Microsoft z chęcią obserwuje coraz to większą popularność programu Windows Insider. Dzięki temu korporacja zyskuje darmowych testerów nowych aktualizacji Windows 10. Drugą zaletą tego programu jest fakt, że użytkownicy posiadają przeróżne konfiguracje sprzętowe. Microsoft nie byłby w stanie samemu przetestować każdej aktualizacji Windows 10 na tak różnorodnych komputerach. Zatem firma wykorzystuje fakt, że zawsze znajdą się entuzjaści lubiący nowości. Nawet kosztem stabilności oprogramowania.

Uczestnicy programu Windows Insider muszą liczyć się z tym, że niektóre aktualizacje mogą przysparzać problemy. Jednak tym razem do użytkowników Windows 10 trafiła deweloperska wersja systemu operacyjnego, która nie przeszła jeszcze wewnętrznych testów. Do użytkowników programu Windows Insider trafiają jedynie wyselekcjonowane wersje Windows 10. Microsoft najpierw musi upewnić się, że nowa aktualizacja nie zaszkodzi urządzeniom większości użytkowników. Taka wpadka nie świadczyłaby dobrze o jakości oprogramowania Microsoftu, ponieważ do testów publicznych trafia oprogramowanie, które jest gotowe na oficjalne wydane.

Deweloperska wersja Windows 10 trafiła do niewielkiej liczby użytkowników.

Przyczyną tej wpadki była nieumyślna zmiana w systemie kontrolującym wydania, które trafiają do publicznych testów. Być może był to nawet błąd ludzki, który może zdarzyć się wszędzie. Jednak firmy informatyczne mają procesy, które mają wyłapywać takie pomyłki. Na szczęście pracownicy Microsoftu szybko zareagowali na zaistniałą sytuację. Jednak wadliwe oprogramowanie trafiła zarówna na komputery, jak i smartfony. Co ciekawe, niektórzy z użytkowników telefonów, którzy otrzymali wadliwą aktualizację twierdzą, że nie uczestniczą w programie Windows Insider.

Pechowcy mają 10 dni na odinstalowanie aktualizacji RS_EDGE_CASE.

Windows 10 pozwala na odinstalowanie każdej aktualizacji. Jest to przydatne w tych sytuacjach, kiedy nowa wersja stwarza nieprzewidziane problemy. Zatem, jeżeli na Wasze komputery trafiło oprogramowanie z RS_EDGE_CASE, to powinniście skorzystać z opcji odzyskiwania. Niestety, posiadacze smartfonów są w gorszej sytuacji. Co prawda aktualizacja RS_IoT nie powinna zainstalować się samodzielnie, jednak nieświadomy użytkownik może to zrobić samodzielnie poprzez chociażby ponowne uruchomienie urządzenie. W takim przypadku nie pozostanie nic innego jak skorzystanie z Windows Device Recovery Tool. Niestety wiąże się to z utratą wszystkich danych. Ci, którzy nie dokończyli instalacji wadliwej aktualizacji, są w trochę lepszej sytuacji. Mogą wykonać kopie zapasową swoich danych, zanim przywrócą urządzenie do ustawień fabrycznych.

Źródło: The VergeMicrosoft

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.