Dodaj serwer do naszej platformy

Serwery referencyjne czyli te, do których przeprowadzane są pomiary, to najważniejsze elementy naszej platformy pomiarowej. Przed każdym pomiarem (zwykle od razu po uruchomieniu aplikacji) nasze aplikacje wybierają najlepsze serwery do pomiaru na podstawie lokalizacji i opóźnień. Jeśli jesteś dostawcą Internetu czy hostingu i chcesz udostępnić swój serwer na platformie, postępuj według poniższej instrukcji.

Najwięksi polscy dostawcy Internetu udostępnili już swoje serwery do pomiarów na SpeedTest.pl.

Jak dodać swój serwer?

Dodawanie i zarządzanie konfiguracją serwerów realizowane jest za pośrednictwem naszej platformy infrastrukturalnej FIREPROBE.NET. Obecne tam serwery dostępne są dla wszystkich aplikacji SpeedTest.pl. Moduł dodawania serwerów znajduje się pod adresem:

https://www.fireprobe.net/pl/add-your-server

W pierwszym kroku należy zarejestrować konto użytkownika. Następnie po zalogowaniu należy przejść do zakładki "Servers" i wybrać przycisk "Add new Server". Zostanie wyświetlony formularz z podstawowymi informacjami o serwerze (do wypełnienia) oraz dostępna będzie instrukcja instalacji wymaganego oprogramowania (w Python 3). Wymagania sprzętowo-programowe dla takiego serwera to:

  • dedykowany (zalecany) lub wirtualny serwer ze współczesnym systemem Linux np. Debian, Ubuntu, CentOS,
  • Min. 2 GB of RAM, Min. 2 rdzenie CPU,
  • Min. 1 Gb/s połączenie internetowe w obu kierunkach,
  • Python 3.6+,
  • Python 3 OpenSSL (pyOpenSSL),
  • aktualna biblioteka OpenSSL.

Po prawidłowej instalacji oprogramowania i aktywacji serwera w panelu FIREPROBE.NET, należy serwer przetestować. W tym celu należy utworzyć bezpłatną aplikację webową w zakładce "Apps" oraz uruchomić ją w przeglądarce w celu wykonania pomiarów testowych. 

Prawidłowo dodany serwer zostanie przez nas aktywowany w przeciągu kilku dni.

Jakie korzyści płyną z dodania własnego serwera?

Przede wszystkim serwer bliżej użytkownika to krótsza droga sieciowa, mniejsze opóźnienia i potencjalnie lepszy wynik pomiaru. Dodanie własnego serwera jest zatem wymierną korzyścią dla operatora, którego klienci mierzą prędkość Internetu na SpeedTest.pl.