W I kwartale 2022 po raz pierwszy średnia prędkość pobierania dla Internetu domowego w Polsce przekroczyła wartość 100 Mb/s. Najszybszym dostawcą Internetu w polskich gospodarstwach domowych jest UPC (195 Mb/s), a najbardziej popularnym Orange (20,7% testów). W sieciach mobilnych liderem niezmiennie jest T-Mobile z wynikiem 46,5 Mb/s. Dostawcą urządzeń, które osiągały najwyższe prędkości (68 Mb/s) w sieciach mobilnych jest OnePlus.

Dane źródłowe pochodzą z platformy SpeedTest.pl składającej się z:

W minionym kwartale użytkownicy platformy wykonali w Polsce ponad 11,2 mln pomiarów.

Ranking za I kwartał 2022 r.

W ramach podsumowania pierwszego kwartału 2022 przygotowane zostały 3 rankingi:

  • Internetu domowego,
  • Internetu światłowodowego FTTH,
  • Internetu mobilnego.

O kwalifikacji danego ISP do rankingu decyduje minimum 0,5% udziału w całkowitej liczbie testów w danej kategorii, a o miejscu w rankingu średni wynik dla prędkości pobierania danych (ang. download) za cały kwartał. Dodatkowo zestawiono producentów urządzeń mobilnych z najwyższymi średnimi wynikami prędkości uzyskiwanymi w sieciach 3G/4G/5G.

Ranking Internetu domowego

Ranking Internetu domowego oparty jest na testach wykonywanych w aplikacji webowejaplikacji dla Windows oraz na testach Wi-Fi w mobilnych aplikacjach dla Android i w mobilnej aplikacji dla iOS. To najpopularniejsze metody pomiarów w I kwartale 2022 roku – wykonano w ten sposób 8,9 mln testów.

W I kwartale średnia prędkość pobierania danych w tej kategorii w Polsce po raz pierwszy osiągnęła 100 Mb/s, przy bardzo dużej rozpiętości wyników nawet w obrębie pierwszych 10 najszybszych operatorów – od 30 do 194 Mb/s. Główne technologie, które odpowiadają za przyspieszanie Internetu domowego to światłowód FTTH oraz technologie telewizji kablowych.

W ubiegłym kwartale zmienił się również lider w tej kategorii. Został nim dotychczasowy nr 2 – UPC, który ze średnia prędkością 194,6 Mb/s zamienił się pozycją z kilkuletnim zwycięzcą rankingów – INEĄ (188,8 Mb/s). Podium zamyka T-Mobile z downloadem na poziomie 179,5 Mb/s. Tuż za podium plasuje się Vectra z wynikiem 161,2 Mb/s.

Statystyki prędkości pobierania danych dla 4 najszybszych operatorów w rankingu Internetu domowego za ostatnie 12 miesięcy przedstawia poniższy wykres.

Najwyższą prędkość wysyłania danych tradycyjnie już osiągnęła INEA (ok. 178,8 Mb/s). Prędkość ta jest bezkonkurencyjna, gdyż kolejny na podium T-Mobile (Stacjonarny) jest ponad dwukrotnie wolniejszy (80,1 Mb/s). Wynik INEI ma związek z dużym udziałem klientów korzystających z symetrycznych łączy światłowodowych. Podium zamyka Netia z wynikiem na poziomie 47 Mb/s.

W przypadku opóźnień (ping) liderem jest również INEA (11 ms), następnie Toya (12 ms) i Exatel (16 ms). Wybór dostawcy, którego sieć zapewnia niskie opóźnienia przy przesyłaniu danych jest kluczowy zarówno m.in. dla osób, które w związku z przejściem na pracę i naukę zdalną często korzystają z wideokonferencji, jak i graczy.

Ranking Internetu światłowodowego FTTH

Częścią rankingu Internetu domowego jest ranking dostawców światłowodu FTTH. Wydzielenie rankingu związane było z rosnącą popularnością i wysoką jakością tej technologii. Ranking światłowodowy za I kwartał 2022 rok powstał na podstawie ponad 1,1 mln testów w sieciach FTTH. 

