Chciałoby się powiedzieć, że Xiaomi pozamiatało na rynku smartfonów. Mi MIX Alpha owinięty ekranem z obu stron jest niesamowity. Jednak nie ma róży bez kolców. Chłodna analiza kosztów pokazuje, że Chińczycy nie zarobią na nowym smartfonie, a wręcz do niego dołożą. Jednak to nic złego. Na tym właśnie polegają inwestycje w nowe technologie.

Xiaomi Mi MIX Alpha jest pierwszym bezprzyciskowym smartfonem, który został wyposażony w ekran owijający urządzenie z obu stron. Na pewno inżynierowie Samsunga, Apple i Huawei już od jakiegoś czasu pracują nad podobnym rozwiązaniem. Ale to właśnie Xiaomi pokazało światu pierwszy w pełni działający prototyp. Do tego jest to prototyp, który od wersji produkcyjnej różni się tylko jednym drobnym, ale bardzo ważnym szczegółem. Jest nim sposób ochrony nowego wyświetlacza. W prototypie zapewnia ją cienka warstwa materiału podobnego do przezroczystego plastiku. Z kolei wyświetlacze urządzeń, które trafią do sklepów, będą chronione szkłem znanym z tradycyjnych smartfonów. Producent dorzuci również specjalne etui. To jak wygląda obcowanie z nowym Xiaomi Mi MIX Alpha możecie zobaczyć na poniższym (oficjalnym) unboxingu.

Xiaomi dopłaci do sprzedaży Mi MIX Alpha

Xiaomi jest znane z tego, że nie narzuca dużej marży na sprzedawane przez siebie smartfony. Tak naprawdę, to wynosi ona zaledwie 5%. Jednak w przypadku nowego Mi MIX Alpha trudno będzie mówić o jakimkolwiek zarobku. Same prace badawczo-konstruktorskie pochłonęły 70 milionów dolarów. Z kolei smartfon ma być sprzedawany w Chinach za równowartość 2 700 dolarów. Oznacza to, że samo pokrycie prac R&D wymagałoby sprzedaży ponad 25 tysięcy egzemplarzy. Z kolei Xiaomi nie zamierza nawet wyprodukować tyle sztuk nowego smartfona.

Głównym problemem jest niedoskonały proces produkcyjny. Według inżynierów Xiaomi jedynie 1 na 100 wyprodukowanych sztuk nadaje się do użycia. Oczywiście najwięcej trudności sprawia nowatorski wyświetlacz. Jednak ten, kto uważa, że Mi MIX Alpha jest jedynie propagandowym pokazem siły, jest w błędzie. Smartfon jest odnogą prac badawczych nad nowym składanym smartfonem Xiaomi. Oznacza to, że koszty związane z badaniami należy podzielić pomiędzy dwa produkty. Przy czym każdy zdaje sobie sprawę z tego, że sprzedaż pierwszych modeli z nowej serii nie pokryje wszystkich kosztów związanych z badaniami. Dlatego trzeba jasno powiedzieć, że Mi MIX Alpha jest pierwszym namacalnym efektem ogromnej inwestycji, która zwróci się dopiero za kilka lat.

Źródło: GizChina

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.