Może to brzmi dziwnie i nikt nie potrafi w to uwierzyć, ale to prawda.

Linux Fundation pozyskał kolejnego platynowego członka, a jest nim nie kto inny jak Microsoft, który warto przypomnieć i nawet się mocno uśmiechnąć, dziś skreśla swoje słowa wypowiedziane 15 lat temu przez swojego SEO, że dystrybucja Linux jest rakiem wszystkich systemów.

Zmiana podejścia do Open Source

Co jednak nakłoniło tak wielkiego giganta do pojednania się ze swoim, jak to definiują wszyscy użytkownicy systemów „największym wrogiem”? Źródłem tego zachowania jest teraz nowe podejście firmy Microsoft do programów Open Source i jak sami deklarują, chcą wziąć w nim czynny udział i rozwijać programy przy bezpłatnych źródłach Github, jak i firmach non-profit. To nie wszystko, gdyż wyrażają chęć i walkę o tytuł najlepszej organizacji posiadającej najbardziej otwarte autorskie źródła kodu. Fundacja Linux oraz jej dyrektor Jim Zemlin wita firmę z Redmond i potwierdza, że jego partner już dojrzał i jest w stanie nawiązać lepszą współpracę ze społecznością Open Source, aby zapewnić jej większy dostęp do technologii mobilnych oraz doświadczenia z Cloud’em. Ostatnimi czasy Microsoft może pochwalić się także stworzeniem oprogramowania Open Source, w którym znajduje się PowerShell, Visual Studio Code oraz nasz kochany silnik JavaScript Microsoft Edge’a, a to wszystko łączy się w przyjętej przez nich kulturze Satya Nadella.

Windows Anniversary było pierwszym krokiem

Jeden wielki patch sprawił, że nasza rzeczywistość, czy to jako użytkownik domowy, deweloper czy nawet administrator niedługo zostanie całkowicie zmieniona, a to za sprawą współpracy Canonical’a i podłączeniem Ubuntu i pełnych jego komend do systemu! Tak samo nabyte niedawno Xamarin sprawi, że przenoszenie aplikacji między systemami będzie o wiele łatwiejsze. Dobrym przykładem jest przeniesienie SQL Server na systemy Linux. Windows nie jest jedynym członkiem Linux Foundation, w jego skład wchodzi także Google, który także robi nie mało zamieszania, gdyż też i on chce dołączyć do .NET Foundation, będąc chętnym połączyć .NET jako część języka programowania używanego przez główne programy Microsoft do Javy i Androida. Chociaż to daleka droga i jak widać, Google nie wspiera aż tak mono jeszcze .NET lub kręci się wokół aplikacji giganta, na tę chwilę planuje pełne wsparcie .NET dla platformy Google Cloud. Warto też wspomnieć o tym, że wsparcie Xamarin Studio i próba tworzenia programów Open Source przyczyni się do dzielenia się programami między platformami Mac i Windows, gdzie pierwszym produktem wykorzystanym i przetworzonym na nową platformę jest Visual Studio, dzięki czemu będzie możliwe współdzielenie kodu między programistami o różnych systemach bez wojny o wspólne wybranie kompatybilnego IDE.

[vlikebox]

BS
Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.