Studia IT to temat, który bardzo często przewija się w głowach młodych (i starszych) osób marzących o karierze w tej branży. Jakie kierunki są najbardziej perspektywiczne? Jakie wymagania czekają potencjalnych kandydatów do pracy?

Praca w IT – studia niekoniecznie mają tak duże znaczenie

Sektor IT to bardzo rozbudowana część rynku. Większość osób, myśląc o pracy w IT, kojarzy ją raczej z zadaniami dla umysłów ścisłych: tworzeniem kodu, analizie danych, przygotowywaniem aplikacji i innymi zagadnieniami polegającymi na logicznym myśleniu. Takie rozumienie branży IT nie jest jednak do końca prawidłowe. Firmy działające w tym obszarze zajmują się kompleksowym przenoszeniem wartości ze świata rzeczywistego do cyfrowego. Oznacza to, że zapotrzebowanie na pracowników nie ogranicza się jedynie do „ścisłowców”, matematycznych geniuszy czy sprawnych analityków.

W skład skutecznego zespołu muszą wchodzić przede wszystkim osoby o wysokim poziomie zdolności komunikacyjnych. Osoby zarządzające inicjatywami w IT nie muszą być praktykami – w wielu przypadkach to kontakt z drugim człowiekiem jest znacznie istotniejszy. Oczywiście warto mieć przynajmniej ogólną wiedzę o danym temacie, aby móc prowadzić skuteczną współpracę.

Zdecydowanie warto więc patrzeć na pracę w sektorze informatycznym przez pryzmat własnych uzdolnień i preferencji. Nawet osoby, których umiejętności pozornie nie są związane z informatyką, znajdą tutaj dla siebie miejsce. Zapleczem IT jest w końcu marketing, sprzedaż czy HR, a często istotną rolę grają także zespoły kreatywne.

Co ciągnie młodych ludzi do sektora IT?

Źródło: wynagrodzenia.pl. Sektor IT mieści się w kategorii „informacja i komunikacja”

Studiowanie kierunku, który da szansę na rozwój kariery w IT, jest szczególnie ważne dla osób, które chcą dużo zarabiać. Eksperci IT, m.in. deweloperzy oprogramowania, cieszą się ogromnym zainteresowaniem na rynku pracy. Wynagrodzenie może sięgać naprawdę wysokich wartości, a już po paru latach można znaleźć się w czołówce najlepiej zarabiających osób w Polsce. To głównie finanse ciągną młode osoby do branży IT.

Dodatkowo branża IT daje szansę na pracę nad technologiami i usługami, które są szczególnie ważne dla naszego życia. To najlepszy sposób, by przyczynić się do cyfrowej rewolucji i wyznaczać trendy na przyszłe lata. Kariera w IT jest jednak pewnym wyzwaniem. Potrzebne są tutaj zarówno umiejętności miękkie, jak i wiedza techniczna.

Niekoniecznie musimy iść na studia bezpośrednio związane z informatyką. Na temat rozwoju ścieżki kariery w IT można powiedzieć wiele. Ważne jest przede wszystkim to, że wykształcenie nie jest tutaj czynnikiem decydującym. Sporo osób potrafi znaleźć swoją niszę i wykształcić potrzebne umiejętności twarde we własnym zakresie, realizując przy tym swoje zainteresowania w pracy.

Jakie studia dla przyszłego eksperta IT?

Na pierwszą myśl oczywiście nasuwa się informatyka, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem od wielu lat. Studia informatyczne kładą spory nacisk na aspekt teoretyczny, a także matematyczne podłoże cyfrowych systemów. To bardzo dobre zaplecze, które pozwala stawiać pierwsze kroki w świecie wielkich technologii. Nie jest to jednak jedyny kierunek, który daje nam możliwości rozwoju kariery w tej branży. Warto wyjść poza schemat – przyjrzyjmy się, co aktualnie warto studiować, jeśli celem jest praca w sektorze technologicznym.

Cyberbezpieczeństwo – jeden z kierunków, który daje nadzieję na karierę w IT

Cyberbezpieczeństwo staje się coraz istotniejszym elementem funkcjonowania firm w dziedzinie IT. Wciąż jednak nie ma zbyt wielu ekspertów w tej dziedzinie. Progi punktowe na cyberbezpieczeństwo są przeważnie dość wysokie, co może stanowić pewne wyzwanie. Pomimo sporych wymagań zdecydowanie warto zastanowić się nad tą opcją. Cyberbezpieczeństwo daje nam szansę na pracę w samym sektorze cybersec, a także w praktycznie każdej pokrewnej branży.

Architekt systemów IT – bardzo perspektywiczny kierunek, który odpowiadają na aktualne trendy

Architekt systemów IT zajmuje się systemami informatycznymi w zastosowaniach biznesowych. W toku edukacji mamy szansę opanować liczne narzędzia nie tylko do tworzenia oprogramowania, lecz także do zarządzania rozwiązaniami. Do zadań osób na stanowiskach tego typu należy także wdrażanie systemów dla firm. To kierunek, który często łączy się ze specjalizacją biznesową.

Zarządzanie w IT – studia na miarę rynku XXI wieku

To kolejny bardzo interesujący kierunek, na którym kształcą się przyszli menedżerowie, analitycy czy konsultanci. Zarządzanie w IT łączy podstawowe zagadnienia związane z technologią i biznesowe podejście do funkcjonowania w organizacji. Osoby po zarządzaniu w IT zajmują kluczowe stanowiska, które mają bardzo istotne znaczenie dla działania całej firm. To swego rodzaju pomost pomiędzy decydentami a wykonawcami. Bogate doświadczenie i znajomość szerokiego spektrum funkcjonowania firmy przekłada się na generowanie wartości dodanej dla całego przedsiębiorstwa. Jednym z przykładów zarządzania w IT jest IT Business Management (studia podyplomowe). W tym przypadku edukacja koncentruje się na umiejętnościach przywództwa i zarządzania zespołem, a także organizacją IT.

