Niektórzy użytkownicy Windowsa 10 Pro napotkali na dość niemiły błąd. Ich system samoczynnie zdegradował się do wersji Home, co automatycznie wyłączyło funkcje dostępne tylko w dużo droższej wersji Pro. Na szczęście błąd powodujący ten problem został już naprawiony. Jeśli Wasz Windows 10 Pro dalej twierdzi, że jest wersją Home, to wystarczy kilka kliknięć, żeby przywrócić licencję dla wersji Professional.

Windows 10 posiada bardzo zaawansowany, a jednocześnie przyjazny dla użytkowników, system aktywacji licencji. Powinni go docenić przede wszystkim osoby posiadające laptopy z przypisanymi do nich licencjami. Producenci komputerów bardzo często dorzucają do zainstalowanych Windowsów sporą ilość niepotrzebnego oprogramowania. Dlatego wielu użytkowników decyduje się na instalację “czystych” Windowsów. Obraz Windowsa 10 można pobrać ze strony Microsoftu. Natomiast instalator sam odczyta cyfrowy klucz licencyjny zapisany w UEFI i aktywuje system. Nic prostszego. Jednak czasami rozwiązanie to nie działa tak, jak powinno. Przekonały się o tym osoby, które w przeszłości aktualizowały system do Windows 10 z wersji 7, 8 lub 8.1.

Windows 10 Pro degradował się do wersji Home, bo zawiodły serwery Microsoftu

Początkowo podejrzewano, że problem związany jest z błędem zawartym w aktualizacji Insider Build 18277. Jednak później okazało się, że użytkownicy nieuczestniczący w programie Windows Insider również napotkali na ten sam problem. Okazało się, że błąd leżał po stronie serwerów Microsoftu odpowiedzialnych za system aktywacji licencji.

Microsoft poinformował, że opisany problem dotknął tylko niewielką ilość użytkowników. Większość zdegradowanych Windowsów powinna samoczynnie aktywować wersję Professional. Jeśli to się nie stało, to ponowną aktywację licencji Windowsa 10 Pro można przeprowadzić w kilku krokach:

  • z poziomu menu Start należy uruchomić aplet Ustawienia;
  • dalej należy przejść do kategorii Aktualizacja i zabezpieczenia oraz sekcji Aktywacja;
  • tam trzeba kliknąć polecenie Rozwiązywanie problemów i czekać na weryfikację.

Po krótkim czasie Windows ponowne zweryfikuje klucz licencyjny i aktywuje funkcje dla wersji Professional.

Źródło: The Register

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.