W dobie ogromnej popularności i dostępności internetu szerokopasmowego, coraz więcej osób skłania się do korzystania z „klasycznych” usług przez internet. Doskonałym przykładem jest telewizja internetowa zwana potocznie IPTV oraz mamy do dyspozycji drugą technologię OTT, co jest czym i z czym się to je, przeczytacie poniżej.

IPTV

IPTV potocznie zwana telewizją IP, a dokładnie jest to Internet Protocol Television, w dużym skrócie jest to przesyłanie sygnału telewizyjnego za pomocą sieci internet. Jednakże samo IPTV nie jest serwisem streamingowym jak np. Netflix czy HBO GO. Telewizja IP świadczona jest w tzw. „sieci zamkniętej” czyli aby z niej korzystać użytkownik potrzebuje specjalnego dekodera dostarczanego przez operatora oraz operator może narzucić nam u kogo musimy mieć wykupioną usługę dostępu do internetu, aby korzystać z usługi IPTV.

Niestety rozwiązanie takie nie jest korzystne z punktu widzenia swobody użytkowania, gdyż w całości jesteśmy uzależnieni od infrastruktury operatora, zarówno pod kątem awaryjności, jak i oferty kanałów, jakie nam udostępnia. Lecz również niesie to za sobą korzyści jak np. operatora odpowiada za odpowiednią jakość dostarczanego obrazu, gdyż jest to świadczona usługa w ramach „sieci zamkniętej”, o której pisałem wyżej, nad którą całkowitą kontrolę sprawuje operator. W przypadku IPTV operator narzuca nam konkretny pakiet kanałów, jaki musimy wykupić i zazwyczaj związani jesteśmy długoterminową umową.

OTT

OTT czyli over-the-top, to udostępnianie sygnały telewizyjnego poza siecią zamkniętą operatora, czyli za pomocą firm zewnętrznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, uzyskujemy dostęp do treści nadawcy przy pomocy dowolnego łącza internetowego, które musi spełnić określone warunki technologiczne oraz przy pomocy odpowiedniego dekodera.OTT ma swoje dobre strony jak np. możliwość wyboru danego pakietu kanałów i wykupienie go na 30 dni, po czym zrezygnowanie z niego bez dodatkowych opłat i wykupienie innego wedle potrzeb, brak długiej umowy oraz możliwość oglądania telewizji w zasadzie w każdym miejscu na ziemi, jedyne czego potrzebujemy to dostępu do internetu i telewizora.

Ze złych stron, należy wymienić, iż przy zbyt słabej przepustowości łącza internetowego, jakość obrazu będzie marna, gdyż OTT jest najbliżej do serwisu stremingowego i tak jak w przypadku np. HBO GO kiedy nasze łącze jest za wolne, jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia, tak samo jest w przypadku usługi świadczonej w technologii OTT, gdyż tu operator udostępnia pakiety danych w „otwartej sieci” czyli po prostu w internecie, za który jak wiadomo nie odpowiada i aby je odbierać potrzebujemy dekodera.

Oferty

Z najpopularniejszych ofert telewizji internetowej wymienić możemy:

 • IPTV:
  • Cyfrowy Polsat;
  • Netia;
  • Orange;
 • OTT:
  • Cyfrowy Polsat
  • Play NOW TV

W przypadku oferty IPTV Polsatu sytuacja wygląda następująco:

Mamy do wyboru cztery pakiety kanałów. W każdym z nich umowa musi być zawarta na 24 miesiące, na początek w każdym z nich mamy 3 miesiące za darmo, a po 3 miesiącach płacić będziemy kolejno 20 złotych, 30 złotych, 60 złotych oraz 100 złotych miesięcznie w przypadku najdroższego pakietu.

Od operatora otrzymujemy dekoder EVOBOX IP, który pozwala na nagrywanie, zatrzymywanie i przewijanie programów oraz na oglądanie programów sprzed 3 godzin jeżeli nie zdążyliśmy obejrzeć na czas oraz wybrane programy możemy obejrzeć do 7 dni wstecz. Dekoder możemy podłączyć do domowego internetu poprzez WiFi lub kabel Ethernet, a ponadto dekoder posiada wbudowany system Dolby Audio, co pozwala korzystać z dźwięku przestrzennego. Do telewizora podłącza się dekoder przy pomocy kabla HDMI, czyli standard w 2020 roku.

