Standard USB przyjął się bardzo dobrze w świecie IT. Dlatego organizacja USB IF co jakiś czas publikuje nową wersję standardu, która oferuje szybszą transmisję danych. Standard USB 3.2 został opublikowany we wrześniu zeszłego roku, ale dopiero teraz zobaczyliśmy pierwszą demonstrację jego możliwości. Firma Synopsys zaimplementowała nowe rozwiązanie na platformie FPGA i podłączyła je do komputera z Windowsem 10.

Demonstracja przygotowana przez firmę Synopsys zdradza ciekawe dotyczące nowego standardu. USB 3.2 do poprawnego działania nie wymaga ani nowych sterowników, ani kabli. Podczas testu został użyty standardowy przewód USB 3.1, który przeznaczony jest do pracy obecnie oferowanymi urządzeniami. Inżynierowie nie musieli również w żaden sposób modyfikować sterowników zainstalowanych na komputerze z Windowsem. Tak samo nie była wymagana żadna modyfikacja firmware na platformie udającej pendrive. Najlepsze jednak jest to, że urządzenia USB 3.2 będą bez problemu działać z kablami zgodnymi ze standardem USB 3.1, który jest dwukrotnie wolniejszy. Jednak nie stanowi to najmniejszego problemu, ponieważ nowszy standard jest szybszy dzięki wielopasmowej transmisji danych.

Podczas pierwszego testu USB 3.2 osiągnięto wynik 1,6 GB/s (14,17 Gbit/s)

Test odbywał się za pomocą programu HD Speed, który mierzył prędkość odczytu danych z zamontowanej pamięci USB. Uzyskany wynik na poziomie 1,6 GB/s jest bardzo dobry, ponieważ przekracza on teoretyczną granicę standardu USB 3.1. Jednak musimy pamiętać o tym, że przeliczanie pomiędzy GB/s, a Gbit/s nie polega na podzieleniu wyniku przez 8. Pierwsza miara określa ilość odczytanych danych w ciągu sekundy. Dlatego przedrostek Giga oznacza liczbę 1024³. Natomiast druga miara określa ilość bitów przesłanych przez interfejs w ciągu sekundy. W tym przypadku przedrostek Giga oznacza liczbę 1000³. Przy czym musimy jeszcze tutaj uwzględnić pewien narzut danych korekcyjnych, który w przypadku USB 3.1 oraz USB 3.2 wynosi 3,1%.

Standardy USB

Firma Synopsys nie uzyskała jeszcze prędkości zapowiedzianych przez organizację USB IF. Standard USB 3.2 ma pozwalać na przesył danych z nośników pamięci z prędkością przekraczającą 2 GB/s. Przed inżynierami czeka jeszcze sporo pracy, zanim dopracują swoje rozwiązanie oraz je zminiaturyzują. Implementacja na platformie FPGA dowodzi, że opracowane przez Synopsys algorytmy działają. Jednak najważniejsze są wyniki, jakie zostaną uzyskane na docelowej platformie sprzętowej.

Źródło: Synopsys

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.