Marek Zagórski zrezygnował z pełniącej obecnie funkcji sekretarza stanu odpowiedzialnego za informatyzację. W praktyce wiąże się ona z obowiązkami ministra cyfryzacji. Nowym sekretarzem zostanie Janusz Cieszyński, który wcześniej był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia. Zapowiedziane zmiany kadrowe nastąpią 8 czerwca. Nie wiadomo co dalej będzie z funkcją pełnomocnika Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa.

Aktualizacja z dnia 9 czerwca 2021: Na stronie Kancelarii Rady Ministrów pojawiła się informacja, że Janusz Cieszyński pełni od 8 czerwca również funkcję pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa. Poniżej prezentujemy resztę oryginalnego wpisu z dnia, kiedy kwestia ta nie była pewna.

Marek Zagórski związany był z cyfryzacją kraju od wielu lat. W latach 2016 – 2018 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Później kierował tym resortem. W 2020 roku, kiedy zapadła decyzja o likwidacji Ministerstwa Cyfryzacji, formalnie ministrem cyfryzacji został Mateusz Morawiecki, a Marek Zagórski objął funkcję sekretarza stanu w KPRM, gdzie odpowiadał za informatyzację. Jednocześnie został on powołany na pełnomocnika Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa. Oznacza to, że Marek Zagórski był do tej pory najlepiej zorientowaną osobą w kwestii prac związanych ze startem wyczekiwanej przez rynek aukcji na dedykowane dla sieci 5G częstotliwości radiowe. Ostatnie deklaracje w tej sprawie sugerowały, że wspomniana aukcja wystartuje lada moment. Obecnie wstrzymują ją trwające jeszcze prace nad nowelizacją Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa.

Janusz Cieszyński nowym sekretarzem ds. informatyzacji, teraz on będzie odpowiadać za rozwój 5G w Polsce

Janusz Cieszyński obecnie jest zastępcą Prezydenta Miasta Chełma. Funkcję tę będzie pełnić do 7 czerwca. Potem zostanie sekretarzem odpowiedzialnym za informatyzację. Oznacza to, że przejmie on odpowiedzialność za prace związane z szeroko rozumianą cyfryzacją. W Ministerstwie Zdrowia odpowiadał za informatyzację sektora zdrowia. To pod jego okiem wprowadzane były m.in. znane nam e-recepty. Przed rozpoczęciem kariery politycznej miał również styczność z branżą telekomunikacyjną. W latach 2009 – 2014 pracował w działach finansów i marketingu Orange Polska. Przed objęciem funkcji wiceministra w Ministerstwie Zdrowia pełnił różnego typu funkcje związane z Ministerstwem Rozwoju oraz Ministerstwem Finansów.

O zmianie kadrowej w KPRM poinformował Piotr Müller, rzecznik rządu. Komunikat poruszał jedynie kwestie związane z funkcją sekretarza ds. informatyzacji. Nie było w nim nic na temat pełnomocnika Rządu do spraw Cyberbezpieczeństwa. Możliwe jest, że pozostanie nim Marek Zagórski, choć bardziej prawdopodobne jest, że obie funkcje są ze sobą powiązane. W takim przypadku za cyberbezpieczeństwo również będzie odpowiadać Janusz Cieszyński.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.