługi Bufor Wydruku
bufor wydruku, windows, microsoft, spooler,
Przejście do właściwości usługi Bufor Wydruku
bufor wydruku, windows, microsoft, spooler,
Wyłączenie usługi Bufor Wydruku

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.