Xiaomi rozpoczyna niedługo w Chinach sprzedaż swojego pierwszego routera Wi-Fi 6E. Jest nim Mi Router AX6000. Ostatnio producent pokazał jego możliwości i przy okazji wyciągnął na wierzch “braki” konkurencji. Okazuje się, że iPhone 12 Pro Max, który obsługuje jedynie zwykłe Wi-Fi 6, nie jest w stanie wykorzystać pełnego potencjału nowego sprzętu. W tym przypadku dużo lepiej wypadł Xiaomi Mi 11, który posiada moduł FastConnect 6900.

Wi-Fi 6E jest swego rodzaju rozwinięciem standardu oznaczonego jako 802.11ax, czyli właśnie Wi-Fi 6. Większość z Was korzysta zapewne z urządzeń pracujących w standardzie 802.11ac, czyli Wi-Fi 5. Nawet jeżeli wydajność obu rozwiązań w tych samych warunkach (tj. przy użyciu tej samej modulacji, takiej samej szerokości kanału radiowego i liczby anten MIMO), to okazuje się, że Wi-Fi 6 jest już na starcie o około 10%. Wynika to z efektywniejszego wykorzystania dostępnych zasobów. To jednak nie wszystko. Najnowszy standard Wi-Fi korzysta z modulacji 1024 QAM, co daje 25% wzrost prędkości względem modulacji 256 QAM. Oprócz tego niektórzy producenci (zalicza się do nich m.in. Qualcomm) zapowiedzieli wprowadzenie w urządzeniach Wi-Fi 6E obsługi modulacji 4k-QAM. Ta z kolei daje 20% przyspieszenie transmisji danych względem modulacji 1024 QAM. Dorzucenie do tego obsługi kanałów o szerokości 160 MHz i transmisji na wielu strumieniach MIMO sprawia, że najszybsze modemy Wi-Fi 6E oferują prędkość 3,6 Gbit/s. Przy czym wartość ta odnosi się do warstwy fizycznej. Posługują się nią producenci, którzy na pudełkach routerów umieszczają liczby odpowiadające sumarycznej prędkości na wszystkich obsługiwanych pasmach. W przypadku routera Xiaomi Mi Router AX6000 jest to 6 Gbit/s, które dzieli się na:

  • 4804 Mbit/s – 4 jednoczesne strumienie danych w paśmie 5 GHz,
  • 574 Mbit/s – 2 jednoczesne strumienie danych w paśmie 2,4 GHz,
  • 583 Mbit/s – przepływność zarezerwowana dla urządzeń AIoT.

Xiaomi Mi Router AX6000: wysoka wydajność za rozsądną cenę

Co prawda Xiaomi w swoich materiałach promocyjnych podkreśla, że nowy router obsługuje modulację 4k-QAM, jednak podaje maksymalną prędkość przesyłu danych dla modulacji 1024 QAM. Rozbieżność ta może wynikać z ograniczeń wewnętrznej magistrali lub też potrzeby aktualizacji oprogramowania. Nie zmienia to jednak faktu, że nowy router chińskiego giganta obsługuje dodatkowe pasmo “6 GHz”, czyli nielicencjonowany zakres od 5925 MHz do 7125 MHz. Dzięki temu potrafi on zagospodarować dodatkowe szerokie kanały, które nie są używane przez inne urządzenia. Dzięki temu sprzęt Wi-Fi 6E ma do dyspozycji aż 7 kanałów o szerokości 160 MHz każdy.

Kanały w paśmie 5 GHz (źródło: LizardSystems).

Dla porównania w tzw. paśmie 5 GHz (tj. na częstotliwościach od 5170 MHz do 5835 MHz) znalazło się miejsce jedynie na dwa kanały 160 MHz. Dlatego też większość urządzeń korzysta z o połowę wolniejszych kanałów 80 MHz.

Dlatego też, jeśli dalej korzystacie z routera, który pracuje w standardzie 802.11ac (tj. Wi-Fi 5), to wstrzymajcie się z jego wymianą. Co prawda routery Wi-Fi 6 oferują widoczny wzrost wydajności, który wynika zastosowania OFDM i techniki MU-MIMO. Jednak obecnie warto poczekać na pojawienie się w naszych sklepach urządzeń Wi-Fi 6E. W tym przypadku dobrym wyborem może być tytułowy Xiaomi Mi Router AX6000, który w Chinach został wyceniony na 599 juanów. Kwota ta odpowiada około 420 zł brutto. Nie jest to dużo. Konkurencyjne routery Wi-Fi 6E kosztują powyżej 1 tys. zł.

Xiaomi Mi 11 vs iPhone 12 Pro Max – test Wi-Fi

Xiaomi, podobnie zresztą jak inni chińscy producenci, lubi porównywać swoje produkty do urządzeń Apple. Przy czym tym razem nie mamy do czynienia z “pojedynkiem” na aparaty, czy też prędkość procesora, a wydajność połączenia Wi-Fi. Chińczycy podeszli do całego porównania dość ciekawie. Oba smartfony były połączone do routera Wi-Fi 6E, który udostępniał szerokopasmowe łącze o przepustowości 800 Mbit/s. Następnie porównano prędkości osiągane przez oba smartfony przy różnych odległościach od routera.

Xiaomi Mi 11 vs iPhone 12 Pro Max

Zanim przeanalizujemy wyniki, warto zrozumieć, jakie są różnice pomiędzy dwoma smartfonami w kontekście Wi-Fi. Xiaomi Mi 11 jest pierwszym smartfonem z chipsetem Snapdragon 888. SoC ten posiada wbudowany moduł Wi-Fi FastConnect 6900, który obsługuje:

  • Wi-Fi 6E
  • modulację 4k-QAM,
  • agregację dwóch pasm,
  • prędkość transmisji danych do 3,6 Gbit/s.

Z kolei iPhone 12 Pro Max do obsługi sieci Wi-Fi korzysta z chipsetu firmy Broadcom, który obsługuje jedynie standard Wi-Fi 6. Szczegóły jego specyfikacji nie są znane, ale na pewno nie obsługuje on modulacji 4k-QAM i oferuje mniejsza maksymalną prędkość transmisji danych.

Wyniki testu są bezlitosne. W każdym przypadku Xiaomi Mi 11 okazał się prawie dwukrotnie szybszy od iPhone 12 Pro Max.

Porównanie prędkości

OdległośćXiaomi Mi 11iPhone 12 Pro Max
53 m774 Mbit/s415 Mbit/s
114 m659 Mbit/s358 Mbit/s
161 m511 Mbit/s241 Mbit/s

Różnice te wynikają z dwóch czynników. Pierwszy to oczywiście nowocześniejszy moduł Wi-Fi, który był w stanie wykorzystać pełne możliwości routera. Drugi to z kolei zastosowanie wewnątrz smartfona anten, które oferują lepsze parametry odbieranego sygnału. Jednak nawet jakbyśmy porównali wyniki, dla których Xiaomi Mi 11 miało słabszy sygnał, to i tak smartfon ten uzyskał lepszy wynik przy testowaniu prędkości łącza.

Porównanie mocy sygnału

OdległośćXiaomi Mi 11iPhone 12 Pro Max
53 m-55 dBm-58 dBm
114 m-55 dBm-63 dBm
161 m-61 dBm-68 dBm

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.