Co jest najważniejsze w smartfonie? Jedni zwracają uwagę na wygląd, inni przyglądają się komponentom wypisanym w specyfikacji. Ja z kolei od razu sprawdzam parametry modemu LTE. Niestety wysoka kategoria deklarowana przez producenta nie oznacza, że dany smartfon będzie szybko pobierać dane za pomocą sieci naszego operatora. Dlatego przedstawiciele Orange przygotowali listę najszybszych smartfonów kompatybilnych z “pomarańczową” siecią 4G LTE.

Średnia prędkość pobierania danych za pośrednictwem sieci LTE w Polsce wynosi około 20 Mbit/s. Z kolei stacje bazowe pracujące w naszym kraju już jakiś czas temu przekroczyły barierę 400 Mbit/s. Skąd te różnice? Mamy tutaj do czynienia z problemem leżącym zarówno po stronie operatorów, jak i abonentów. Przykładowo Orange dopiero w maju tego roku “uwolniło” pasmo 2100 MHz i zaczęło uruchamiać stacje bazowe z agregacją czterech pasm częstotliwości. Oprócz tego operator cały czas inwestuje w instalacje antenowe 4×4 MIMO, które sukcesywnie zastępują wolniejsze (i oferujące mniejszy zasięg) 2×2 MIMO. A co na to klienci? Z pełnych możliwości sieci LTE-Advanced “pomarańczowych” skorzystają Ci z Was, którzy posiadają smartfony obsługujące jednocześnie: agregację 4 pasm, tryb 4×4 MIMO oraz modulację 256 QAM. Niestety nie każdy flagowiec to potrafi.

Najszybsze smartfony to Huawei Mate 20 Pro oraz Samsung S9, S9+ i Note 9

Tak wiem, zaraz podacie w komentarzach flagowce Xiaomi, które również posiadają szybkie modemy LTE. Jest jednak jeden problem. Wysoka kategoria chipsetu odpowiedzialnego za komunikację nie oznacza, że dany smartfon skorzysta z pełnych możliwości każdej sieci LTE na świecie. Niestety producenci smartfonów rzadko kiedy podają listę obsługiwanych kombinacji agregowanych pasm. Dobrym przykładem jest chociażby LG G7. Obsługuje on 4×4 MIMO i agregację 4 pasm, ale nie jednocześnie. Okazuje się, że przy 4×4 MIMO smartfon ten potrafi zagregować “tylko” 3 pasma. Z kolei agregacja 4 pasm jest możliwa tylko przy transmisji w trybie 2×2 MIMO. To samo oferują Huawei P20, Sony XZ2 i XZ3.

A jak na tle smartfonów z Androidem wyglądają urządzenia Apple. Tegoroczny iPhone XS/XS Max posiada nowe anteny 4×4 MIMO oraz modem LTE klasy Gigabit. Niestety “nadgryzione jabłka” potrafią w trybie 4×4 MIMO zagregować “tylko” 3 pasma częstotliwości.

Źródło: Orange

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.