Play był wielokrotnie krytykowany za pomysł uruchomienia 5G w dość wąskim paśmie 2100 MHz. Tymczasem Telekom Deutschland, czyli operator niemieckiej sieci T-Mobile, poinformował o ambitnym planie objęcia zasięgiem 5G połowy populacji Niemiec do końca 2020 roku. Przy czym zrobi to uruchamiając 5G w paśmie 2100 MHz.

Już nie raz wspominałem o tym, że największą zaletą sieci 5G jest “kompatybilność wsteczna” w zakresie częstotliwości. Oznacza to, że operatorzy będą mogli wdrażać usługi 5G zarówno na nowych pasmach, jak i tych, które są obecnie używane przez sieci 4G (oraz 3G i 2G). Takie rozwiązanie jest bardzo atrakcyjne. Pozwala ono zarówno na zwiększenie pojemności poprzez dodanie nowych zasobów, jak i zapewnienie dobrego zasięgu poprzez użycie pasm zasięgowych. Pierwszym operatorem, który odważył się na uruchomienie ogólnokrajowej sieci 5G, był amerykański oddział T-Mobile. Tam “magentowe” 5G działa głównie w paśmie 600 MHz, a teraz (po ogłoszeniu fuzji z siecią Sprint) dochodzą do tego nadajniki obsługujące 2500 MHz. Z kolei w Polsce podobne plany ogłosił Play. Przy czym w tym przypadku operator chciał wykorzystać dość rozbudowaną infrastrukturę obsługującą pasmo 2100 MHz. Pomysł ten nie spodobał się konkurentom, którzy od razu zarzucili, że “to nie będzie prawdziwe 5G”.

Telekom Deutschland (T-Mobile) uruchomi 5G w paśmie 2100 MHz

To, że operatorzy będą uruchamiać 5G na pasmach współdzielonych z LTE, było do przewidzenia. Przy czym, w odróżnieniu od wcześniejszych rozwiązań, chodzi tutaj o dynamiczny podział pasma (DSS). Technika ta jest niezwykle atrakcyjna, ponieważ nie wymaga przeprowadzania kłopotliwego procesu refarmingu pasma. Pierwszym dostawcą, który zaoferował działający DSS (Dynamic Spectrum Sharing), był Huawei. Później rozwiązanie to pojawiło się również na sprzęcie Ericssona, a ostatnio również i Nokii. Z kolei obsługujące je smartfony mają pojawić się na rynku w okolicach połowy tego roku.

Niemiecki oddział T-Mobile planuje wydzielić z pasma 2100 MHz, które jest głównie używane przez sieć 3G, blok o szerokości 5 MHz. To właśnie on będzie dynamiczne współdzielony pomiędzy terminale 4G i 5G. Nie jest to dużo. Jednak dzięki temu operator chce już do końca tego roku zapewnić zasięg 5G połowie populacji kraju. Z kolei do końca 2025 roku współczynnik ten wzrośnie do 99% mieszkańców, co przekłada się na 90% pokrycia obszaru kraju.

Oprócz tego Telekom Deutschland rozpoczął już budowę sieci 5G w oparciu o częstotliwości z pasma 3,6 GHz. Przy czym jest to typowe pasmo pojemnościowe, które w głównej mierze będzie wykorzystywane w miastach.

Źródło: Telekom Deutschland

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.