Qualcomm ogłosił niedawno wypuszczenie na rynek dwóch nowych modułów komunikacyjnych obsługujących standard Wi-Fi 6E. Oprócz wsparcia nowego pasma 6 GHz istotną zmianą jest wprowadzenie wsparcia dla modulacji 4K QAM. Dzięki temu prędkość pobierania danych wzrośnie do 3,6 Gbit/s.

Dostępne dzisiaj rozwiązania układowe bez najmniejszych problemów radzą sobie z modulacją 256 QAM. Aktualnie korzystają z niej m.in. sieci komórkowe (standardy LTE-Advanced i 5G), Wi-Fi (802.11ac) oraz systemy telewizji naziemnej (DVB-T2). Przy czym postęp technologiczny wymusił potrzebę stosowania modulacji wyższego rzędu. W skrócie zwiększenie wartościowości modulacji cyfrowej pozwala na przesłanie za pomocą jednego symbolu większej liczby bitów. To z kolei przekłada się na większą prędkość transmisji przy zachowaniu takiej samej szerokości pasma. Dlatego właśnie standard Wi-Fi 6 (802.11ax) zakłada korzystanie z modulacji 1024 QAM. Jednak nie jest to szczyt możliwości współczesnej techniki. Qualcomm zapowiedział wypuszczenia na rynek układów FastConnect 6900 i FastConnect 6700, które obsługują modulację 4K QAM (4096 QAM).

Przeczytaj również: Wi-Fi 6E będzie konkurować z 5G, już wyciąga 2 Gbit/s

Qualcomm FastConnect 6900, czyli modem Wi-Fi 6E oferujący prędkość 3,6 Gbit/s

Przejście z modulacji 256 QAM na 1024 QAM zwiększa prędkość przesyłu danych o około 25%. Zysk ten wynika z tego, że liczba bitów przenoszonych przez jeden symbol wzrasta z 8 na 10. W przypadku modulacji 4K QAM (4096 QAM) pojedynczy symbol przenosi informację o 12 bitach. Czyli mamy tutaj do czynienia z kolejnym około 20% przyspieszeniem transmisji danych. Jeżeli modulację 4K QAM porównamy bezpośrednio z 256 QAM, to zysk ten wynosi aż 50%.

Qualcomm FastConnect

Pierwsze próbki układów FastConnect 6900 i FastConnect 6700 będą dostępne w drugiej połowie tego roku. Oznacza to, że partnerzy amerykańskiego producenta chipsetów będą mogli wtedy zacząć prace nad ich integracją. Główna różnica pomiędzy oboma modułami sprowadza się do maksymalnej prędkości pobierania danych. W przypadku FastConnect 6900 jest to 3,6 Gbit/s. Z kolei FastConnect 6700 oferuje “jedynie” 3 Gbit/s. Warto również dodać, że oba układy są wykonane w procesie technologicznym 14 nm oraz posiada nową architekturę zarządzania energię. Dzięki temu od strony energetycznej jest on o 50% efektywniejszy od swoich poprzedników.

Źródło: Qualcomm

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.