Biomedycyna, bioinformatyka i studia pokrewne

Rynek technologii informatycznych ewoluuje w kierunku dziedzin związanych ze zdrowiem i medycyną. Eksperci, którzy będą w stanie zapewnić przepływ wiedzy pomiędzy wysoce wykwalifikowanymi specjalistami z dziedzin medycznych a osobami zajmującymi się cyfryzacją, za kilka lat mogą być bardzo pożądani na rynku. To z pewnością dobry wybór, gdy myślimy o rozpoczęciu kariery w perspektywie 5–6 lat.

Studia związane z przetwarzaniem informacji i big data

Przetwarzanie informacji i big data to ważne trendy w IT, a studia związane z tymi tematami możemy znaleźć na coraz większej liczbie uczelni. Eksperci, którzy się na nich kształcą, zyskują wiedzę na temat analizy zbiorów danych, wykorzystywaniu tych analizy do podejmowania decyzji, a także operowania na danych w innych celach. Przetwarzanie informacji to kierunek, który daje szansę na rozwijanie swojej wiedzy w dziedzinie IT na wielu płaszczyznach. Od zrozumienia, jak funkcjonują dane w naszym świecie i jaką mają wartość, aż po tworzenie interfejsów mózg-komputer.

Studia IT to często studia podyplomowe

Studia w IT

W przypadku wielu kierunków związanych z branżą informatyczną mamy do czynienia ze studiami podyplomowymi. Realizowanie toku nauczania na kierunkach technicznych i matematycznych, które nie wydają się związane z IT, nie zamyka nam drogi do kariery w tej branży. Po zdobyciu dyplomu z innych dziedzin konieczne będzie jednak kształcenie się w konkretnym obszarze, takim jak np. big data czy zarządzanie. Możemy także od razu zdecydować się na dwustopniowe studia informatyczne, bioinformatyczne czy związane z cyberbezpieczeństwem.

Czy w ogóle myśleć o studiach, kiedy celem jest praca w branży IT?

Skoro branża IT potrzebuje ekspertów z wielu dziedzin, nie da się jednoznacznie określić, jaki zestaw umiejętności powinniśmy zdobyć na studiach. Na pewno uczelnia jest w stanie wyposażyć nas w podstawową wiedzę na temat programowania czy zarządzania systemami IT, o ile trafimy na odpowiedni kierunek z wysokim poziomem nauczania. Pod kątem zatrudnienia często jednak lepiej sprawdzają się kursy i sama praktyka. Aby mieć do tej praktyki dostęp, a także przedstawić umiejętności potencjalnemu pracodawcy, warto mieć jakiś dowód naszej wiedzy. Możemy wybrać jedną z kilku podstawowych ścieżek rozwoju lub wymieszać je ze sobą. Ciekawym pomysłem jest studiowanie kierunku pośrednio związanego z IT i jednoczesne kształcenie się przez kursy. A może w ogóle zrezygnować z kilku lat w murach uczelni i wkroczyć od razu do świata programowania?

Kursy a studia IT

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej iść na studia związane z IT, czy na kursy IT. Istnieje wiele różnic pomiędzy tymi rozwiązaniami – spróbujmy je omówić.

Studia

Studia związane z IT oferują dostęp do kompleksowej edukacji w wielu obszarach. Częściowo mogą one dotyczyć zagadnień, które nie mają znaczenia dla praktyka. W szerszej perspektywie przebycie dłuższej drogi do kariery IT może okazać się dobrym pomysłem. Poznajemy znacznie więcej możliwości, zyskujemy wiedzę o teoretycznych podejściach i możemy liczyć na dogłębne zrozumienie całego sektora. Jeżeli jednak mamy jasno obrane cele i nie chcemy się rozpraszać dodatkową edukacją, być może warto skorzystać z kursów.

Kursy

Kursy trwają znacznie krócej niż studia. Na uczelni można spędzić wiele lat – kurs zwykle zajmuje do pół roku. Kursy kierunkują nas na konkretny zakres wiedzy i kompetencji, przez co nie skupiamy się na teorii, a na praktyce. Ćwiczymy twarde umiejętności, które przydają się w trakcie dalszego rozwoju kariery. Kadra, która odpowiada za szkolenia w ramach kursów IT, to najczęściej osoby ze sporym doświadczeniem w praktyce. Podczas studiów często mamy za to do czynienia z teoretykami, choć na najlepszych uczelniach wielu wykładowców ma także praktyczne zaplecze. Warto mieć na uwadze, że trenerzy programowania i innych dziedzin IT w toku swojej pracy wykonują pewną usługę. Płacimy im za odpowiednią edukację, dlatego standard ich działań jest też nieco inny.

Co wybrać?

Różnice pomiędzy kursami a studiami przejawiają się także w czysto ekonomicznych kwestiach. Kurs programowania to dodatkowe koszty, jednak jest on w stanie szybko wygenerować dla nas wartość. Samo studiowanie nie kosztuje zbyt wiele, ale dla wielu osób wiąże się z wyjazdem do innego miejsca na kilka lat, co może być problematyczne. Koszty życia w miastach studenckich są spore – sam wynajem jest przeważnie droższy niż w mniejszych miejscowościach. W idealnej sytuacji jesteśmy w stanie skupić naszą uwagę na kursach i na uczelni, jednak w praktyce jest to dosyć kosztowne przedsięwzięcie. Powinniśmy zatem przede wszystkim ocenić, co lepiej sprawdzi się w danej sytuacji, i podjąć odpowiednią decyzję w kontekście własnych potrzeb oraz możliwości.