Technologie dostępu do Internetu cały czas się rozwijają, a operatorzy, którzy w nie inwestują, poszerzają swoje oferty o coraz to szybsze plany taryfowe. Vectra należy do tych dostawców, którzy chcą jak najwięcej wyciągnąć z posiadanej infrastruktury i stawiają na hybrydowe sieci światłowodowe. Korzystają one z kolejnych wersji technologii DOCSIS, która w teorii oferuje nawet 10 Gb/s. W praktyce Vectrze udało się uzyskać 1,2 Gb/s, co i tak w porównaniu z innymi komercyjnymi wdrożeniami jest dużym sukcesem. Całość uwieńcza nowy router Wi-Fi 6.

Tam, gdzie nie ma jeszcze infrastruktury na tzw. ostatniej mili, operatorzy inwestują w doprowadzany do mieszkań i domów światłowód. Jest to rozwiązanie typu FTTH, czyli Fiber to the Home. Z kolei tam, gdzie dostępna jest dobrej jakości instalacja sieci telewizji kablowej, wystarczy modernizacja infrastruktury, która dochodzi np. do budynku. Takie hybrydowe połączenie dwóch technologii (czyli światłowodu i kabla koncentrycznego) możliwe jest dzięki zastosowaniu standardu DOCSIS. Czysto teoretycznie wersja 3.1 tego standardu powinna pozwolić na pobieranie danych z prędkością sięgającą 10 Gbit/s. Jednak w praktyce jeszcze półtora roku temu większość wdrożeń tej technologii pozwalała na uzyskanie prędkości do około 940 Mb/s. Dlatego też rynek przygotowuje się już na przyjęcie DOCSIS w wersji 4.0, którego standard jest już gotowy i ma on rozwiązać obecne bolączki oraz urzeczywistnić wspomniane już 10 Gbit/s.

1,2 Gbit/s od Vectry dostępne jest na razie w samej Warszawie i okolicach

Modernizacja każdej sieci wymaga czasu. Dlatego też Vectra postanowiła wystartować z nową komercyjną ofertą jedynie w samej Warszawie i okolicach. Usługa dostępu do sieci z prędkością pobierania danych do 1,2 Gbit/s kosztuje przez pierwsze 6 miesięcy 49,99 zł. Później cena abonament wzrasta do 99 zł. Dodatkowo operator oferuje w prezencie dostęp do serwisu Netflix na okres 12 miesięcy.

“Przepustowość ta jest dostępna niemal w całej Warszawie i okolicach – poza miejscowościami Kobyłka, Wołomin, Zielonka – wszędzie tam, gdzie jest sieć i infrastruktura Vectry” – poinformowała Justyna Grzelak z biura prasowego Vectry.

Wprowadzenie do oferty tak wysokiej prędkości skłoniło Vectrę do udostępnienia klientom nowego routera Wi-Fi 6. Jest to w sumie nie tak młody standard bezprzewodowej transmisji danych, który cały czas zyskuje na popularności. Aktualnie większość nowych laptopów i smartfonów ze średniej i wyższej półki cenowej posiada moduły obsługujące Wi-Fi 6, czyli standard 802.11ax. W porównaniu z Wi-Fi 5 (802.11ac) oferuje on m.in.:

  • obsługę kanałów o szerokości 160 MHz (w przypadku Wi-Fi 5 wsparcie dla tak szerokich kanałów jest opcjonalne),
  • transmisję z modulację 1024 QAM (jest ona o ok. 25% szybsza w porównaniu z 256 QAM),
  • wielodostęp radiowy OFDMA (Orthogonal Frequency Division Multiple Access), co przekłada się na efektywniejsze zagospodarowanie dostępnych zasobów radiowych.

W optymalnych warunkach urządzenia Wi-Fi 6 pozwalają na pobieranie danych z prędkością rzędu 1 Gbit/s.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.