Połowa wakacji oraz pierwsze upały już za nami. Internet w Polsce działał w ubiegłym miesiącu nieznacznie wolniej niż w czerwcu, ale nie było tragedii. Operatorzy stacjonarni byli przygotowani na wiekszą aktywność w sieci domowych użytkowników, a mobilni bez większych problemów poradzili sobie ze wzmożonym ruchem generowanym przez turystów.

Ranking ogólny: liderzy zwalniają, ale Toya dalej utrzymuje 1 pozycję.

SpeedTest lipiec 2017 stacjonarni
Ranking operatorów stacjonarnych za okres 1.07.2017 – 31.07.2017 (link).

W pierwszym miesiącu tegorocznych wakacji zarówno Toya, jak i INEA odnotowały nieznaczny spadek średniej prędkości pobierania danych u swoich klientów. Jednak w obu przypadkach wynik ten wyraźnie przekracza granicę 60 Mbit/s. Z kolei UPC oraz Vectra odnotowały nieznaczny wzrost, ale dalej mają dużo do nadrobienia względem liderów rankingu. UPC stabilnie utrzymuje się na 3 pozycji ze średnią prędkością w okolicy 54 Mbit/s, natomiast klienci Vectry wyciągają średnio niecałe 45 Mbit/s.

W rankingu domowych sieci Wi-Fi dalej czekamy na przekroczenie 40 Mbit/s.

SpeedTest lipiec 2017 WiFi
Ranking sieci Wi-Fi za okres 1.07.2017 – 31.07.2017 (link).

Tutaj trochę ciężko jest przełożyć starania operatorów na bezpośrednie zmiany w rankingu. Prędkość Internetu po Wi-Fi w głównej mierze ograniczana jest przez urządzenie użytkownika (np. smartfon). Średni wynik klientów UPC nie uległ zmianie i dalej utrzymuje się na poziomie bliskim 40 Mbit/s. W przypadku Toyi nastąpił spadek do wartości sprzed 2 miesięcy. Natomiast różnica pomiędzy wynikami Inei oraz Vectry nie przekracza 250 kbit/s, zatem obaj operatorzy zajmują ex aequo 3 miejsce.

W rankingu LTE wszyscy operatorzy zaliczyli niewielkie spadki.

SpeedTest lipiec 2017 LTE
Ranking mobilnych dostawców Internetu LTE za okres 1.07.2017 – 31.07.2017 (link).

Różnica pomiędzy T-Mobile, a Orange dalej utrzymuje się na poziomie 1 Mbit/s. Natomiast różnica pomiędzy Orange a Plusem zmniejszyła się z 3 Mbit/s do 2 Mbit/s. Czyżby zieloni niedługo mieli zaatakować 2 miejsce?

W ogólnym rankingu 3G/4G mamy podobną sytuację.

SpeedTest lipiec 2017 mobilni
Ranking mobilnych dostawców Internetu w telefonie za okres 1.07.2017 – 31.07.2017 (link).

Internet mobilny w Polsce w ciągu pierwszego miesiąca trochę zwolnił. Dotyczy to zarówno sieci 4G LTE, jak i 3G. Zjawisko to może wynikać ze wzmożonego ruchu wakacyjnego. Jednak widać, że nasi operatorzy należycie przygotowali się na ten gorący okres, ponieważ spadki nie są znaczące.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.