Haczykiem w przypadku tego dekodera jest fakt dostawcy usługi internetu. Otóż, aby korzystać z IPTV od Cyfrowego Polsatu internet musimy mieć od jednego z niżej wymienionych operatorów:

 • Cyfrowy Polsat;
 • Plus;
 • Netia;
 • Orange;

Oraz przepustowość musi być na poziomie min. 8mb/s co w dzisiejszych czasach nie jest już niczym nadzwyczajnym. Cena dekodera to koszt rzędu 20zł miesięcznie.

Przedstawiam wam głównie ofertę Cyfrowego Polsatu z racji tego, iż jest to jedyny operator, który umożliwia korzystanie z łącza internetowego operatorów trzecich bez konieczności obsługiwania danej lokalizacji przez infrastrukturę Cyfrowego Polsatu. W przypadku Netii i Orange, aby korzystać z ich IPTV należy być w zasięgu ich infrastruktury, a w tym przypadku Cyfrowy Polsat jest bardziej elastyczny.

Natomiast usługa OTT Cyfrowego Polsatu wygląda następująco:

Do wyboru mamy następujące pakiety:

Po 3-miesięcznym okresie próbnym, gdzie mamy włączone wszystkie pakiety kanałów, możemy wybrać jeden z dostępnych pakietów i do opłaty podstawowej wynoszącej 10 złotych na miesiąc. doliczamy koszt pakietu lub pakietów. W opłacie podstawowej wliczona jest opłata za dekoder, oczywiście możemy kupić dekoder na własność i wtedy koszt takiej przyjemności to 299 złotych.

Aby korzystać z usługi OTT od Cyfrowego Polsatu potrzebujemy łącza internetowego o przepustowości na poziomie min. 8mb/s od dowolnego operatora. Sama funkcjonalność dekodera EVOBOX STREAM jest niemalże identyczna jak dekodera EVOBOX IP z dwiema różnicami:

 1. EVOBOX IP nie posiada wbudowanego odbiornika DVB-T, ale posiada za to wyjście S/PDIF;
 2. EVOBOX STREAM posiada wbudowany odbiornik DVB-T, lecz nie posiada wyjścia S/PDIF;

W przypadku Play sytuacja wygląda następująco:

Umowę z Play podpisujemy na 24 miesiące i jej koszt wynosi od 35 złotych miesięcznie i w tę cenę mamy wliczoną opłatę za dekoder oraz pakiety podstawowy kanałów:

Do tej opłaty należy doliczyć kwotę wybranego pakietu, o ile taki wybierzemy. Tak samo jak w przypadku OTT od Cyfrowego Polsatu, aby korzystać z usługi Play Now możemy mieć internet od dowolnego operatora, przy czym aby oglądać materiały w jakości SD potrzebujemy łącza o przepustowości min. 2 mb/s oraz 5 mb/s dla materiałów w jakości FHD i 4K.

Sam dekoder Play Now TV BOX jest znacznie bardziej funkcjonalny niż urządzenia Cyfrowego Polsatu. Przede wszystkim działa pod kontrolą Android TV 8.0 co umożliwia uruchamianie na nim aplikacji od Android TV, a poprzez podłączenie go do telewizora, który nie jest „smart”, poniekąd robi z niego „Smart TV”, ponadto posiada slot kart microSD, wbudowany dekoder DVB-T i DVB-C oraz obsługuje standardy 4K i HDR. Podłącza się go do telewizora przy pomocy kabla HDMI, a do internetu poprzez kabel Ethernet lub przy pomocy WiFi.

Co wybrać?

Na to pytanie, już każdy musi sobie odpowiedzieć sam w zależności od jego potrzeb, z mojej perspektywy, biorąc pod uwagę funkcjonalność dekodera, wybrałbym Play Now TV, moim skromnym zdaniem jest to urządzenie najbardziej kompletne i oferujące największe możliwości, mimo iż w całej stawce nie jest najtańsze.