Firma z Redmond od jakiegoś czasu nie próżnuje i planuje udostępnienie nowej usługi — Microsoft Windows 365. Trzeba przyznać, że gigant na rynku chmurowym radzi sobie naprawdę nieźle. Microsoft 365 sprzedaje się, jak świeże bułeczki, a i Azure nie można narzekać na brak chętnych. Po tego typu usługach przyszedł czas na narzędzie, które będzie taką jakby hybrydą rozwiązań, które firma Microsoft już opanowała. Co prawda, na rynku systemów operacyjnych bywało różnie, ale od czasu pojawienia się Windows 10 można z czystym sercem przyznać, że produkty Microsoft są naprawdę zadowalające. Czas więc na przeniesienie komputera PC w całości do chmury.

Chyba nikt nie przypuszczał, że firma z Redmond postanowi w taki sposób rozszerzyć swój pakiet Microsoft 365. Chociaż, w sumie, w trakcie zmiany nazwy z Office 365, można było zacząć przypuszczać, że to narzędzie niedługo będzie nie tylko pakietem biurowym. Byłem w szoku, kiedy okazało się bowiem, że firma Microsoft zaprezentowała nową usługę chmurową. Wydawało mi się, że największym newsem tego roku będzie pojawienie się Windows 11. Okazuje się jednak, że firma Microsoft nie ma zamiaru spocząć na laurach i zaaplikuje nam kolejną nowość ze swojej stajni.

Firma z Redmond zaprezentowała bowiem usługę nazwaną Microsoft Windows 365.

Zapewne jesteście ciekawi, co kryje się pod tą nazwą. Nie chodzi bowiem o żaden dodatek do znanego wszystkim pakietu biurowego. Informacje ukazały się na portalu The Verge. Nowa usługa Microsoft to nic innego, jak komputer PC w chmurze — tak można ją nazwać w skrócie. Okazuje się bowiem, że gigant udostępnił możliwość korzystania z systemów Windows 10 i Windows 11 w technologii “cloud”. Z tego narzędzia skorzystać można za pomocą aplikacji Microsoft’s Remote Desktop, czyli poprzez protokół RDP. Co najciekawsze w tym wszystkim, z systemu Windows w chmurze będzie można zatem korzystać z alternatywnych systemów operacyjnych, jak: macOS, Linux, czy nawet iOS i Android. Niestety, Windows 365 w domyśle ma być usługą skierowaną dla klientów biznesowych.

Microsoft Windows 365 będzie można uruchomić po 2 sierpinia 2021 roku.

Subskrypcja użytkownika rozliczana będzie miesięcznie, tak jak do tej pory było w przypadku usługi Azure. Microsoft nie podaje dokładnych cen. Zapewne pojawią się one dopiero w momencie odpalenia usługi. Microsoft zapowiedział także, że narzędzie pojawi się w dwóch wersjach: Business i Enterprise. Oba są zasilanie przez znaną już wszystkich usługę Azure Virtual Desktop. Microsoft oferuje 12 różnych konfiguracji zarówno dla systemu Windows 365 Business, jak i Enterprise, a firmy będą mogły skalować moc obliczeniową, dzięki czemu będzie można wybierać spośród wielu opcji. Jeżeli jesteście ciekawi, jak prezentuje się nowa usług od Microsoft, to musicie koniecznie obejrzeć ją na niżej zamieszczonym filmie.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.