Pewnie zastanawiacie się, dlaczego HMD Global miałoby zaprojektować smartfona, który wygląda jak 7 letni flagowiec Apple, czyli poczciwy już iPhone 4. Na pierwszą myśl, Nokia wyglądająca jak stary iPhone to pomyłka. Teraz w modzie są bezramkowe bydlaki, takie jak Samsung Galaxy S8. Ostatnio do sieci trafiły zdjęcia nadchodzącego flagowca, jakim jest Nokia 9, ale smartfon zamknięty był w maskującym etui, które maskowało wszystko szczegóły dotyczące designu.

Dotychczas wypuszczone smartfony z logiem Nokia to przysłowiowe średniaki, które mają wyróżnić się z tłumu dzięki wysokiej jakości wykonania oraz częstym aktualizacjom. Jednak dalej nie doczekaliśmy się flagowca, który mógłby konkurować z najlepszymi smartfonami na rynku. Dlaczego? Nokia oraz HMD Global nie chcieli powtórzyć błędu Blackberry. Ta marka również chciała zaistnieć na rynku urządzeń z Androidem, jednak Blackberry Priv nie podbił serc ludzi na całym świecie. Był on po prostu za drogi, a klienci woleli kupić coś sprawdzonego, czyli iPhone’a lub nowego flagowca z serii Samsung Galaxy S. Dlatego smartfony z logiem Nokia wracają na rynek powolnym, ale rozważnym krokiem.

Nokia 9 ma przypominać swoim wyglądem iPhone 4.

Tak przynajmniej mówią przecieki z Chin. Jednak nie chodzi tutaj o skopiowanie wyglądu 7 letniego smartfona Apple łącznie z najmniejszymi szczegółami. Przecieki dotyczą dokładnie aluminiowej ramki, z której właśnie zasłynął iPhone 4. Co prawda wielu producentów próbowało skopiować ten efekt, jednak nie zawsze wychodziło to najlepiej. Pozostaje nam mieć tylko nadzieję, że w przypadku Nokii 9 będzie inaczej i HMD Global przygotuje coś wyjątkowego.

Na razie wiemy dość sporo na temat specyfikacji nadchodzącego flagowca. Ostatnio w bazie danych benchmarka AnTuTu pojawiły się wyniki modelu oznaczonego jako Nokia TA-1004. Już wcześniej wiedzieliśmy o tym, że Nokia 9 będzie napędzana przez chipset Qualcomm Snapdragon 835 oraz 4 GB pamięci RAM. Ponownie potwierdziły się informacje na temat 64 GB pamięci wewnętrznej. Nowością jest to, że wszystkie aparaty będą miały taką samą rozdzielczość, mianowicie 13 MP. Dotyczy to również przedniego, który używany jest do robienia selfie. Natomiast w bazie benchmarka GeekBench pojawiły się wpisy sugerujące, że HMD Global przygotowuje smartfona z 8 GB pamięci RAM. Być może Nokia 9 zostanie wydana w kilku wersjach tak samo, jak to robi, chociażby Xiaomi.

Nokia 9 AnTtuTu

Źródło: GSMArena

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.