Nie da się ukryć, że ostatnio na stałe w mentalności graczy pojawiła się gra o wdzięcznym tytule Among Us. Dziś postaramy się przedstawić, na czym polega ten tytuł i dlaczego osiągnął tak wielką popularność. Wyjaśnimy również, dlaczego warto się z nim zapoznać.

O co chodzi w Among Us?

Jest to gra o bardzo prostej warstwie audiowizualnej. Grafika oraz ścieżka dźwiękowa są niemal umowne, ale znacznie przyczyniają się do tego, żeby utrzymać prosty, nieco humorystyczny klimat całej rozgrywki. Poza klimatem warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że z uwagi na bardzo prostą grafikę Among Us jest w stanie sprawnie działać na komputerach o naprawdę słabej specyfikacji technicznej. W związku z tym tytułem mogą cieszyć się praktycznie wszyscy gracze – o tym jednak będzie później.

Mamy do czynienia z kamerą, która obserwuje wydarzenia gry z góry. Co w niej widzimy? Przede wszystkim zgraję pociesznych ludków, która z jakiegoś powodu znalazła się na statku kosmicznym. Zadaniem owych postaci jest przygotowanie go do odlotu. Każdy gracz wciela się w jednego takiego ludka i ma określoną listę zadań, które musi wykonać, żeby statek poprawnie działał. Wśród nich znajdują się bardzo proste prace. Są one podzielone co prawda na poziomy zaawansowania, ale w praktyce różnią się nie skomplikowaniem, a bardziej czasem potrzebnym do ich wykonania.

Jak wyglądają zadania dla graczy?

Wśród owych zadań znajduje się na przykład przesunięcie karty magnetycznej przez szczelinę – wiąże się to z wykonaniem dosłownie dwóch ruchów. Niekiedy musimy też po prostu wcisnąć przycisk i poczekać na załadowanie systemu. Czasami przyjdzie nam także – należy to do bardziej wymagających zadań – zapamiętać układ kilku wyświetlających się kombinacji świecących płytek. Wbudowane minigry są bardzo proste i nie stanowią zbyt dużego problemu. Może się wydawać, że to znacząca niedogodność, która zabiera pełnię satysfakcji z pokonywania kolejnych drobnych wyzwań, ale nie dajcie się zwieść. Są one idealnie wpasowane w całą konwencję rozgrywki i spełniają swoją rolę w stu procentach

Gdyby zagadki były trudniejsze, cała dynamika gry by się ulotniła i całość nie przynosiłaby frajdy, a jedynie frustrację. Nie na minigrach Among Us bowiem stoi, tylko na pewnego rodzaju rozgrywce psychologicznej. W każdej grupie graczy znajduje się co najmniej jeden zdrajca – tak zwany impostor. Jego zadaniem jest sabotowanie działań grupy, co może robić na dwa sposoby: psuć sprzęt albo mordować członków ekipy.

Zadaniem graczy jest wykrycie impostora

Gdy ktoś ma podejrzenia odnośnie któregoś członka załogi albo zauważył martwego kolegę, to ma możliwość zwołania zebrania w głównym pomieszczeniu statku kosmicznego. Wtedy przez pewien określony czas gracze mogą dyskutować na temat tego, kto dopuścił się morderstwa. Następnie odbywa się głosowanie, w którym mają wskazać impostora – stąd zresztą tytuł Among Us, który w dosłownym tłumaczeniu brzmi „Wśród nas”. Postać o największej liczbie głosów zostaje wyrzucona ze statku. Niestety nie zawsze jest to zdrajca!

Bardzo często impostor potrafi się bardzo dobrze ukrywać, w związku z czym członkowie załogi nieustannie wysyłają w kosmiczną próżnię swoich kolegów, którzy nie mają nic za uszami. Bardziej doświadczeni gracze Among Us, którzy wcielają się w rolę sabotażystów, stosują wyćwiczone taktyki i cechują się naprawdę znakomitą umiejętnością planowania poszczególnych kroków. To przede wszystkim zdolność dostosowania się do obecnej  sytuacji i przeprowadzenia rzetelnego rozeznania. Każdy, komu kiedykolwiek przypadła rola zdrajcy w Among Us, wie, że wbrew pozorom jest to bardzo wymagające zadanie. Nie ma tu miejsca na błędy i fałszywe ruchy.