Według danych SpeedTest.pl światłowód FTTH jest najszybszą technologią dostępu do Internetu w Polsce, osiągając w warunkach komercyjnych w I kwartale 2022 r. średnią prędkość pobierania 212,5 Mb/s, wysyłania – 101,7 Mb/s i najniższe opóźnienia na poziomie 12 ms.

Pierwsze miejsce w rankingu światłowodowym za I kwartał 2022 r. zajął Orange, którego klienci FTTH pobierali dane ze średnią prędkością 217,8 Mb/s. Generalnie wyniki w czołowej trójce dostawców FTTH są bardzo zbliżone do siebie, także biorąc pod uwagę bardzo niskie opóźnienia na poziomie 10-12 ms. Jedyną znaczną różnicą jest blisko trzykrotnie wyższy upload w INEI w stosunku do pozostałych operatorów – wyższy nawet niż download.

Statystyki prędkości pobierania danych dla 4 najszybszych operatorów w rankingu Internetu światłowodowego FTTH za ostatnie 12 miesięcy przedstawia poniższy wykres.

Ranking Internetu mobilnego

Ranking mobilny za I kwartał 2022 r. bazuje na ponad 800 tys. pomiarów w sieciach 3G, 4G LTE i 5G, wykonanych w aplikacjach dla Android i w aplikacji dla iOS. Średnia prędkość pobierania dla całej kategorii w analizowanym okresie wyniosła 42,1 Mb/s, wysyłania – 11 Mb/s, a opóźnienia – 32 ms.

I kwartał 2022 nie przyniósł zmian w pozycjach poszczególnych operatorów w stosunku do lat 2020-2021. Koszulkę lidera od dłuższego czasu utrzymuje T-Mobile ze średnią prędkością pobierania danych na poziomie 46,5 Mb/s. Kolejność miejsc pozostałych operatorów również nie zmieniła się, choć w pierwszej trójce różnice wyraźnie się zmniejszyły.

Statystyki prędkości pobierania danych dla 4 najszybszych operatorów w rankingu Internetu mobilnego za ostatnie 12 miesięcy przedstawia poniższy wykres.

Zestawienie producentów najszybszych smartfonów

W zestawieniu uwzględniono producentów urządzeń mobilnych (głównie smartfonów) o udziale w testach > 1%.  Najszybszy Internet mobilny w I kwartale 2022 dostarczały urządzenia producenta OnePlus, którego udział w testach za cały kwartał wyniósł 2,1%.

Najpopularniejszym producentem był z kolei Samsung z udziałem bliskim 40% w ogólnym wolumenie testów w polskich sieciach 3G/4G/5G.

Informacje dodatkowe

Zasady i warunki komercyjnego wykorzystania wyników powyższych rankingów w kontekście znaku towarowego SPEED TEST określa każdorazowo V-SPEED Sp. z o.o. Zgoda udzielana jest na okres maksymalnie jednego roku. Komercyjne wykorzystywanie wyników powyższego rankingu bez zgody V-SPEED Sp. z o.o. jest zabronione. Wyjątek stanowi cytowanie wyników w portalach informacyjnych i prasie.

Zasady obowiązujące podczas tworzenia rankingu:

  1. Nazwę operatora określamy na podstawie publicznego adresu IP użytkownika z informacji dostępnych w RIPE lub przekazanych od operatora.
  2. Przed wyznaczeniem średnich wartości w publikowanych rankingach i statystykach, agregujemy surowe wyniki dla operatora, użytkownika, lokalizacji i technologii połączenia w ustalonym czasie. Dzięki temu uśredniamy nadmiarowe wyniki pomiarów, wykonane przez pojedynczych użytkowników, które mogłyby wpłynąć na wyniki rankingów.
  3. Kształtowanie ruchu pomiarowego (prędkość transmisji danych) pomiędzy serwerami pomiarowymi a użytkownikiem aplikacji w ramach platformy pomiarowej SpeedTest.pl musi podlegać tym samym zasadom, co w przypadku pozostałych usług internetowych dla danego użytkownika. Dotyczy to zarówno dostawców usługi dostępu do Internetu, jak i dostawców serwerów pomiarowych.
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.