Od niedawna – dokładniej od początku 2019 roku – Asystent Google został wprowadzony do powszechnego użytku w Polsce. Warto opowiedzieć o tym, jakie ma funkcje i w jaki sposób może ułatwić nam codzienne korzystanie ze smartfonów.

Czym jest Asystent Google?

Z grubsza rzecz ujmując, jest to nasz osobisty asystent, który pomaga nam w używaniu telefonu, sprawdzaniu informacji w internecie, odbieraniu konwersacji i wielu innych czynnościach. Wcześniej dostępna była usługa Google Now – można powiedzieć, że Asystent Google jest nowszą, lepszą, bardziej rozwiniętą i lepiej przemyślaną wersją tej aplikacji.

W przypadku Google Now mieliśmy do czynienia z komendami głosowymi, które nijak nie przypominały naturalnej rozmowy. Asystent Google oferuje za to rozmowę z obu stron, dzięki czemu jest znacznie bardziej „inteligentny”. Co więcej, często jest w stanie bez problemów domyślić się, o co chodzi użytkownikowi, dzięki czemu korzystanie z usług jest znacznie przyjemniejsze niż w przypadku Google Now.

Na jakich urządzeniach można zainstalować Asystenta Google?

Niemal każdy, kto posiada względnie nowe urządzenie, może skorzystać z inteligentnego asystenta Google. Mowa tu zarówno o użytkownikach Androida, jak i wiernych fanach smartfonów z nadgryzionym jabłkiem. Asystent Google na telefonach od Apple jest dostępny także w wersji polskiej. Minimalne wymagania nie są wygórowane – w przypadku tych pierwszych mowa o systemie Android 5.0 Lollipop oraz 1 GB RAM-u. Jeśli chodzi o Apple, potrzebny jest co najmniej iPhone 5 oraz system operacyjny iOS 9.3. Ponadto dobrodziejstwami płynącymi z korzystania z tej usługi mogą cieszyć się także użytkownicy smartwatchy z systemem Wear OS.

Mniej oczywistą ciekawostką jest fakt dostępności kilku modeli bezprzewodowych słuchawek, którym dedykowany jest Asystent Google. Głównie są to sprzęty marki Sony oraz JBL. Może to znacznie umilić nam słuchanie muzyki czy prowadzenie rozmów telefonicznych bez potrzeby wyciągania smartfona z kieszeni. Zanim jednak dokonamy zakupu słuchawek z chęcią podpięcia ich pod Asystenta Google, należy sprawdzić, czy dany model jest kompatybilny z tą usługą.

Funkcje Asystenta Google

Osoby, które na co dzień nie korzystają z Asystenta Google, bardzo często są przekonane o ogólnej niepraktyczności tej usługi. To błąd! Na przestrzeni ostatnich miesięcy Asystent Google doczekał się licznych aktualizacji. Obecnie korzystanie z niego jest banalnie łatwe, a wszelkie frustracje znane z początkowej fazy rozwoju oprogramowania są już przeszłością.

Sztuczna inteligencja w końcu jest na tyle inteligentna, że jest w stanie wyłapać kontekst naszych wypowiedzi, rzetelnie znaleźć informacje czy nawet wdać się z nami w dyskusję. Jeśli najpierw wspomnimy coś o restauracji w Warszawie, a następnie na przykład o koncercie na Stadionie Narodowym, to Asystent Google bez problemu połączy wątki i wskaże nam optymalną drogę od jednego do drugiego.

To tylko wierzchołek góry lodowej możliwości

Kiedy powiemy „Hej, Google!” (o tym później), otwiera się przed nami cały wachlarz opcji. Możemy na przykład zapytać Asystenta o wpisany do naszego kalendarza harmonogram czy poprosić go o wyszukanie istotnych informacji z interesujących nas dziedzin. Kolejne funkcje to wysyłanie wiadomości e-mail do współpracowników, tłumaczenie podanych słów lub całych dokumentów na niemal dowolny język czy sprawdzenie aktualnych kursów walut.

Nie ma też najmniejszego problemu z obsługą wybranego odtwarzacza muzyki – Asystent Google pomaga nam przewijać lub zatrzymywać utwory czy tworzyć playlisty. Jeśli poprosimy o zrobienie zrzutu ekranu – nie ma żadnego problemu. Asystent może także odnieść się do tego, co widzimy na ekranie, a dodatkowo pomóc na przykład w trakcie sporządzania notatek. Możliwości jest naprawdę wiele – nie wszystkie z nich da się odkryć w pierwszych godzinach korzystania z usługi. Asystent Google to nasz przewodnik, tłumacz i DJ w jednym.

Czy Asystent Google jest lepszy od Siri?

