Czy ktoś jeszcze korzysta z tego systemu operacyjnego? Nie ma co się oszukiwać, Windows Vista był najgorszym systemem operacyjnym, jaki wyszedł spod skrzydeł Microsoftu. Nie znam ani jednej osoby, która chwaliłaby to oprogramowanie. Ludzie albo wracali z powrotem na sprawdzonego Windows XP, albo czym prędzej instalowali Windows 8. Tam co prawda czekały na nich kafelki, ale lepsze to, niż ciągle stwarzająca problemy Vista. Dlatego też nikt nie będzie płakać po tym, jak Microsoft wreszcie skończy wsparcie dla tego systemu operacyjnego.

Microsoft jest tutaj nieugięty. 11 kwietnia tego roku kończy wsparcie dla wydanego 10 lat temu systemu operacyjnego. Po tej dacie gigant z Redmond nie wypuści dla Windows Vista ani jednej aktualizacji, nawet gdyby okazało się, że system ten ma bardzo poważną lukę. Co ciekawe, nawet Microsoft wie, że Windows Vista to bubel. W przypadku Windows XP oferowane było dodatkowe płatne wsparcie dla klientów korporacyjnych. Microsoft nie planuje niczego takiego w przypadku Visty.

Vista jest aktualnie używany przez 1,12% użytkowników Windowsa

Liczby nie kłamią, statystyki zebrane przez serwis StatCounter dobitnie pokazują, że Windows Vista jest porażką. Dla przypomnienia dodam, że dane zbierane przez ten serwis pochodzą z wyświetleń ponad 2,5 miliona stron internetowych. Co ciekawe, Windows XP jest wciąż używany przez 5,53% osób korzystających z okienek. Wynik ten jest lepszy od Windowsa 8, który ma udziały na poziomie 2,58%. Zresztą nie powinno to nikogo dziwić, bo większość osób skorzystało z darmowej aktualizacji do Windows 8.1 (9,7%). Zresztą oba te systemy (czyli Windows Vista i Windows 8/8.1) nigdy nie cieszyły się zbyt dużą popularnością, ponieważ ich dział nigdy nie przekroczył 25%.

Microsoft Windows udział rynkowy
Udział rynkowy poszczególnych wersji systemu Microsoft Windows na przestrzeni 3 ostatnich lat.

Microsoft zachęca do przesiadki na Windows 10

Co prawda Windows 7 wspierany będzie jeszcze do 14 stycznia 2020 roku, a Windows 8.1 do 10 stycznia 2023 roku, ale jest to wsparcie ograniczone. Microsoft nie ma zamiaru dostosowywać te systemu pod nowe procesory Intela oraz AMD, ale do tego czasu będzie udostępniać aktualizacje związane z bezpieczeństwem. Niestety, nie wszystkie starsze komputery, na których jest jeszcze Windows Vista, pociągną najnowszy system operacyjny Microsoftu. W tym przypadku pozostają dwie opcje: kupić nowy komputer lub zainstalować jedną z dystrybucji Linuxa. Wybór należy do Was.

Źródło: PCWorld

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.