Na początku tego roku Plus zapowiadał uruchomienie około 100 stacji bazowych 5G w 7 miastach. Z kolei teraz Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu, stwierdził, że sieć ta jest już gotowa i można ją uruchomić w każdym momencie. W ten sposób Plus chce jako pierwszy zacząć oferować komercyjne usługi 5G.

Aktualnie polscy operatorzy czekają na wznowienie aukcji na pierwsze dedykowane częstotliwości dla sieci 5G. Jednak nie oznacza to, że są one niezbędne do uruchomienia komercyjnych usług korzystających z nowych częstotliwości. Play już ogłosił komercyjne uruchomienie sieci 5G, jednak w ofercie operatora nie znajdziemy jeszcze obsługujących ją urządzeń oraz dedykowanych ofert. Dlatego też większość osób uważa, że w Polsce nie ma jeszcze komercyjnej sieci 5G. Plus chce wykorzystać przewagę nad swoimi konkurentami w postaci posiadanych rezerwacji na częstotliwości w paśmie 2600 MHz. Operator posiada w nim blok TDD o szerokości 50 MHz, który będzie oferował około 62% wydajności rozwiązań z pasma od 3480 MHz do 3800 MHz.

Plus chce jako pierwszy wystartować w Polsce z w pełni komercyjnymi usługami 5G

Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu, w ostatnim wywiadzie dla Rzeczpospolitej odpowiedział na dwa kluczowe pytania związane z planami operatora dotyczącymi sieci 5G. Pierwsze z nich dotyczyło aukcji na częstotliwości z pasma 3,6 GHz. Przedstawiciel operatora zadeklarował udział w aukcji. Co prawda była to oczekiwana odpowiedź, jednak Grupa Cyfrowego Polsatu nie deklarowała wcześniej swoich zamiarów. Dlatego też niektórzy mogli spekulować, że Plus będzie chciał zaoszczędzić na rezerwacjach na nowe częstotliwości i uruchomi 5G wyłącznie na posiadanych obecnie zasobach. Tak jednak nie będzie. Oznacza to, że Plus uruchomi docelowo 5G na dwóch dość pojemnych pasmach, tj. 2,6 GHz oraz 3,6 GHz.

Przeczytaj również: Plus już wkrótce zaprezentuje urządzenia 5G

Drugie istotne pytanie dotyczyło uruchomienia komercyjnego 5G we wspomnianym już paśmie 2600 MHz. Najpierw rozwiązanie to miało wystartować w pierwszym kwartale tego roku. Później mówiono o kwietniu. Mirosław Błaszczyk odpowiedział na to pytanie w następujący sposób:

“Nasza sieć 5G jest już gotowa i w każdej chwili możemy ją uruchomić. Będzie to pierwsze komercyjne 5G w Polsce, tak jak pierwsi wprowadzaliśmy LTE w Polsce, tak teraz również chcemy być na czele.”

Według wcześniejszych zapewnień Plusa 5G w paśmie 2600 MHz pozwala na uzyskanie prędkości powyżej 500 Mbit/s. Z kolei z testów Orange wynika, że blok 80 MHz z pasma 3,6 Gbit/s oferuje od 900 Mbit/s do około 1 Gbit/s. Po tym, jak na rynku pojawią się urządzenia agregujące pasma 5G z zakresów poniżej 6 GHz, Plus będzie mógł zaoferować prędkości pobierania danych sięgające 1,5 Gbit/s.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.