Programiści zajmujący się sztuczną inteligencją pracują obecnie nad wieloma ciekawymi projektami. Jednym z nich jest algorytm Miss Debater firmy IBM. Firma chciała pokazać, że opracowana przez nich maszyna potrafi pokonać w debacie człowieka. Jednak tym razem to właśnie człowiek pokonał maszynę.

Komputery już nie raz triumfowały nad człowiekiem. Algorytmy uczenia maszynowego dość dobrze radzą sobie w grach komputerowych. Potrafią nawet ze sobą współpracować. Sztuczna inteligencja nauczyła się już jak gra w Dota 2 czy też StarCraft II. Przy czym w tego typu zastosowaniach dość łatwo można zdefiniować cel algorytmu. Maszyna po prostu tak długo modyfikuje poszczególne strategie aż uda się jej wywnioskować, które zagrania przybliżają ją do zwycięstwa. Z kolei debata jest już dla algorytmu dużo trudniejszym zadaniem. Algorytmy uczenia maszynowego w dalszym ciągu mają problemy z analizą tekstów i wyciąganiem z nich konkretnych wniosków. Dlatego projekt Miss Debater budzi duże zainteresowanie wśród osób interesujących się sztuczną inteligencją.

IBM musi jeszcze dopracować projekt Miss Debater

Pojedynek komputera z człowiekiem odbył się podczas specjalnie przygotowanej debaty. Rękawicę podjął Harish Natarajan, absolwent University of Cambridge i obecny mistrz dyskusji. Debata trwała niecałe pół godziny. Rozmowa toczyła się na temat dotacji przedszkolnych. Przy czym przeciwnicy poznali go dopiero 15 minut przed rozpoczęciem dyskusji. Tyle samo czasu na przygotowanie miał zarówno człowiek, jak i komputer. Przy czym algorytm IBM-u miał tutaj pewną przewagę. Miss Debater posiada bazę 10 miliardów zdań pochodzących z gazet i publikacji akademickich. Z kolei Harish Natarajan dysponuje wieloletnim doświadczeniem. Debatę oceniała grupa 700 osób: członkowie klubów dyskusyjnych i dziennikarze. Wygrał człowiek. Dlaczego?

Sztuczna inteligencja miała problem z doborem logicznych zdań, które układałyby się w ciąg przyczynowo-skutkowy. Dodatkowo w debacie chodzi też o to, żeby przekonać do siebie publikę. Tutaj istotna jest empatia oraz umiejętność gry na uczuciach. Pewną rolę odgrywa również charyzma mówcy. Jednak Harish Natarajan i IBM zgodnie uważają, że przewaga człowieka nad sztuczną inteligencją w dziedzinie debat jest krótkotrwała. Z roku na rok algorytmy uczenia maszynowego są coraz lepsze, a komputery wydajniejsze. Oznacza to, że sztuczna inteligencja może przetwarzać coraz to większe ilości danych, co daje jej przewagę na ograniczoną percepcją człowieka.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.