Technologia 5G pozwala na wiele. Kolejna generacja telefonii komórkowej skupiła się nie tylko na lepszych parametrach, ale pełnej symbiozie z poprzednimi rozwiązaniami. Jedna z takich możliwości pozwala na połączenie (czyli agregację) pasm częstotliwości, które są używane przez sieci 5G i LTE. Dla użytkownika przekłada się to na większe prędkości przy transmisji danych. To właśnie dzięki temu Plus osiągnął w swojej sieci prędkość pobierania przekraczającą 1 Gb/s.

Organizacja 3GPP przy opracowaniu standardu dla sieci 5G przewidziała zarówno współdzielenie jednego pasma przez sieci LTE i 5G, jak i łączenie ze sobą transmisji odbywających się w obu tych technologiach. Do tej pory operatorzy agregowali poszczególne pasma częstotliwości w ramach tej samej technologii radiowej. Zmieniło się to wraz z wprowadzeniem sieci 5G. Agregacja zasobów należących do sieci 5G i LTE nazywa się Dual Connectivity. Swoim działaniem przypomina po części rozwiązania zaimplementowane w niektórych smartfonach, które potrafią przyspieszyć połączenie z Internetem poprzez łączenie Wi-Fi z siecią komórkową. Tutaj główna różnica polega na tym, że agregacja odbywa się po stronie infrastruktury sieci komórkowej (a dokładniej stacji bazowej).

Pierwszymi udanymi testami tego rozwiązania pochwaliło się w zeszłym roku Orange. “Pomarańczowi” w testowej sieci 5G w Lublinie zagregowali blok 80 MHz z pasma 3,6 GHz i częstotliwości LTE. W ten sposób udało się uzyskać prędkość pobierania danych na poziomie 1,5 Gb/s. Z kolei Plus jako pierwszy wdrożył to rozwiązanie w sieci komercyjnej, gdzie ze względu na mniejsze zasoby radiowe udało się uzyskać 1 Gb/s.

1 Gb/s w sieci 5G Plusa. Jak to działa?

Komunikat prasowy operatora w tej sprawie jest bardzo konkretny. Plus w paśmie TDD 2600 MHz korzysta z bloku o szerokości 40 MHz. Teoretycznie (tj. w idealnych warunkach) oferuje on maksymalną prędkość pobierania danych na poziomie 600 MHz. Z kolei od strony sieci LTE agregowane są kanały z pasm 1800 MHz (blok 20 MHz) i 2100 MHz (blok 10 MHz). Takie połączenie obu technologii pozwala na osiągnięcie prędkości przekraczających 1 Gb/s. Według zapewnień operatora przeprowadzone w Piotrkowie Trybunalskim testy pokazały, że takie osiągi są powtarzalne. Komunikat podkreśla, że wynik ten odnosi się do sieci komercyjnej.

“Cały czas rozwijamy nasze 5G. Nie tylko w zakresie pokrycia kraju, ale również parametrów technicznych. Osiągane obecnie szybkości transferu sprawiają, że będzie ono jeszcze lepiej służyło mieszkańcom Polski, którzy mogą korzystać z najlepszego internetu, kiedy i gdzie chcą oraz na wybranym przez siebie urządzeniu” – powiedział Jacek Felczykowski, Członek Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu, operatora sieci Plus.

Czysto teoretycznie 30 MHz (tj. 20+10 MHz) w technologii LTE pozwala na pobieranie danych z prędkością do ok. 600 Mb/s. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu techniki 4×4 MIMO i modulacji 256 QAM. Jednak wynik ten jest trudny do uzyskania chociażby ze względu na występujące w praktyce przesłuchy pomiędzy strumieniami MIMO. Dlatego też pomimo teoretycznej możliwości osiągnięcia ok. 1,2 Gb/s, Plusowi udało się “zaledwie” przekroczyć 1 Gb/s.

Póki co agregacja pasm 5G i LTE działa w sieci Plus na wybranych urządzeniach, do których zaliczają się: router Huawei 5G CPE Pro 2 oraz smartfony: Samsung Galaxy S21 5G, Samsung Galaxy S21 Ultra 5G oraz Samsung Galaxy S21+ 5G.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.