Niedawno pisaliśmy o tym, że kod źródłowy Microsoft Windows XP wyciekł do sieci. Popełniliśmy artykuł pokazujący mocne i tragiczne w skutkach strony tego zdarzenia. Okazuje się jednak, że możemy do tej listy dopisać jeszcze kilka ciekawostek. Oczywiście zaraz po wycieku kodu zabrali się za niego fanatycy programowania i po dogłębnej analizie wynaleźli kilka naprawdę interesujących sensacji. Powiem szczerze, że niektóre z nich naprawdę mnie frapują, a zwłaszcza ta dotycząca wyglądu systemu Windows XP.

Wyciek kody Windows XP pojawił się na kontrowersyjnym forum internetowym 4chan. Co ciekawe, opublikowane archiwa zawierały zrzuty ekranu zawierające dane źródłowe na temat systemu Microsoftu, ale też Windowsa NT 3.5 czy oryginalnego Xboksa. To naprawdę sporo kodu do analizy, ale oczywiście znalazła się grupa zapaleńców. Wiele mówiło się także o legalności takiego wycieku, no ale cóż… Stało się. Teraz serwis The Verge poinformował o jednym z ciekawszych odkryć dotyczących wycieku. Myślę, że wielu fanów systemu (i nie tylko) zainteresuje się tą nowinką.

Ci co używali tego starego systemu pamiętają, że Microsoft Windows XP był wyposażony w motyw graficzny Luna.

Osobiście nie jestem zwolennikiem tematów opartych na stylach Color Block, więc Luna raniła moje oczy. Moim zdaniem to jeden z najbrzydszych motywów graficznych, jakie widziałem. Oczywiście, zapewne znajdą się jego fani, ale ja nie byłem w stanie się do niego przekonać. Usilnie instalowałem różne aplikacje freeware do zmiany motywu. Teraz po latach okazuje się, że w kodzie systemu Windows XP znaleziono wzmianki o tym, że developerzy testowali inne motywy graficzne dla swojego systemu operacyjnego. Większość z tych motywów została stworzona podczas rozwoju wspomnianej wersji okienkowego systemu i nigdy nie trafiły do użytkowników. A szkoda! Zapewne nie jeden byłby ładniejszy od Luny.

Największe zainteresowanie wzbudził motyw Candy dla Microsoft Windows XP.

Wiele osób uważa, że motyw ten niesamowicie (wręcz aż zanadto) przypomina temat graficzny Aqua dla systemów firmy Apple. Chodzi o interfejs, który firma z Cupertino pierwszy raz zaprezentowała na Macworld Conference & Expo w 2000 r. Motyw jest troszeczkę niekompletny, ale nie da się ukryć, że przycisk “Start” oraz różne elementy interfejsu użytkownika są wyraźnie powiązane z wyglądem konkurencyjnego systemu. Co ciekawe, nie będę osamotniony w stwierdzeniu, że niektóre elementy to kopia “jeden do jednego”.

Microsoft Windows XP, Luna, Candy,
Źródło: TheVerge

Ostatecznie jednak Microsoft Windows XP otrzymał (niestety) zielono-błękitny motyw Luna.

Wzmiankowany wyżej motyw “Candy” nigdy nie ujrzał światła dziennego. Możliwe, że developerzy wykorzystali go tylko na etapie projektowym. Mimo tego, że nie każdemu Luna przypadła do gustu, to jednak Windows XP długo był najbardziej popularnym systemem na świecie. System był tak popularny, że Microsoft przedłużał jego wsparcie techniczne, aż do 8 kwietnia 2014 roku. Co więcej, do tej pory są ludzie, którzy nadal z niego korzystają, mimo że dawno nie ma już wsparcia.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.