Poszczególni operatorzy zaczęli dzielić się swoimi planami dotyczącymi kolejnych wdrożeń 5G w Polsce. Play pochwalił się dzisiaj danymi dotyczącymi rozbudowy sieci piątej generacji korzystającej z pasma 2100 MHz. Operator ma już 500 tego typu stacji bazowych, które zapewnią zasięg nowej technologii w 53 miastach i miejscowościach. Do tego Play sprzedaje już pierwsze urządzenia, które zadziałają w “fioletowym 5G”.

Play jako pierwszy operator dawał otwarcie znać swoim klientom, że posiada sieć przygotowaną na wdrożenie piątej generacji sieci komórkowych. Co prawda akcja marketingowa 5G Ready odnosiła się do liczby zaawansowanych nadajników LTE-Advanced. Jednak słowa te nie były rzucane na wiatr, ponieważ w styczniu operator uruchomił w Trójmieście 5G w paśmie 2100 MHz na 100 stacjach bazowych. Od tego czasu minęło już 6 miesięcy, a w międzyczasie zaczęły narastać pytania dot. możliwości korzystania z nowych usług. Wygląda na to, że Play już niedługo udostępni sieć 5G wszystkim klientom.

Początek 5G od Play: 500 stacji w 53 miejscowościach

Za nim przejdziemy do wspomnianych już urządzeń, skupmy się jeszcze na informacjach dotyczących samej sieci. Play, m.in. ze względu na zawirowania związane z aukcją dystrybucyjną częstotliwości z pasma 3,6 GHz, uruchomi w pierwszej kolejności 5G w paśmie 2100 MHz. Przy czym wdrożenie to będzie realizowane z użyciem techniki DSS, czyli dynamicznego współdzielenia pasma. Chodzi o to, że z tej samej częstotliwości będą mogli korzystać klienci posiadający zarówno terminale LTE, jak i 5G. Jeżeli chodzi o rozmiar pierwszego etapu wdrażania nowej technologii, to Jean Marc Harion opisuje je w następujący sposób:

“Play jako pierwszy operator w Polsce już w grudniu 2019 r. uruchomił 5G z wykorzystaniem pasma 2100 MHz i zgodnie z zapowiedziami kontynuuje wdrażanie tej nowoczesnej technologii w całym kraju. Z początkiem czerwca 2020 uruchomiliśmy ponad 500 stacji 5G, które do końca miesiąca obejmą swym zasięgiem 53 miasta i miejscowości. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy dalej przystosowywać naszą sieć do technologii 5G w częstotliwości 2100 MHz, ale to dopiero początek. Maksymalizacja korzyści z technologii 5G dla klientów wymaga jeszcze rozdysponowania dodatkowych częstotliwości dedykowanych 5G. Mamy nadzieję na szybkie rozpoczęcie aukcji, zwłaszcza, że trwająca obecnie pandemia jeszcze wydatniej pokazała, jak ważny dla społeczeństwa jest dostęp do nowoczesnej sieci, jaką jest sieć 5G w Play.”

Do wspomnianych 53 miejscowości należą m.in. Warszawa, Kraków, Wrocław, Augustów, Zakopane, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Karpacz, Giżycko, Mrągowo, Kołobrzeg, Ustka i Władysławowo.

Urządzenia obsługujące 5G

Na stronie Play znalazła się w ostatnim czasie nowa kategoria urządzeń. Jej nazwa jest co najmniej intrygująca, bo operator zdecydował się na użycie sformułowania 5G Ready. Aktualnie należą do niej 3 urządzenia, które nie mają nic wspólnego z wcześniejszą akcją marketingową.

Play urządzenia 5G

Do tej pory żaden z polskich operatorów nie zdecydował się na opublikowanie listy urządzeń, które obsłużą 5G na 2100 MHz. Jednak z naszej analizy wynika, że powyższe urządzenia zadziałają w Playowym 5G. Podczas krótkiej rozmowy konsultant operatora potwierdził, że Xiaomi Mi 10 5G obsłuży sieć piątej generacji w paśmie 2100 MHz (band n1). Częstotliwość tą obsługuje również składany Huawei Mate Xs oraz router Huawei 5G CPE Pro 2.

Play Xiaomi Mi 10 5G rozmowa

W ofercie operatora znajdują się również takie urządzenia jak LG V60 ThinQ 5G oraz Samsung Galaxy S20 Ultra 5G. Jednak na stronie operatora nie mają one zaznaczonego wsparcia sieci piątej generacji. Całkiem możliwe, że w niedalekiej przyszłości dołączą one do grona urządzeń obsługujących 5G w paśmie 2100 MHz. Jednak, póki co, tak nie jest. Prawdopodobnie modele te nie mają jeszcze przygotowanego odpowiedniego oprogramowania, które na to pozwala.

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.