Od dawna użytkownicy korzystający z publicznych formularzy spotykali się z systemem weryfikacji w postaci CAPTCHA. Przez wiele lat był on na bieżąco udoskonalany zarówno pod kątem skuteczności, jak i łatwości korzystania. Na początku mieliśmy za zadanie wpisać ukryty tekst, później wybieraliśmy obrazki zgodne z zadaną tematyką, a ostatnio coraz częściej zaznaczamy pole „Nie jestem robotem”. Tym razem zespół Google poszedł o krok dalej i wprowadził całkowicie nową odsłonę CAPTCHA.

Roboty oraz systemy spamowe rozwijają się, a przez to coraz ciężej jest napisać systemy zabezpieczające przed niepożądanymi gośćmi. Tym razem Google postanowił na rozwój swojego rozszerzenia CAPTCHA, który nazwali po prostu reCAPTCHA. Ma on być dla nas całkowicie niewidoczny, a zarówno zabezpieczać strony przed nowymi skryptami odczytującymi i oszukującymi systemy weryfikacji. Jak twierdzi Google:

„W miarę upływu lat, roboty ogromnie rozwinęły się pod wpływem analizy różnego rodzaju rozpoznawania skryptów weryfikacji tworzonych przez różnych twórców. Roboty stały się po prostu zbyt bystre jako narzędzie do rozwiązania prostych testów.”

Do tej pory systemy te działały na podstawie przepisywanego przez użytkowników trudnego do przeczytania tekstu. Jak każdy z nas pamięta, rodziło to wiele problemów, ponieważ użytkownicy często nie mogli sobie poradzić z tym zadaniem.

Nowy system CAPTCHA wprowadzony przez Google

Wielką zmianą może okazać się jednak wprowadzona nowa wersja skryptu weryfikacji. Technologia CAPTCHA rozwinęła się na tyle, że bez zbędnych komplikacji będzie ona mogła stwierdzić, czy nasze wejście na stronę jest prawdziwe, czyli czy jesteśmy człowiekiem. Wszystko to dzieje się w tle, przez co osoba odwiedzająca stronę nie odczuwa żadnego dyskomfortu z korzystania ze strony. Sam system rozpoznawania i oddzielenia działań różnych od komputera czy człowieka jest znany od dawna. Był on już przedstawiony w latach 90’ przez The Independent.

Google oświadczyło, że od chwili uruchomienia systemu reCAPTCHA, milionom internautów udało się potwierdzić, że są ludźmi za pomocą zaledwie jednego kliknięcia. Teraz chce postarać się, aby przejść o krok dalej i uczynić cały proces niewidzialnym. Użytkownicy od teraz nie zobaczą komunikatu „Nie jestem robotem”. Co innego będzie tyczyć się wychwyconych przez system „robotów”, które będą zmuszone rozwiązać zlecone im zadania.

Źródło: Breitbart.com

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.