TexMaker

Kategoria: Biuro
Typ licencji: GNU GPL (GNU General Public License)

TexMaker jest darmowym edytorem LaTeX rozpowszechnianym na licencji GNU GPL i dostępnym w wersjach dla Windows, Mac OS X oraz Unix. Z pewnością powinien zainteresować osoby, które tworzą i drukują na różnych komputerach duże ilości tekstów. W przeciwieństwie do dokumentów stworzonych w popularnych edytorach pliki z TexMaker po wydruku w dowolnym miejscu zawsze wyglądają tak jak chcemy. Nie rozjeżdżają się marginesy, nie zmienia kodowanie znaków i nie pojawiają się niespodziewane "artefakty", które na naszym sprzęcie wyglądały zupełnie inaczej.

Program posiada prosty interfejs graficzny na bazie frameworka Qt, działa z bardzo dużą szybkością, a od wersji 3.1 jest również w języku polskim.
 
Istotne funkcje programu TexMaker:
- moduł uzupełniania kodu
- sprawdzanie pisowni (niestety brak polskiego słownika ale w związku z licencją GNU GPL to pewnie tylko kwestia czasu gdy słownik się pojawi)
- przeglądarka PDF
- praca z wieloma plikami jednocześnie
- 370 symboli matematycznych
- zestaw kreatorów pozwalających generować proste dokumenty
- wygodne tworzenie skrótów klawiszowych
 
Program w pełni wspiera Unicode, jak również wiele innych systemów kodowania.
Osoby mocno przyzwyczajone do popularnych edytorów tekstu mogą początkowo czuć się zagubione lecz być może TexMaker w krótkim czasie przekona je do siebie.
 
Aby zainstalować spolszczenie na program należy udać się do działu Translate i ściągnąć plik texmaker_pl.ts który dodaje się zgodnie z instrukcją na stronie.

Strona programu: http://www.xm1math.net/texmaker/
Pobierz program: http://www.xm1math.net/texmaker/download.html