Wielu posiadaczy telefonów marki Apple stoi przed ciężką decyzją – skorzystać z usług Asystenta Google czy dedykowanego urządzeniom tej firmy asystenta o enigmatycznym imieniu Siri? Na pozór nie ma większej różnicy pomiędzy możliwościami, które oferują Siri oraz Asystent Google. Zaletą tego drugiego jest dostępność na znacznie większej liczbie urządzeń z różnymi systemami. Kiedy zagłębimy się w usługi dwóch konkurencyjnych asystentów, okazuje się, że bohater dzisiejszego tekstu oferuje zbliżoną funkcjonalność jak Siri.

Gdzie Asystent Google ma przewagę?

Sama lista funkcji to jednak nie wszystko. Asystent Google wygrywa pod kątem ogólnego komfortu użytkowania. Usługa działa znacznie bardziej przejrzyście, a sztuczna inteligencja rozumie nie tylko sztywne polecenia ujęte w dziwnych konfiguracjach lingwistycznych. Potrafi również z zaskakującą błyskotliwością wdać się we względnie rzeczową rozmowę. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Pomimo niemal dziesięciu lat rozwijania inteligentnego asystenta Apple Siri wciąż nie oferuje języka polskiego. Z tego powodu na naszym rynku Asystent Google będzie dla wielu osób znacznie bardziej interesującą propozycją.

Jak włączyć Asystenta Google?

Nowi użytkownicy opisywanej dziś usługi mogą zastanawiać się, skąd zdobyć dostęp do Asystenta Google. Sprawa jest banalnie prosta – w większości nowych telefonów z Androidem usługa ta jest fabrycznie zainstalowana. W innych wypadkach wystarczy pobrać odpowiednią aplikację ze sklepu Play lub analogicznej usługi w iPhone’ach.

Na samym początku należy włączyć aplikację i odpowiednio skonfigurować asystenta. Najczęściej uruchamia się na komendę „Hej, Google!” lub „OK, Google”, po czym możemy przystąpić do wydania odpowiedniej komendy. Warto tutaj pamiętać, że nie musimy posługiwać się sztywno określonymi, ustalonymi wcześniej przez programistów frazami. Możemy mówić do Asystenta normalnym językiem, nie zważając na zawirowania związane z odmianą wypowiadanych słów czy konstrukcją zdania. To niewątpliwa zaleta – mechanizm działa bezbłędnie, a Asystent Google miewa problemy ze zrozumieniem naprawdę bardzo rzadko. Jest to także produkt nieustannie rozwijany, a najnowsze aktualizacje jeszcze lepiej wspierają zrozumienie różnych komend.

Całość działa na tyle sprawnie, że Asystent Google jest w stanie bez większych problemów odpowiedzieć nawet na pozornie najbardziej bezsensowne prośby. Nawet takie, które zupełnie nie dotyczą tego, co się dzieje na telefonie. Jeśli powiemy na przykład, że jest nam nudno albo nie mamy co robić – Asystent Google może zaoferować nam na przykład opowiedzenie żartu. Jest to niewątpliwie bardzo przyjemny dodatek. Niekoniecznie będzie to funkcja niezbędna do korzystania z telefonu. Pomimo tego jest to ciekawa opcja, która ukazuje także poczucie humoru programistów.

Asystent Google – czy warto?

Nie da się ukryć, że choć wspomniana usługa znacznie się rozwija i pomału zdobywa popularność, to jest jeszcze szereg sceptycznych osób, które nie do końca ufają tej technologii. Problemem mogą okazać się kwestie związane z prywatnością – Google zapewnia jednak, że nagrania audio nie są przechowywane.

Asystent Google jest niewątpliwie najlepszym i najwygodniejszym produktem tego typu dostępnym na rynku. Mnogość możliwości jest imponująca, a sam komfort używania stoi na świetnym poziomie. Wsparcie inteligentnego asystenta zapewni nam bezproblemowy dostęp do praktycznie każdej opcji w naszym telefonie – pomoże znaleźć interesujące nas fakty, pomoże w zaplanowaniu dojazdu do domu czy przygotowaniu wycieczki, a także przetłumaczy dokładnie tyle tekstu, ile potrzebujemy, na dowolny język obsługiwany przez Google. Wszystko to za pośrednictwem nie tylko sztywnych komend głosowych, a zwyczajnej rozmowy. Jeśli jednak akurat nie możemy lub nie chcemy mówić na głos, to nic nie stoi na przeszkodzie, by pisać z Asystentem zupełnie tak samo, jakbyśmy wymieniali wiadomości z kimś znajomym.

Dzięki tej usłudze praktycznie nie musimy lawirować po różnorodnych menu w telefonie w poszukiwaniu interesującej nas opcji. W efekcie jesteśmy w stanie zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii, które możemy przeznaczyć na mniej trywialne czynności. Podsumowując – Asystent Google jest znakomitą opcją nie tylko dla posiadaczy telefonów z systemem Android. To także świetny wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie wygodę i oszczędność czasu.