W grudniu zeszłego roku sieć Play ograniczała prędkość Internetu mobilnego w roamingu krajowym. Limit wynosił 3 Mbit/s na pobieranie danych oraz 1 Mbit/s na wysyłanie. Miało to przekonać klientów czwartego operatora na przedstawienie smartfonów w automatyczny tryb wyboru sieci. Najwidoczniej eksperyment się udał, bo od niedawna Play spowolnił Internet w roamingu krajowym jeszcze bardziej, tym razem do 1,5 Mbit/s.

Play musi płacić innym operatorom za to, że jego klienci korzystają ze stacji bazowych konkurencji. Wszystko to w imię idei zasięgu czterech sieci, który miał być lekarstwem na brak zasięgu macierzystej sieci Play. Co prawda telefon z kartą SIM Play potrafi tymczasowo przełączyć się na roaming krajowy, nawet kiedy jesteśmy w jednym z największych miast w Polsce. Dlatego też klienci fioletowych specjalnie ustawiają swojego smartfona na tryb roamingu, żeby mieć potencjalnie lepszą jakość usług. Jednak nie jest to mądra decyzja. Najlepiej jest wybrać tryb automatyczny, który zapewnia przełączenie na roaming krajowy, jeśli zostanie utracony zasięg Play.

Play roaming

Ograniczenie 1,5 Mbit/s potwierdził rzecznik prasowy sieci Play.

Nie ma co owijać w bawełnę. Nowa wartość limitu szybkości Internetu Play w roamingu krajowym jest łatwa do potwierdzenia. Można do zrobić za pomocą naszej aplikacji mobilnej, która zatrzymuje się na prędkości 1,5 Mbit/s. Poprzednio było dwa razy szybciej. Nie zmieniła się natomiast prędkość wysyłania danych. Tutaj limit dalej wynosi 1 Mbit/s. Może wydawać nam się to mało, ale 15 lat temu łącze DSL o takich parametrach była marzeniem każdego internauty. Jeżeli dla kogoś z Was jest to za mało, żeby przeglądać portale społecznościowe oraz strony internetowe na smartfonie, a nie jesteście w zasięgu macierzystej sieci Play, to zawsze możecie skorzystać chociażby z aplikacji Opera Max, która kompresuje ruch generowany przez prawie każdą aplikację mobilną.

SpeedTest Play roaming

SpeedTest

appstore

Przeczytaj również:

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.