Ostatnia aktualizacja rozpowszechniona w ramach programu Windows Insider zasłynęła z powodu wprowadzenia zielonego ekranu śmierci. Tym razem Microsoft przygotował coś bardziej użytecznego. Najnowsza kompilacja 15014 wprowadza platformę zakupu e-book’ów oraz usuwanie już niepotrzebnych plików. Wszystko to przybliża nas do kolejnej dużej aktualizacji WIndows 10, czyli Creators Update.

Największą nowością wprowadzoną w ostatniej aktualizacji może okazać się platforma e-bookowa. Za jej pośrednictwem będziemy mogli zakupić cyfrowe wersje książek bezpośrednio ze sklepu Windows Store. Co ciekawe, nie będzie trzeba instalować specjalnej aplikacji dedykowanej do czytania kupionych książek. Wszystkim zająć ma się przeglądarka Microsoft Edge. Wyraźnie widać, że jest to kolejna próba Microsoftu polegająca na przekonaniu użytkowników do korzystania z tej przeglądarki. Mam tylko nadzieję, że nie spowoduje to negatywnego odbioru samej platformy.

Edge ebook

Przeglądarka Edge jako pełnowartościowy czytnik e-booków.

Dostęp ogólny do naszego cyfrowego księgozbioru będzie możliwy prosto z przeglądarki. Nie jest to jednak prosta zmiana polegająca na dodaniu jednej dodatkowej ikony. Microsoft przy dodaniu tej funkcjonalności postanowił dać użytkownikom większe możliwości personalizacji czytnika. Do dyspozycji będziemy mieć parę ustawień, które pozwolą nam na zmianę kroju wyświetlanej czcionki, jej rozmiaru oraz samego tła. Oprócz swoich formatów aplikacja pozwoli nam na otworzenie dodatkowo formatów PDF i EPUB.

Nowa aktualizacja wprowadza również ciekawy mechanizm optymalizacji Windowsa 10.

Nie ma się co oszukiwać, użytkownicy Windowsa zawsze oczekują aktualizacji, które poprawiają optymalizację tego systemu operacyjnego. Są to wszystkie zabiegi, które wpływają na dłuższy czas pracy na baterii, minimalizację zajmowanej przestrzeni dyskowej, czy też niewielkie zmiany przyspieszające interfejs graficzny. Tym razem, najnowsza aktualizacja 15014 wprowadza automatyczne narzędzie do czyszczenia plików tymczasowych z dysku. Pliki te często po 30 dniach są już nieaktualne, a zajmują cały czas miejsce na dysku. Tak więc automatyczne oczyszczenie miejsca z dysku z pewnością nam się przyda. Tę funkcję będziemy mogli wyłączyć w ustawieniach, obok oczyszczania śmietnika i usługi oczyszczania dysku.

Windows 10 pliki tymczasowe

Nowe ulepszenie do paska stanu baterii pomoże nam także w szybszym dostępie do ustawień oszczędzania baterii. Dzięki udostępnieniu całkiem sprawnego suwaka będziemy w stanie szybko zmienić tryb pracy komputera. Funkcja ta przyda się także dla producentów, którzy będą chcieli dodać swoje własne ustawienia.

Windows 10 bateria

Źródło: Microsoft

[vlikebox]

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.