Pod koniec listopada pojawiły się informacje, że Play zacznie w Trójmieście sieci 5G działającej w paśmie 2100 MHz. Dwa tygodnie później informacja ta została oficjalnie potwierdzona. Teraz dowiadujemy się, że na testach się nie skończy. Już 7 stycznia operator ma przedstawić na konferencji prasowej założenia dotyczące początku świadczenia komercyjnych usług działających w nowej technologii.

Kiedy Play ogłosił start sieci gotowej na 5G, czyli 5G Ready, to na operatora spadła ogromna fala krytyki. Jednak ostatnie miesiące pokazały, że “fioletowi” są naprawdę przygotowani na szybkie wdrożenie nowej technologi. Dobrym przykładem są tutaj widoczne już dziś korzyści płynące z uruchomienie tzw. synchronizacji fazy na terenie całego kraju. Jednym z rozwiązań, które z niej korzysta, jest dynamiczne współdzielenie pasma pomiędzy różnymi technologiami. Dlaczego jest to takie ważne? To właśnie dzięki temu Play już na początku przyszłego roku uruchomi pierwszą komercyjną sieć 5G w Polsce. Na razie działać będzie ona jedynie w Trójmieście.

Play uruchomi 5G w Trójmieście dla wszystkich klientów, którzy kupią odpowiedni sprzęt

Według informacji opublikowanych przez serwis Telepolis Play już niedługo uruchomi prawdziwą sieć 5G. Operator zaplanował na 7 stycznia konferencję prasową, na której Jean Marc Harion podzieli się szczegółami dotyczącymi wdrożenia nowej technologii. Z dotychczasowych informacji wiadomo, że sieć 5G w Trójmieście działać ma w pierwszej fazie na 100 zmodernizowanych stacjach bazowych. Play skonfiguruje je w taki sposób, że anteny z pasma 2100 MHz będą w tym samym czasie działać w dwóch technologiach, tj. 4G i 5G. Możliwe jest to dzięki instalacji oprogramowania obsługującego DSS (Dynamic Spectrum Sharing), czyli dynamiczne współdzielenie pasma. O ile rozwiązanie to w sposób natywny zapewnia kompatybilność wsteczną z wszystkimi urządzeniami LTE, to w przypadku 5G potrzebne są już dedykowane urządzenia.

Z dotychczasowych informacji wiadomo, że do korzystanie z sieci 5G Playa w Trójmieście będzie potrzebny router Huawei 5G CPE Pro 2. Na razie nie wiadomo czy rozwiązanie to obsłuży również sprzedawany przez operatora smartfon Huawei Mate 20 X 5G.

Huawei 5G CPE Pro 2
Huawei 5G CPE Pro 2

Źródło: Telepolis

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.