Among Us – tryby gry 

W Among Us mamy do dyspozycji trzy mapy, które różnią się głównie rozkładem pomieszczeń, w których musimy wykonywać poszczególne zadania. Może się wydawać, że przez to gra cierpi na zbyt dużą prostotę i bardzo szybko się nudzi, ale prawda jest zupełnie inna. Niezależnie od tego, jak bardzo mapy są do siebie podobne, niewiele słychać narzekań zapalonych miłośników Among Us na tę kwestię. 

Jeśli chodzi o tryb gry, to jest w zasadzie tylko jeden – rozgrywka online. Możemy grać zarówno ze znajomymi, jak i z zupełnie losowymi graczami dopasowanymi przez serwery. Nie da się jednak ukryć, że gra w Among Us jest dużo bardziej interesująca, kiedy mamy do dyspozycji zgraną ekipę znajomych. To szczególnie ciekawe przeżycie, gdy porozumiewamy się za pomocą Discorda lub innej platformy umożliwiającej rozmowy głosowe online. W Among Us nie ma możliwości mówienia do innych graczy – można jedynie pisać, co może być nieco frustrujące i uciążliwe, zwłaszcza kiedy gramy przy pomocy smartfona. 

W Among Us możemy zagrać zarówno na komputerze, jak i smartfonie

Gra jest dostępna za darmo w sklepach z aplikacjami na Androidzie i iOS. Jeśli decydujemy się jednak na rozgrywkę na komputerze czy laptopie, to powinniśmy skierować swoją uwagę na Steam. W tym przypadku musimy zapłacić – to jednak niewielki wydatek, zwłaszcza w porównaniu do cen gier z segmentu AAA. Among Us kosztuje jedynie 17,99 zł, a do tego często zdarzają się różnorakie promocje. Czasami grę możemy nabyć nawet za mniej niż 10 złotych.

Nawet te niecałe dwadzieścia złotych z pewnością nie będzie pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. Among Us jest jedną z najbardziej grywalnych gier online, jakie ukazały się w ciągu ostatnich kilku lat na rynku. Czy różnica pomiędzy Among Us na PC i smartfonach jest duża? Na telefonach – zwłaszcza nieco mniejszych – rozgrywka może być nieco uciążliwa. Wykonywanie poszczególnych zadań nie jest niewygodne, natomiast komfort porozumiewania się z innymi graczami na PC jest o wiele większy.

Warto zauważyć, że Among Us jest grą międzyplatformową. Zarówno posiadacze smartfonów, jak i komputerów, mogą grać ze sobą. To bardzo komfortowe rozwiązanie, a przy tym bardzo rzadki zabieg na współczesnym rynku gier komputerowych. 

Jeśli chodzi o dodatkowe ustawienia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby regulować liczbę zadań, jakie ma przed sobą dany członek załogi. Możemy także dostosować, ilu zdrajców mamy na pokładzie – maksymalnie może być ich trzech. Zazwyczaj nie ma jednak sensu umieszczać więcej niż dwóch impostorów, jeśli liczba graczy nie jest kompletna, to znaczy mamy do dyspozycji jedynie pięciu czy sześciu członków załogi. Maksymalnie może być ich dziesięciu. Wtedy umieszczenie trzech impostorów jest bardzo ciekawym pomysłem, aczkolwiek i tak znacznie wpływającym na przebieg gry. W ten sposób gracze ze standardową rolą mają bardzo utrudnione zadanie.

Nagła popularność Among Us – co stoi za fenomenem gry?

