Xbox Series X jest niewątpliwie jednym z bardziej interesujących nadchodzących gadżetów (a może raczej systemów rozrywki) w 2020 roku. Sprzęt, biorąc pod uwagę wstępne informacje, będzie niezwykle wydajny oraz będzie wypakowany po sufit najnowszymi technologami. Co już wiemy na temat wyczekiwanej konsoli Microsoftu?

Kiedy będzie dostępny i jak będzie się nazywał?

Informacja, która jest w 100% potwierdzona przez Microsoft, to data premiery. Premierę zaplanowano okres świąteczny 2020 roku, jednakże doprecyzowanie samej daty premiery będzie miało miejsce na przestrzeni najbliższych miesięcy. Z doświadczenia wynika, iż może być to koniec listopada:

  • premiera konsoli Xbox – 15 listopada 2001 roku (USA), 14 marca 2002 roku (Europa), 23 października 2004 roku (Polska);
  • premiera konsoli Xbox 360 – 22 listopada 2005 (USA), 2 grudnia 2005 roku (Europa), 3 listopada 2006 roku (Polska);
  • premiera konsoli Xbox One – 22 listopada 2013 (m.in.: USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Polski w tym zestawieniu brak);

Oficjalnie wiadomo już, że nowa konsola nie będzie nosiła nazwy Project Scarlett, lecz Xbox Series X. Według wielu osób wprowadza to trochę zamieszania. Może ona sugerować, że nie jest to nowa generacja, lecz rozwinięcie poprzedniej oraz że w samej gamie może być więcej niż jeden model konsoli. Wiadomo, że modeli może być więcej niż jeden, lecz sam Xbox Series X ma być najmocniejszym z dostępnych.

Specyfikacja Konsoli

Obecnie nie podano jeszcze oficjalnej specyfikacji. Wiadomo już jednak, że konsola Xbox Series X będzie niezwykle potężnym sprzętem. Z najważniejszych cech nowej konsoli należy wymienić:

  • procesor: AMD – Przygotowany na zlecenie Microsoft przez firmę AMD, ośmiordzeniowy oparty na architekturze Zen 2, taktowany z częstotliwością 3,5GHz, wykonany w 7 nanometrowym procesie technologicznym, mający dostarczyć wydajność 12 teraflopów (obecna generacja Xbox – konkretnie Xbox One X – posiada wydajność 6 teraflopów);
  • karta graficzna: AMD – Specjalny wariant Radeon Navi zintegrowany z ray tracingiem. Dodatkowo inżynierowie Microsoft zapowiadają, że wprowadzenie do GPU takich technologii jak VRS (Variable Rate Shading) ma zapewnić nawet o 20% lepszą wydajność konsoli, w porównaniu do innych urządzeń o podobnych parametrach;
  • pamięć operacyjna RAM: GDDR6 – nie podano oficjalnie jeszcze jej wielkość, ale plotki mówią o pojemności pamięci operacyjnej 16 GB;
  • dysk: SSD – mówi się o wykorzystaniu dysku SSD NVMe wyposażonego w technologie ALLM (Auto Low Latency Mode) oraz DLI (Dynamic Latency Input). Pojemność jeszcze nie jest znana, na pewno można liczyć na nie mniej niż 1 TB, ale to tylko domysły;
  • 8K i 120 FPS – Microsoft bez ogródek mówi, że nowy Xbox ma zapewnić rozgrywkę w 4K przy 60 FPS, ale konsola również będzie w sanie obsłużyć rozdzielczość 8K przy 120 FPS, ponadto w konsoli zostanie zastosowany standard VRR pozwalający zsynchronizować częstotliwość odświeżania telewizora z liczbą klatek generowanych przez konsolę w trakcie gry.

Spodziewany wygląd konsoli Xbox Series X

Tu dochodzimy to kwestii „nie dyskutowalnej”, jaką jest gust. Sama bryła nowej konsoli znacząco odbiega od tego do czego zostaliśmy przyzwyczajeni. Nie tylko przez Microsoft, ale ogólnie przez producentów konsol na przestrzeni lat. Konsola Xbox Series X może przypominać wyglądem mały głośnik z otworami wentylacyjnymi na górze oraz szczeliną na płyty na froncie. W samym design widać odrobinę nawiązania do Xbox One X (surowy wygląd konsoli).

