Operatorzy sukcesywnie polepszają swoją ofertę zarówno z perspektywy coraz to szybszych łączy internetowych, jak i wydajniejszych routerów Wi-Fi. Nowe urządzenie w ofercie Orange, którym jest Funbox 6, jest jasnym sygnałem na to, że sposób łączenia się routerem powoli traci na znaczeniu. W końcu wydajność sieci Wi-Fi 6 jest porównywalna ze skrętką Ethernet 1 Gb/s.

Aktualnie większość współczesnych urządzeń, które mamy w naszych domach, łączy się z sieciami Wi-Fi za pośrednictwem standardu 802.11ac. Czyli Wi-Fi 5. Jest on obecny na rynku od kilku lat. Dlatego też zdążył się już zadomowić, a obsługujące go urządzenia potaniały. Jednak sieci Wi-Fi cały czas się rozwijają. Niedawno na rynku pojawiły się pierwsze routery Wi-Fi 6E. Przy czym jest to swego rodzaju nowinka. Z kolei laptopy, smartfony czy nawet płyty główne do komputerów stacjonarnych, które zakwalifikowalibyśmy do tzw. urządzeń z wyższej półki cenowej, posiadają wbudowane moduły Wi-Fi 6. Dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że standard ten powoli zaczyna pojawiać się w routerach udostępnianych klientom operatorów. W przypadku Orange jest to nowy Funbox 6.

Funbox 6, czyli następca Funboxa 3

Orange, zamiast kontynuować wcześniej przyjętą numerację routerów Funbox, postanowił zrobić w nazewnictwie małą rewolucję. Aktualnie klienci Orange korzystają z Funbox’a 3, który obsługuje standard 802.11ac i ma cztery anteny przystosowane do pracy w trybie MU-MIMO. Najnowsza odsłona operatorskiego routera posiada w sumie 7 anten. Przy czym trzy z nich są przeznaczone dla pasma 2,4 GHz (obsługa 3×3 MIMO), a pozostałe cztery pracują w paśmie 5 GHz (obsługa 4×4 MIMO).

NazwaParametry
Wi-Fi2.4 GHz: 802.11ax (Wi-Fi 6), MIMO 3×3
5 GHz: 802.11ax (Wi-Fi 6), MU-MIMO 4×4
Kompatybilność ze starszymi standardami
LAN/WAN1x port Gigabit Ethernet (1 Gb/s, RJ-45)
LAN3 x port Gigabit Ethernet (1 Gb/s, RJ-45)
USB1 x port TEL do podłączenia telefonu VoIP (RJ-11)
FXS1 x port ort USB kompatybilny z USB3.0, USB2.0 i USB1.1
GPON2,5G/1,25G
PrzyciskiWPS, Wi-Fi, Zasilanie, Reset
Pamięć512 MB RAM
512 MB Flash

Urządzenie posiada również porty Ethernet 1 Gb/s i pozwala na bezpośrednie podłączenie przewodu światłowodowego. W tym przypadku Funbox 6 obsługuje standard GPON z przepływnością 2,5 Gb/s. Kolejną dogodnością jest umieszczenie portu USB 3.0.

Korzyści z Wi-Fi 6 w domu

Standard 802.11ax, który oficjalnie jest nazywany Wi-Fi 6, wprowadza wiele rozwiązań, które mają na celu przyspieszenie domowego Internetu. W porównaniu do poprzedniej generacji standardu (tj. 802.11ac, czyli Wi-Fi 5) mamy do czynienia z wdrożeniem wydajniejszej modulacji (tj. 1024 QAM) oraz wielodostępu OFDMA. Dzięki temu klienci Orange powinni zauważyć nie tylko zwiększenie maksymalnej prędkości pobierania danych, ale również poprawę ogólnego komfortu bezprzewodowego korzystania z sieci.

Wi-Fi 6

Funbox 6 ma być udostępniany nowym klientom, którzy skorzystają z ofert 600 Mb/s i 1 Gb/s. Według specyfikacji samego urządzenia, jak i standardu, sieć Wi-Fi 6 nie powinna w takim przypadku stanowić tzw. wąskiego gardła.

Przeczytaj również: 6 GHz da sieciom Wi-Fi przysłowiowe turbodoładowanie

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.