Wraz ze znoszeniem restrykcji związanych z Covid-19 spada obciążenie sieci telekomunikacyjnych. Szczególnie “odetchnęły” sieci mobilne, które odnotowały wzrost średniej prędkości pobierania danych o 14% w stosunku do kwietnia. Równocześnie pierwsze testy sieci 5G Plusa ze średnią prędkością pobierania 244 Mbit/s wskazują, że wdrożenie 5G w większej skali może zdynamizować ranking.

Majowy ranking SpeedTest.pl powstał na podstawie 4,4 miliona testów (3,5 mln pomiarów wykonano za pomocą aplikacji webowej, a ponad 940 tys. w aplikacjach mobilnych). Dane te dotyczą użytkowników z Polski.

INEA pozostaje najszybszym operatorem w rankingu ogólnym

SpeedTest maj 2020 ogólny

Ranking ogólny powstaje na podstawie testów wykonanych za pomocą aplikacji web. Z pomiarów wykonanych w maju wynika, że średnia prędkość Internetu w Polsce dla łączy stacjonarnych wyniosła 71,15 Mbit/s.

Najszybszy dostęp do Internetu mają klienci wielkopolskiego operatora INEA (wynik powyżej 135 Mbit/s). Drugie miejsce należy do UPC (132 Mbit/s), a trzecie z wynikiem około 115 Mbit/s do operatora Toya. Poza podium znajduje się Vectra z wynikiem powyżej 100 Mbit/s.

T-Mobile utrzymuje pierwsze miejsce wśród dostawców Internetu mobilnego 3G/LTE

SpeedTest maj 2020 mobilni

Ranking mobilny przygotowany został na podstawie wyników testów sieci 3G i LTE wykonanych przez użytkowników aplikacji mobilnych. W maju średnia prędkość pobierania danych w polskich sieciach mobilnych wyniosła 24,27 Mbit/s, co daje 14% wzrost w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W dalszym ciągu najszybszy Internet mobilny w Polsce dostarcza T-Mobile (28,37 Mbit/s). Kolejne miejsca należą do Orange (26,30 Mbit/s), Play (22,73 Mbit/s) i Plusa (20,95 Mbit/s). Wykres poniżej pokazuje, że w maju mieliśmy do czynienia z widocznymi wzrostem prędkości pobierania danych u każdego z operatorów.

SpeedTest 3G LTE

Najszybszy Internet LTE również dostarcza T-Mobile

SpeedTest maj 2020 LTE

Ranking LTE jest bardzo zbliżony do zestawienia mieszanego 3G/4G. Główne różnice sprowadzają się do wyższych prędkości pobierania danych. W maju prędkość ta w sieciach 4G LTE wyniosła 27,07 Mbit/s, co oznacza przyspieszenie również o ok. 14% względem kwietnia. Najszybszy Internet LTE dostarcza T-Mobile (32,59 Mbit/s). Kolejne miejsca w zestawieniu należą do: Orange (28,82 Mbit/s), Play (25,25 Mbit/s) i Plusa (23,43 Mbit/s).

Wynik T-Mobile oznacza, że po raz pierwszy w historii rankingu przekroczony został próg 30 Mbit/s dla średnich prędkości pobierania danych w LTE. Tak to komentuje operator:

“T-Mobile od lat konsekwentnie dba o jakość usług co widoczne jest w ocenach klientów i niezależnych badaniach. Ostatni wynik SpeedTest.pl jest kolejnym potwierdzeniem skuteczności podejmowanych przez T-Mobile działań. Tylko w ostatnich 12 miesiącach zwiększona została pojemność i maksymalne prędkości przesyłania danych na ponad 2500 stacji bazowych”. – Konrad Mróz, Kierownik Działu Komunikacji Zewnętrznej T-Mobile Polska

5G w Polsce

Jako ciekawostkę podajemy pierwsze wyniki testów redakcji SpeedTest.pl przeprowadzonych w komercyjnej sieci 5G Plusa. Korzystaliśmy ze smartfonu Huawei P40, a testy zostały wykonane w aplikacjach mobilnych wchodzących w skład platformy pomiarowej SpeedTest.pl:

Internet Speed Test

Speed Test Light

Na podstawie pierwszych 500 pomiarów średnia prędkość pobierania danych wynosi około 244 Mbit/s, a wysyłania 27 Mbit/s. Najlepsze wyniki udało się uzyskać w Łodzi przy ulicy Traktorowej. W tym miejscu prędkość pobierania danych utrzymywała się na poziomie powyżej 460 Mbit/s.

Łódź 5G

Jeszcze w czerwcu opublikujemy podsumowanie z wynikami aktualnie prowadzonych pomiarów, celem których jest sprawdzenie możliwości pierwszej fazy wdrożenia sieci 5G w Polsce.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.