Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone mają negatywny wpływ nie tylko na dział Huawei odpowiedzialny za produkcję smartfonów. Chińczycy musieli również uporać się z odcięciem od dostaw amerykańskich komponentów używanych do budowy urządzeń telekomunikacyjnych 5G. Ren Zhengfei poinformował ostatnio o rozwiązaniu tego problemu.

Przez Donalda Trumpa szefowie Huawei mieli ostatnio ręce pełne roboty. Co prawda Ren Zhengfei od samego początku twierdził, że jego firma przygotowała się na sankcje i zgromadziła odpowiednie zapasy potrzebnych komponentów. Jednak dziś nie jest to już takie oczywiste. Okazuje się, że Huawei od kilku miesięcy pracował nad produkcją urządzeń telekomunikacyjnych niekorzystających z amerykańskich rozwiązań. Co prawda już od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że Huawei kupuje od amerykańskich firm dużo podzespołów. Jednak nie wiedzieliśmy, czy są to podzespoły używane do produkcji samych smartfonów. Czy może też dotyczy to komponentów stacji bazowych i elementów sieci szkieletowych. Teraz wiemy, że Huawei kupował od amerykanów podzespoły używane do produkcji stacji bazowych 5G.

Huawei jest już gotów na masową produkcję stacji bazowych 5G wolnych od amerykańskich podzespołów

Zależności pomiędzy firmami ze świata IT są bardzo złożone. Afera dotycząca Huawei pokazuje to bardzo dobitnie. Niby Chińczycy kreują się na lidera rozwiązań 5G, a tymczasem w ich produktach można znaleźć komponenty pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Dopiero sankcje nałożone przez administrację Donalda Trumpa zmusiły chiński telekom do rezygnacji z amerykańskich podzespołów. Ren Zhengfei, CEO Huawei, powiedział agencji Reuters, że jego firma w sierpniu i we wrześniu testowała nowe stacje bazowe 5G wolne od amerykańskiej technologi. Z kolei w październiku rusza ich masowa produkcja. Chińczycy zamierzają w przyszłym roku wyprodukować 1,5 miliona takich stacji bazowych.

Will Zhang, dyrektor Huawei odpowiedzialny za strategię, do dodał, że wydajność nowych stacji bazowych 5G nie ucierpiała z powodu rezygnacji z amerykańskich komponentów. Taki wynik testów był dla Huawei miłą niespodzianką. Taki komentarz oznacza, że szefowie firmy liczyli się z niewielkim spadkiem wydajności stacji bazowych 5G wynikających z zastosowania zamienników amerykańskich komponentów. Niestety przedstawiciele Huawei odmówili rozwinięcia tej części wypowiedzi.

Źródło: Reuters

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.