Cyfrowa dystrybucja jakiś czas temu prawie zupełnie wyparła „półkowy” handel w „fizycznych” sklepach z grami komputerowymi. W poniższym zestawieniu prezentujemy kilka aplikacji i serwisów, które rynek elektronicznej rozrywki biorą na poważnie.

Platformy do dystrybucji cyfrowej

Osoby, które „siedzą” w świecie gier komputerowych bez problemu potrafiłyby wymienić wszystkie te platformy z zamkniętymi oczami. Ale być może poniższe zestawienie przyda się użytkownikom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z „gamingiem” i pragną dowiedzieć się czegoś więcej na temat poszczególnych platform.

Steam – legendarna aplikacja dla graczy z największą liczbą użytkowników

Tej platformy nie trzeba nikomu przedstawiać. Na Steam znajdziemy niemalże każdą grę jaką sobie wymarzymy. To tutaj debiutują indyki, to tutaj ukazują się wszystkie tytuły triple-A. Poza pełnieniem funkcji launchera i sklepu, aplikacja zapewnia użytkownikom także dostęp do znakomitej zakładki społeczności, forów, czy też czatów tekstowych. Dodatkowo znajdziemy tutaj pewne ciekawe mechanizmy, które pokazują statystyki w grach i zapewniają „globalne” bonusy za osiągnięcia w poszczególnych tytułach. Warto wspomnieć, że Steam doczekał się nawet dedykowanego systemu operacyjnego – Steam OS, który działa w oparciu o Linuxa.

STEAM SUMMER SALE

GOG Galaxy – polski wątek wśród cyfrowych dystrybutorów

Platforma GOG.com jest polskim tworem na rynku gier komputerowych. Początkowo serwis sprzedawał po prostu „oldschoolowe” gry komputerowe. Dzisiaj znajdziemy na nim nie tylko najnowocześniejsze produkcje, ale też wiele gier niezależnych i inne multimedia takie jak np. filmy dedykowane dla „gamerów”. Mówi się, że GOG.com jest jednym z pierwszych polskich przedsięwzięć internetowych, które zdobyły globalny zasięg. Platforma zawdzięcza to szerokiemu asortymentowi gier oraz niezawodną polityką „bez DRM” i innych zbędnych obostrzeń. GOG.com stara się być platformą przyjazną dla graczy jak tylko to możliwe.

Blizzard Battle.net – legendarny launcher jednej z najpopularniejszych firm

Platforma Battle.net powstała na potrzeby legendarnych tytułów takich jak Diablo i Warcraft III. Do tej pory to właśnie tam ukazują się produkcje marki Blizzard. Znajdziemy na niej m.in. World of Warcraft, Overwatch, czy też Hearthstone. Blizzard Battle.net ostatnio pozwala nam również na zakup tytułów spod szyldu Activision-Blizzard, czyli Destiny 2 i Call of Duty: Black Ops 4. Platforma wciąż się rozwija i prezentuje nam coraz to nowsze funkcje, takie jak na przykład łączenie konta Battle.net z serwisem streamingowym Twich.

Uplay – dedykowana platforma firmy Ubisoft

Znane na całym świecie studio Ubisoft, odpowiedzialne za tytuły takie jak Assasin’s Creed, czy też Heroes of Might and Magic również posiada swoją własną platformę. Oczywiście większość tych tytułów znajdziemy również na Steamie, ale to właśnie z pomocą Uplay możemy odblokowywać dodatkowa zawartość w grach, no i stajemy się częścią odrębnej Ubisoftowej społeczności. Niemniej jednak klient Uplay jest często krytykowany za brak stabilności i złe zabezpieczenia.

uplay

Origin – nieco „okrojona” platforma dystrybucji cyfrowej

Tym razem przyszedł czas na platformę dedykowaną EA – Electronics Art. Sama aplikacja nie jest jakoś specjalnie rozbudowana, przypomina ona niemal 1:1 stronę internetową orign.com. Nadrabia to jednak szeroką gamą produktów produkcji studia EA. Znajdziemy tu m.in. takie serie jak – The Sims, Battlefield, FIFA, Need For Speed, Titanfall, ale też propozycje innych producentów.

Origin Access EA

Cyfrowa dystrybucja – kody do gier

Na rynku gier komputerowych wytworzył się swego czasu ciekawy mechanizm. Gry, karty podarunkowe, karty pre-paid lub też abonamenty możemy nabyć pod postacią klucza aktywacyjnego, który może zostać wykorzystany na danej platformie. Powstały więc serwisy dedykowane do redystrybucji tych kluczy wśród graczy. Działa to na zasadzie prostej aukcji. Te strony internetowe głównie skupiają się na pośredniczeniu w handlu najnowszymi i „oldschoolowymi” tytułami pod postacią kodów aktywacyjnych i zazwyczaj nie posiadają specjalnych, dedykowanych aplikacji. Ich głównym zadaniem jest stworzenie miejsca do „wymiany” i zapewnienie względnego bezpieczeństwa transakcji. Należy tu wymienić:

G2A – jeden z największych serwisów z kodami na inne platformy, nabędziemy tu praktycznie wszystkie tytuły, dostępne na większości platform. Dodatkowo możemy dokonać zakupu kart pre-paid, albo kart podarunkowych działających na przykładowo Steamie, Uplayu, Battle.net.

cdp.pl – serwis, który poza grami oferuje również wiele innych produktów dostępnych w cyfrowej dystrybucji. Znajdziemy tu m.in. książki, filmy a nawet planszówki.

cdkeys.com – strona, na której znajdziemy klucze aktywacyjne na wiele różnych platform, w tym również tych nie pecetowych. Znajduje się tam wiele ciekawych promocji, w tym codzienne wyprzedaże.

humblebundle.com – na tym serwisie znajdziemy wiele różnych kodów aktywacyjnych do gier, często są one zawarte w paczkach sprzedawanych w bardzo atrakcyjnych cenach.

kinguin.net – Kinguin jest bardzo dużym dystrybutorem zawartości cyfrowej. Znajdziemy tu przede wszystkim kody aktywacyjne do gier na praktycznie wszystkie popularne platformy.

To nie koniec!

Serwisów z cyfrową dystrybucją jest tak wiele, że ciężko jest wszystkie podsumować. Tutaj zawarte są jedynie podstawy. Posiłkując się platformami ujętymi w tym przeglądzie na pewno znajdziemy coś dla siebie. Nie warto jednak na tym poprzestawać. Prawdziwy „łowca okazji” przekopie ¾ internetu zanim znajdzie promocję dla siebie.