W tym miesiącu 8 jest dla polskiego Orange dość wyjątkową liczbą. Operator pochwalił się właśnie najnowszymi danymi dotyczącymi prowadzonych inwestycji. W “pomarańczowej” sieci działa już 11 tys. stacji bazowych. Przy czym 8 tys. z nich posiada nadajniki LTE obsługujące pasmo pokryciowe 800 MHz. To właśnie ono zapewnia dobry zasięg 4G poza miastami i wewnątrz budynków.

Częstotliwości z pasma 800 MHz pochodzą z tzw. dywidendy cyfrowa. Są to zasoby, które zwolniła telewizja naziemna po przejściu z nadawania programów w formacie analogowym na cyfrowy. Dzięki temu kanały telewizyjne zajmują znacznie mniej pasma, więc pozyskane w ten sposób częstotliwości można było przeznaczyć na rozwój telefonii komórkowej. Gdyby nie to, to nie mielibyśmy dobrego zasięgu sieci 4G, a nasze smartfony dość często przełączałyby się do sieci 3G, a nawet 2G. Dlatego też dla każdego europejskiego operatora pasma 800 MHz odgrywa bardzo istotną rolę. W przypadku Orange częstotliwość tą obsługuje 8 tysięcy stacji rozmieszczonych na terenie całego kraju. W sumie operator posiada już ponad 11 tysięcy wszystkich nadajników telefonii komórkowej.

Orange 800 MHz
Siatka stacji bazowych LTE 800 MHz w sieci Orange (źródło: biuro prasowe Orange Polska)

Orange cały czas inwestuje w rozwój LTE

Co prawda każdy polski operator myśli już o wdrażaniu 5G. Jednak nikt z “wielkiej czwórki” nie może zapominać o konieczności ciągłego poprawiania jakości usług LTE. W końcu jest to najczęściej używana dzisiaj technologia w sieciach mobilnych i trend ten nie zmieni się jeszcze przez kilka najbliższych lat. Jeśli chodzi o Orange, to 4G działa obecnie na 4 pasmach częstotliwości: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz oraz 2600 MHz.

Operator posiada obecnie ponad 11 tys. stacji bazowych, na których działa 30 tys. systemów LTE. Czyli możemy mówić tutaj o średniej 2,7 pasma 4G na stację. W praktyce 9 tysięcy nadajników Orange obsługuje agregację pasm LTE, z czego 75% z nich (tj. około 6 750) agreguje co najmniej 3 pasma. To właśnie te nadajniki oferują możliwie najszybszy dostęp do Internetu mobilnego. Jak widzicie, jest ich dość sporo. Dlatego też przy wyborze nowego smartfona warto zwrócić uwagę na to, czy obsługuje on agregację pasm. W przypadku flagowców jest to już standard. Jednak dalej zdarzają się premiery budżetowców, które mają okrojone możliwości zainstalowanego modemu.

Przeczytaj również: Orange podaje listę smartfonów z najszybszymi modemami LTE

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.