Microsoft zapowiedział, że w przyszłości nowy Xbox może otrzymać wiele edycji specjalnych, ponieważ sam design konsoli znacząco ułatwia modyfikację sprzętu, cóż internet zareagował dosyć szybko i przykładowe zdjęcie możecie znaleźć poniżej.

Sam kontroler uzyska kosmetyczne zmiany w stosunku do poprzedniego. Przeprowadzone przez firmę Microsoft badania wykazują, że większości, bo aż 95% respondentów, obecny design kontrolera odpowiada. Nie wiadomo jakie zmiany MS wprowadzi do nowego kontrolera i jakie technologie zostaną w nim zastosowane. Wiadomo jednak, że będzie wyposażony w haptyczne wibracje oraz będzie cross-kompatybilny. Oznacza to, że skorzystamy z niego podczas gry na PC oraz na Xbox One. Wiadomo również, że gracze dostanę możliwość korzystania z poprzedniej generacji elitarnych kontrolerów przy Xbox Series X.

Obecna kompatybilność wsteczna

Gracze z całą pewnością ucieszą się z informacji, że Xbox Sesies X będzie wstecznie kompatybilny ze wszystkimi tytułami z Xbox One. Ponadto będziemy mogli zagrać w gry z Xbox 360 oraz Xbox (biblioteka tych tytułów cały czas rośnie). Nowa konsola będzie również kompatybilna ze wszystkim akcesoriami poprzedniej generacji oraz abonamentami, jakie gracze będą mieli wykupione w dniu zakupu Xbox Series X.

Potwierdzone zostało również, że nowy Xbox będzie miała analogiczną funkcję to Xbox One X. Oznacza to, że będzie ulepszał tytuły, aby wyglądały lepiej na nowej konsoli, takie wbudowane „ulepszone dla Xbox Series X”. Ponadto również deweloperzy otrzymają odpowiednie narzędzia, aby gry wyglądały lepiej na nowej konsoli poprzez wydawanie ulepszeń do już istniejących gier.

Cena konsoli Xbox Series X – odpowiednia dla graczy?

Według wstępnych wyliczeń analityków nowa konsola Microsoftu będzie kosztować pomiędzy 499 dolarów amerykańskich, a 599 dolarów amerykańskich. Jeżeli te doniesienia się sprawdzą, to za nowego Xboxa przyjdzie nam zapłacić około 2125 złotych – 2551 złotych. Taka cena będzie jak najbardziej adekwatna do możliwości konsoli Xbox Series X. Z całą pewnością sprzęt zyskałby wielu zwolenników w świecie konsol do gier.

Bujanie w chmurach, czyli projekt xCloud

Wraz z konsolą Xbox Series X zadebiutować ma również dodatkowa usługa bazująca na operacjach w chmurze. Project xCloud ma zapewnić graczom możliwość automatycznego zapisy stanu rozgrywi i nie tylko. Phil Spencer – dyrektor biznesowy działo gamingowego firmy Microsoft – podkreślił w swoich wypowiedziach, że Project xCloud będzie jedynie dodatkiem do samej konsoli. Głównym założeniem jest to, aby gracze cieszyli się rozrywką w domach. Natomiast podczas podróży będą mieli dostęp do sklepu, wiadomości i osiągnięć, ale też będą mieli możliwość odpalenia swojego ulubionego tytułu. Jak to jednak będzie wyglądać w praktyce, tego jeszcze nie wiadomo.

Wielki rok dla Microsoftu

Rok 2020 będzie z całą pewnością wielkim rokiem dla zespołu z Redmond. Nowy Xbox musi naprawić błędy poprzednika oraz pokazać graczom, że warto inwestować w tę platformę. Microsoft poczynił duże postępy na przestrzeni ostatnich lat. Począwszy od zmiany osoby odpowiedzialnej za Xbox’a, poprzez przejęcie wielu firm, które obecnie pracują na sukces marki, stworzenie całej infrastruktury dla Projektu xCloud, a skończywszy na wprowadzeniu fantastycznej usługi, jaką jest Xbox Game Pass. Obecnie rynek konsol, jak i my gracze patrzymy na bardzo ciekawy moment w historii. Jak on się potoczy i rozegra dalej, dowiemy się na przestrzeni najbliższych miesięcy.

Źródło zdjęcia prototypu