Chyba każdy w ostatnich tygodniach słyszał o Among Us lub widział różne obrazki czy nagrania związane z tym tytułem. Może nieco dziwić fakt, że twórcy wydali swoje dziecko na światło dzienne aż dwa lata temu. Przez bardzo długi czas mało kto zdawał sobie sprawę, że taka produkcja jest na wyciągnięcie ręki. Co stoi za falą nagłej popularności Among Us, o której świadczy obecnie aż 50 milionów pobrań?

Twórcy zapowiedzieli, że w 2020 roku zaczną pracę nad drugą częścią gry, czyli Among Us 2. Mniej więcej w tym czasie najbardziej znani youtuberzy i streamerzy, tacy jak chociażby PewDiePie, zainteresowali się pierwowzorem i zaczęli pokazywać produkcję szerszej widowni. To przyczyniło się do drastycznego zwiększenia popularności Among Us w zasadzie na całym świecie. Twórcy w porę zorientowali się, że nie ma absolutnie żadnego sensu produkcja sequelu, kiedy pierwsza część jest tak rozchwytywana. Postanowili zatem skupić się na jej rozwoju.

Wydaje się, że było to z ich strony bardzo dobre posunięcie. Każdego dnia przybywa graczy. Miliony użytkowników smartfonów i komputerów na całym świecie zachwyca się pozorną prostotą rozgrywki. To setki godzin znakomitej rozrywki, zwłaszcza gdy mamy do dyspozycji grupę zaangażowanych znajomych. Nie przeszkadza uboga grafika ani brak różnorodności w zakresie lokacji – wszystko składa się w niezwykle grywalną całość. 

Można powiedzieć, że mamy do czynienia z ogólnoświatowym fenomenem. Rzadko się zdarza, że tak prosta zarówno w założeniu, jak i w konstrukcji gra odnosi sukcesy na taką skalę.

Czy sukces Among Us jest zasłużony?

W naszej opinii – jak najbardziej. Obecnie uwaga największej grupy konsumentów skupia się na grach głównego nurtu. Wśród produkcji AAA niestety często znajdziemy tak zwane odgrzewane kotlety czy kolejne części serii o niesamowicie długich rodowodach, które wnoszą niewiele nowości. Tego typu tytuły kosztują zazwyczaj w okolicach dwustu złotych. Wydaje się, że przy takiej sytuacji na rynku po prostu potrzebowaliśmy produkcji w rodzaju Among Us. Gra zachwyca w wielu aspektach, ale jej największa zaletą jest wspomniana już grywalność.

Użytkownicy chwalą sobie pewnego rodzaju grę psychologiczną, której cała załoga statku jest poddana podczas rozgrywki. Członkowie ekipy muszą wytężyć zmysły i zachować maksymalną czujność. Impostorzy z kolei mają za zadanie wychwycenie ich słabości i zaatakowanie w najmniej spodziewanych momentach w możliwie jak najbardziej subtelny sposób, aby uniknąć wykrycia. 

Obie frakcje są specyficzne, ale rozgrywka w obu przypadkach jest wbrew pozorom stosunkowo trudna. Gracze muszą przejść przez wiele  rund, aby wypracować metody działania i wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Dzięki temu Among Us w dużej mierze przypomina najwybitniejsze strategiczne i detektywistyczne produkcje – zbiera wszystkie ich najlepsze cechy w niewielką, skromną grę. Trzeba przyznać, że wychodzi to bardzo dobrze. Fenomen Among Us zupełnie nie dziwi, choć trzeba przyznać, że spadł na nas nagle i był bardzo niespodziewany.

Czy warto grać w Among Us?

Zdecydowanie warto zapoznać się z tą produkcją, rozegrać kilka rund i zorientować się nieco, na czym gra polega. Wtedy można z czystym sumieniem zdecydować, czy jesteśmy fanami Among Us, czy też uważamy tytuł za nudny i zbyt prosty. Niezależnie jednak od naszego stosunku do tej produkcji, nie można odmówić jej genialności w swojej prostocie. Głównie dlatego warto zwrócić na nią uwagę – twórcy zdecydowanie zasłużyli na rozgłos i wysoką popularność swojego sztandarowego już dzieła.