Z reguły z zasięgiem sieci komórkowych w górach nie jest zbyt dobrze. Jednak okazuje się, że niekiedy opłaca się instalować sprzęt telekomunikacyjny w nawet najtrudniej dostępnych miejscach. Dlatego właśnie w minionym tygodniu na najwyższym szczycie Ziemi, jakim jest Mount Everest, pojawiły się anteny 5G. Nowa instalacja pozwala na pobieranie danych z prędkością 1 Gbit/s.

Wbrew temu, co niektórzy mówią, zapewnienie łączności bezprzewodowej w lasach i górach jest bardzo istotne. I nie chodzi mi tutaj o to, żeby każdy mógł wrzucić na Facebooka czy Instagrama relację z górskiej wycieczki. Problem polega na tym, że telefon komórkowy znajdujący się w zasięgu sieci komórkowej może nie jednej osobie uratować życie. Co prawda do wezwania pomocy wystarczyłaby zwykła sieć 2G/3G. Jednak dużo większe możliwości mamy w sytuacji, w której możemy załadować mapę online i chociażby odszukać numer telefonu do najbliższego schroniska. Niestety budowa sieci komórkowych w górach nie należy do najłatwiejszych zadań. Operatorzy mają tam dość spory problem z doprowadzeniem do każdej stacji bazowej szybkiego łącza. Często jest to linia radiowa, a niekiedy musi wystarczyć połączenie satelitarne. Dlatego pracownicy China Mobile podczas instalacji sieci 5G poprowadzili również nowe światłowody.

Chińczycy uruchomili na Mount Everest 3 stacje bazowe 5G

Całe przedsięwzięcie było bardzo ambitne. Projekt wymagał zaangażowania 150 osób, które pracowały w trybie 24/7. Poszczególne zadania sprowadzały się do instalacji i utrzymania nowych stacji bazowych 5G oraz modernizacji dotychczasowej infrastruktury. Poszczególne nadajniki znajdują się przy obozach umiejscowionych na wysokościach 5300 m, 5800 m oraz 6500 m. Operator China Mobile skorzystał ze sprzętu dostarczanego przez Huawei. Z kolei konfiguracja poszczególnych stacji bazowych pozwala na pobieranie danych z prędkością 1 Gbit/s. Z opublikowanych zdjęć można wywnioskować, że mamy tutaj do czynienia z antenami na pasmo 3,5 GHz.

Jednak, żeby wszystko to mogło zadziałać, potrzebne było odpowiednio szybkie podłączenie do sieci szkieletowej. Łącze satelitarne byłoby tutaj za wolne. Z kolei ukształtowanie terenu oraz usytuowanie stacji bazowych nie pozwoliły na instalację linii radiowych. Dlatego też oprócz stacji bazowych 5G na najwyższym szczycie naszej planety pojawiło się 25 km nowych światłowodów.

China Mobile nie zdradził kosztu instalacji pojedynczej stacji bazowej. Jednak chińskie media szacują, że koszt montażu jednego nadajnika 5G na Mount Evereście wyniósł około 140 tys. dolarów. Z kolei budowa takiej samej stacji bazowej w dużym chińskim mieście kosztuje około 5 tys. dolarów.

Źródło: Nepali Telecom,

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.